veninul? nu se ocupa nimeni?

Creat de catel, Iunie 26, 2008, 02:14:34 AM

« precedentul - următorul »

catel

chiar am cautat si nu am gasit pe nimeni care sa colecteze venin. asa de greu ii? iti ia mult timp, s.a. ?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

dyaboliq001

Eu ma ocup. Nu e greu. Si iti ia destul de putin..ieri am colectat de la 20-25 de albine. metoda folosita de mine este "direct in vena" dar se mai numeste si "scaparea capacului peste cuib", dupa ce in prealabil magazia a stat jos peste capac..la un control in cuib si s-a lipit de capac. Cand am vrut sa pun magazia..am luat cu tot cu capac..iar deasupra cuibului...capacul s-a dezlipit si atunci a inceput momentul colectari :rotfl:
      Initial tinzi sa crezi ca e o metoda nasoala, vrei sa le dai foc la stup, apoi te gandesti ca daca nu ti s-a facut rau..o sa iti faca bine :rotfl:
      Spor la treaba! :hi:
Benjamin Franklin: "Spune-mi, dar eu voi uita, arată-mi, poate că voi memora, include-mă şi eu voi înţelege".

catel

Citat din: dyaboliq001Eu ma ocup. Nu e greu. Si iti ia destul de putin..ieri am colectat de la 20-25 de albine. metoda folosita de mine este "direct in vena" dar se mai numeste si "scaparea capacului peste cuib", dupa ce in prealabil magazia a stat jos peste capac..la un control in cuib si s-a lipit de capac. Cand am vrut sa pun magazia..am luat cu tot cu capac..iar deasupra cuibului...capacul s-a dezlipit si atunci a inceput momentul colectari :rotfl:
      Initial tinzi sa crezi ca e o metoda nasoala, vrei sa le dai foc la stup, apoi te gandesti ca daca nu ti s-a facut rau..o sa iti faca bine :rotfl:
      Spor la treaba! :hi:
stai ca nu inteleg ! nu ai unul din cele doua aparate cunoscute deja?cum colectezi?sau ai glumit? un aparat ii ala care se pune in fata lazii si unul se pune in interiorul lazii. deci sunt doua alegeri si tu folosesti alta?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: catel
Citat din: dyaboliq001Eu ma ocup. Nu e greu. Si iti ia destul de putin..ieri am colectat de la 20-25 de albine. metoda folosita de mine este "direct in vena" dar se mai numeste si "scaparea capacului peste cuib", dupa ce in prealabil magazia a stat jos peste capac..la un control in cuib si s-a lipit de capac. Cand am vrut sa pun magazia..am luat cu tot cu capac..iar deasupra cuibului...capacul s-a dezlipit si atunci a inceput momentul colectari :rotfl:
      Initial tinzi sa crezi ca e o metoda nasoala, vrei sa le dai foc la stup, apoi te gandesti ca daca nu ti s-a facut rau..o sa iti faca bine :rotfl:
      Spor la treaba! :hi:
stai ca nu inteleg ! nu ai unul din cele doua aparate cunoscute deja?cum colectezi?sau ai glumit? un aparat ii ala care se pune in fata lazii si unul se pune in interiorul lazii. deci sunt doua alegeri si tu folosesti alta?
am glumit si io. io cele mai multe impunsaturi le-am avut in numare de 17-20, in a doaua zi de la iceperea lucrului cu ele. in prima zi am luat numai vreo 15 intepaturi, dar cand am ajuns acasa a doua zi, seara am iesit de sub dus tremurand tot din cauza ca nu eram obisnuit cu veninul. acum nu mai am treaba, albinele stiu cine este seful si mai mult de 10-12 intepaturi nu iau si astea asa ca sa ma salute si sa-mi dispara durerile de spate. :hi:
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

andrei_salaj

de la cate fam?...in prima zi eu am luat 4.....cel mai mult aproape 30 cand am scos mierea...sau mai putin...k nu am stat sa numar... :zzz:

catel

Citat din: andrei_salajde la cate fam?...in prima zi eu am luat 4.....cel mai mult aproape 30 cand am scos mierea...sau mai putin...k nu am stat sa numar... :zzz:
de la 50 de fam. acum is ok, daca trece mai mult de 4-5 zile si nu sunt intepat, parca imi lipseste o parte mare de energie. fara glume. macar 3-4 impunsaturi
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

PricopArthur

Citat din: catelchiar am cautat si nu am gasit pe nimeni care sa colecteze venin. asa de greu ii? iti ia mult timp, s.a. ?
De colectarea veninului s-ar ocupa multi daca ar fi si piata de desfacere.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Salut, eu recoltez venin de 3 ani , la inceput a fost tare greu , acum este ok.     Cumparatori se gasesc dar e greu sa intri in legatura cu ei. Sunt multi bani in joc . Nu ACA este singura care cumpara ( 10 euro/gr venin uscat , cu analize care costa 100euro/ analiza )
Cu respect pentru cumparatori

PricopArthur

Citat din: CRISTI MANSalut, eu recoltez venin de 3 ani , la inceput a fost tare greu , acum este ok.     Cumparatori se gasesc dar e greu sa intri in legatura cu ei. Sunt multi bani in joc . Nu ACA este singura care cumpara ( 10 euro/gr venin uscat , cu analize care costa 100euro/ analiza )
Cu respect pentru cumparatori
Este prima veste buna in acest sens!
Miere multă şi inimă curată!

catel

Citat din: CRISTI MANSalut, eu recoltez venin de 3 ani , la inceput a fost tare greu , acum este ok.     Cumparatori se gasesc dar e greu sa intri in legatura cu ei. Sunt multi bani in joc . Nu ACA este singura care cumpara ( 10 euro/gr venin uscat , cu analize care costa 100euro/ analiza )
Cu respect pentru cumparatori
te rog da-mi un bip. la nr. 0763612881 ca te sun eu.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Costele de ce te grabesti ? pana la primavara mai sunt 6 luni , ai timp sa te pui la punct cu toate detaliile . Daca te grabesti asa rau 0740425121