Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am rezolvat aceasta problema prin faptul ca nu mai dau siropul proteic in hranitor ci il pun in pungi de joasa presiune.

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2013, 05:13:28 PM
Am rezolvat aceasta problema prin faptul ca nu mai dau siropul proteic in hranitor ci il pun in pungi de joasa presiune.
Recoltezi pungile imediat dupa ce au luat siropul sau le lasi mai multe zile/saptamani in stup?

D006

  Daca am timp le iau imediat dupa ce se golesc , daca nu ajung albinele sa le scoata afara .

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2013, 06:47:20 PM
  Daca am timp le iau imediat dupa ce se golesc daca nu ajung albinele sa le scoata afara .
Familiile puternice o scot repede afara insa familiile mai slabe se cam chinuie si se intampla ca la un moment dat sa blocheze urdinisul si atunci sunt ceva probleme cu aerisirea...eu nu am patit-o inca dar un stupar cu multi ani in spate de albinarit a patit-o ca undeva in primava sa i se sufoce cateva familii din cauza blocajului la urdinis...si atunci solutia ar fi ca pungile sa fie scoase cat mai repede din stup...

mape 48-petru manea

Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 14, 2013, 06:51:43 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2013, 06:47:20 PM
  Daca am timp le iau imediat dupa ce se golesc daca nu ajung albinele sa le scoata afara .
Familiile puternice o scot repede afara insa familiile mai slabe se cam chinuie si se intampla ca la un moment dat sa blocheze urdinisul si atunci sunt ceva probleme cu aerisirea...eu nu am patit-o inca dar un stupar cu multi ani in spate de albinarit a patit-o ca undeva in primava sa i se sufoce cateva familii din cauza blocajului la urdinis...si atunci solutia ar fi ca pungile sa fie scoase cat mai repede din stup...

CORECT

D006

  daca ai sti de cate ori am verificat urdinisile si am 'recoltat " pungile ... :)

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2013, 07:08:27 PM
  daca ai sti de cate ori am verificat urdinisile si am 'recoltat " pungile ... :)
si eu procedez la fel dar cred ca ar trebui gasita o metoda mai buna care sa presupuna timp mai putin petrecut cu alimentarea pungulitelor, introducerea lor in stupi, scoaterea lor, verificarea urdiniselor...

NiKoN

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 11, 2013, 10:00:17 PM
   In urma cu 8 ani  dupa o incercare grea am fost sigur ca voi merge inainte.

Poti sa dezvolti acest episod? Asta daca nu a lasat urme inca adanci si bineinteles daca are legatura cu apicultura.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

sorinma

Cred ca e cea mai rapida metoda de  bagat siropul in stupi si compenseaza timpul mai lung in care pregatesti pungile si le scoti afara.Sa nu uitam si faptul ca se pot pune oricand cu risc  scazut de furtisag
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Stefan Madalin

Scoate punga afara :)) .... Da si la mine la 1 Mate un trantore era cu punga in dinti la urdinis sa nu ii moara soata ...:)))  :nudie: :hippo: :nudie: :qp:

Stefan Madalin

Ma voi aveti calendar dala cu 3 luni pe o pagina si e fara instructiuni :) . Hai ca e tare rau asta : Stup sufocat de punga din care au luat hrana    :lol:. Prostia nu are limite dar poate fi limitata .

D006

Citat din: NiKoN din Noiembrie 14, 2013, 07:32:46 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 11, 2013, 10:00:17 PM
   In urma cu 8 ani  dupa o incercare grea am fost sigur ca voi merge inainte.

Poti sa dezvolti acest episod? Asta daca nu a lasat urme inca adanci si bineinteles daca are legatura cu apicultura.
Mutam stupii de la salcam1 la salcam2 si un tractorist neexperimentat a bagat pavilionul cu 100 de familii de albine intr-o balta de a ajuns apa la primul rand de stupi . Nu am reusit sa-l scoatem de acolo nici cu 3 tractoare . Nu am stiut si am lasat stupii peste zi inchisi . Rezultatul .. 12 colonii superbune  moarte .
  In mod normal stupii trebuiau deschisi chiar daca asta insemna sa pierd albina deoarece ma deplasasem doar un km. de la locul de plecare.

Sparlici

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2013, 05:13:28 PM
Am rezolvat aceasta problema prin faptul ca nu mai dau siropul proteic in hranitor ci il pun in pungi de joasa presiune.
Astea sunt cumva pungile care se vând la sul și sunt din polietilenă foarte subțire?
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

G. Iulian

Da Sparlici, asa este.

PACO

pt. cantitati mai mari puteti folosi sacimenajari subtiri.