Soareci

Creat de dragos2006, Octombrie 18, 2008, 11:53:11 PM

« precedentul - următorul »

balanescuadrian

Citat din: teinegru64Pepiniera.
cum ati mai stat cu soarecii anul acesta??
:hi:

dan

Merita discutat subiectul.Cum spuneam asemenea soareci sunt destul de periculosi in randul albinelor pentru ca sunt exclusiv insectivori  sunt greu de combatut pt ca toate momele din magazine nu au efect asupra lor singura modalitate ramane lipiciul special care nu e o momeala ci e miscare gresita din partea celui din cauza care a calcat acolo dar pana calca in lipici  o parte din prada adica albine se duc .Pt, cei care vb de pepiniera de soareci le urez sa nu aiba de aface cu eii pt ca sunt ff rari si chiar ocrotiti de lege dar unde ajung acestia  ma refer albine mai ales in timp de iarna acestea  finnd neajutorate adica fara aparare pe jumatate amortite acestia fac ravagii. Am reusit sa prind anul asta inca unul e minuscul are multe obtiuni pt a se strecura intr un stup.Pt cei  care spun ca pisicile sunt o solutie nu e ok vor prinde o bucata doua dar nu mai mult nu i manaca nu le place nici lor degustarea acestui nerusinat mic si rau. Vi l prezint :sad:

dan

uitati va la botul lui forma  si aspectul  mai mult seamana cu o cartita

oroles

Citat din: dan din Ianuarie 24, 2010, 11:36:10 PM
uitati va la botul lui forma  si aspectul  mai mult seamana cu o cartita
@dan Chiar daca vad ca  nu s-a mai postat de mult timp, am sa ofer un raspuns. Imaginea prezentata de tine nu este un soarece ci un chitcan. E cu adevarat un insectivor si ar putea face ravagii intr-un stup. La noi in Romania, cel mai raspandit este chitcanul de apa, dar exista si alte specii de chitcan. Unii dintre ei stau ascunsi in gunoiul de grajd in care nu s-a mai umblat de mult timp (le asigura caldura si multe insecte ca hrana - coropisnite, rame etc. ).

Poti sa ne spui daca aveai stupii in apropiere de apa sau gunoi de grajd?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kamy

La suportii de teava nu prea trag soarecii oare nu sant potcoviti cu pinteni magnetici?

PricopArthur

Lipiciu de soareci e foarte bun,  grattie de urdinis si mai bune.
Daca pisicuta  dumneavoastra  manaca  un soricel  de pe hartie, va muri  si ea.
Miere multă şi inimă curată!

tepes v

Citat din: PricopArthur din Decembrie 03, 2013, 01:24:26 PM
Lipiciu de soareci e foarte bun,  grattie de urdinis si mai bune.
Daca pisicuta  dumneavoastra  manaca  un soricel  de pe hartie, va muri  si ea.
[/quote
lipiciul nu ii toxic!
giurgiu

johnysibiu

Am trei pisici in stupina insa, anul acesta, au devenit europarlamentare.Eu prind sorecii si ele maninca.
Un fleac... m-au nenorocit anul asta!

costelgeorgel

Citat din: oroles din Octombrie 13, 2013, 12:58:44 PM
Citat din: dan din Ianuarie 24, 2010, 11:36:10 PM
uitati va la botul lui forma  si aspectul  mai mult seamana cu o cartita
@dan Chiar daca vad ca  nu s-a mai postat de mult timp, am sa ofer un raspuns. Imaginea prezentata de tine nu este un soarece ci un chitcan. E cu adevarat un insectivor si ar putea face ravagii intr-un stup. La noi in Romania, cel mai raspandit este chitcanul de apa, dar exista si alte specii de chitcan. Unii dintre ei stau ascunsi in gunoiul de grajd in care nu s-a mai umblat de mult timp (le asigura caldura si multe insecte ca hrana - coropisnite, rame etc. ).

Poti sa ne spui daca aveai stupii in apropiere de apa sau gunoi de grajd?


Eu nu astept sa faca ravagii ei .In fiecare toamna preventiv pun otrava pentru rozatoare in cabana de linga stupina sau in locuile mai ferite in care doar soarecii pot intra . Si le cam vin de hac .In spre iarna am gasit insa unul intr-un stup peste rame cu rotile in sus ..... deci decedat.

bogdan moldovean

in iarna asta am avut problema cu soarecii in trei stupi si la un roi La unul dintre stupi era o familie adica 3 soareci La un moment dat am dat de ei si I am scos afara am ridicat fundul stupului si ei au iesit de bunavoieAm crezut ca este numai unul ceilalti 2 erau intre rame si nu I  am stiut Din nou am vazut rosatura si cand am mai vreut sa I scot si pe ceilalti nu am reusit dar in schimb le am pus grau(grausor pt soareci rosu)am pus intr o cutie de conserva si dupa 3-4 zile am verificat erau morti dupa diafragma inghetati Deci grausorul a dat rezultate .....

cipik

La mine au dat rezultat pliculetele cu o pasta rosie, foarte apreciata de soareci.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

APISBAD

Si la mine a dat rezultate  :hi:

marian sima

Soareci au tendinta de a circula pe cotloane,de acea in amplasarea momeli cea mai buna este o bucata de internita sparta,internita are acele onduleuri care devin o cale de aces si o ascunzatoare pentru soareci.

Asa ca momeala de sub internita e cel mai repede gasita de soareci,ba momeala este ferita de pasari si alte animale.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

vranceanul

Buna ideea, voi face.... :wink2:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!