Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Am impresia ca nu s-a inteles ce am spus eu. Stupul respectiv a fost tratat cu apilifevar inainte de a-I da cu varachet. Cei mai putin de 15 paduchi au cazut dupa acel tratament... . Ma indoiec ca mai erau in stup inca 450 pentru fiecare varroa cazut iar dupa tratamentul urmator n-a mai cazut niciunul... . Daca ar fi fost asa inseamna ca a intrat in iarna cu mii de varroa. Era o amintire deja, dar inca mai traieste. Eu banuiesc ca acea multiplicare se aplica la o cadere libera, fara tratament, adica daca ai o familie netratata si-ti cade in 25 de ore un nr de paduchi, atunci se inmulteste cu 450. Or ai mei nu au cazut liber (le-am dat cu varachet).
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

cornelioandanciu

Citat din: bmdna din Februarie 01, 2015, 11:12:39 AM
Am impresia ca nu s-a inteles ce am spus eu. Stupul respectiv a fost tratat cu apilifevar inainte de a-I da cu varachet. Cei mai putin de 15 paduchi au cazut dupa acel tratament... . Ma indoiec ca mai erau in stup inca 450 pentru fiecare varroa cazut iar dupa tratamentul urmator n-a mai cazut niciunul... . Daca ar fi fost asa inseamna ca a intrat in iarna cu mii de varroa. Era o amintire deja, dar inca mai traieste. Eu banuiesc ca acea multiplicare se aplica la o cadere libera, fara tratament, adica daca ai o familie netratata si-ti cade in 25 de ore un nr de paduchi, atunci se inmulteste cu 450. Or ai mei nu au cazut liber (le-am dat cu varachet).
In zilele noastre orice stup are Varroua.Dar ce ai vazut dumneata pe albine s-ar putea sa fie paduchele albinei,Braula.Si astia mor la tratamentul cu varachet.Daca i-ai vazut pe spatele albinelor, sigur au fost Braula.Seamana foarte bine cu Varroua.Varroua este greu de vazut, pe albina adulta il vezi intre inelele abdominale , foarte greu il vezi.Vezi mai mult efectele acestuia.Oricum, nici Braula nu este de dorit, dar poate ca infestarea cu varroua nu a fost asa de mare daca nu ai vazut efectele acesteia, aripi roase, albine malformate, si inca ceva, sa nu faci ca mine, daca bagi rama claditoare, s-o scoti la timp, inainte sa eclozioneze trantorii din ea.Eu de multe ori nu le pot scoate la timp, mai bine nu le-as mai baga!
Va salut.

bmdna

Citat din: cornelioandanciu din Februarie 01, 2015, 11:34:30 AM
Citat din: bmdna din Februarie 01, 2015, 11:12:39 AM
Am impresia ca nu s-a inteles ce am spus eu. Stupul respectiv a fost tratat cu apilifevar inainte de a-I da cu varachet. Cei mai putin de 15 paduchi au cazut dupa acel tratament... . Ma indoiec ca mai erau in stup inca 450 pentru fiecare varroa cazut iar dupa tratamentul urmator n-a mai cazut niciunul... . Daca ar fi fost asa inseamna ca a intrat in iarna cu mii de varroa. Era o amintire deja, dar inca mai traieste. Eu banuiesc ca acea multiplicare se aplica la o cadere libera, fara tratament, adica daca ai o familie netratata si-ti cade in 25 de ore un nr de paduchi, atunci se inmulteste cu 450. Or ai mei nu au cazut liber (le-am dat cu varachet).
In zilele noastre orice stup are Varroua.Dar ce ai vazut dumneata pe albine s-ar putea sa fie paduchele albinei,Braula.Si astia mor la tratamentul cu varachet.Daca i-ai vazut pe spatele albinelor, sigur au fost Braula.Seamana foarte bine cu Varroua.Varroua este greu de vazut, pe albina adulta il vezi intre inelele abdominale , foarte greu il vezi.Vezi mai mult efectele acestuia.Oricum, nici Braula nu este de dorit, dar poate ca infestarea cu varroua nu a fost asa de mare daca nu ai vazut efectele acesteia, aripi roase, albine malformate, si inca ceva, sa nu faci ca mine, daca bagi rama claditoare, s-o scoti la timp, inainte sa eclozioneze trantorii din ea.Eu de multe ori nu le pot scoate la timp, mai bine nu le-as mai baga!
Eu nu doresc sa va contrazic. Sint multe in apicultura pe care nu le stiu si nici nu indraznesc sa intru in discutie cand e vorba de ele. Totusi, eu cred ca stiu sa deosebesc varroa de braula coeca. Cel de sus inca vrea sa am vedere buna, nu port ochelari si pot sa vad usor forma de disc eliptic a varroa. Nu am sa spun ca pot sa le deosebesc dupa numarul de picioare, braula avand 3 perechi iar varroa 4, pentru ca as minti. Nu vad chiar atat de bine, dar forma, aia da. Aveti dreptate, varroa sta de regula intre segmentele albinei si pe acela este extreme de greu sa-l vezi. Forma lui speciala pentru asta este, sa stea confortabil intre segmentele albinei. Totusi, din ce am citit, cand nivelurile de infestare sint mari, se pot observa si pe corpul albinei. Eu cred ca am avut o infestare mare dar am intervenit oarecum la timp... sau poate varroa care erau in stup nu erau si purtatori de virusi.

Am retinut sfatul referitor la rama claditoare cu care sint 100% de accord!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!


bmdna

Citat din: xxxxxxxxxxx din Februarie 01, 2015, 11:52:28 AM
http://www.mitezapper.com/Mite-Zapper-Frame_p_26.html

Foarte interesant. Fiecare alege ce e mai bun pentru el. Eu prefer rama claditoare din lemn pentru ca folosesc sucul de larve de trantor.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

De cand tratam pentru varooa a disparut complet braula---braula are 6 picoare si se misca f.repede pe spatele albinei trecand rapid de pe o albina pe alta ---am vazut pe vremuri cate doi si trei braula pe matca in zona capului si servea masa (laptisor ) cand albinele hraneau matca

bucovineanu

Eu nu am incredere in rama claditoare si in faptul ca ar colecta varoa. Intr-un an am urmarit toata vara daca in ramele claditoare gasesc voroa si nu am vazut niciunul. Eram bucuros ca infestarea e foarte mica. La tratamentele din toamna am avut surpriza sa constat ca aveam infestare destul de mare.  Folosesc totusi claditoarea in toata perioada cat albinele cladesc faguri pentu ca fagurii artificiali sa fie lucrati corect, fara celule de trantor.
In legatura cu masurarea gradului de infestare acel articol zicea ca daca se gaseste un parazit mort fara a se face tratament, deci care a murit de batranete, atunci in stup ar exista acel numar de paraziti.

bmdna

Citat din: bucovineanu din Februarie 01, 2015, 01:18:21 PM
Eu nu am incredere in rama claditoare si in faptul ca ar colecta varoa. Intr-un an am urmarit toata vara daca in ramele claditoare gasesc voroa si nu am vazut niciunul. Eram bucuros ca infestarea e foarte mica. La tratamentele din toamna am avut surpriza sa constat ca aveam infestare destul de mare.  Folosesc totusi claditoarea in toata perioada cat albinele cladesc faguri pentu ca fagurii artificiali sa fie lucrati corect, fara celule de trantor.
In legatura cu masurarea gradului de infestare acel articol zicea ca daca se gaseste un parazit mort fara a se face tratament, deci care a murit de batranete, atunci in stup ar exista acel numar de paraziti.

Referitor la faptul ca nu aveti incredere in rama claditoare in colectarea varroa cu aceasta. Am scris in alt post ca la mine s-a si verificat asta. Eu am folosit in 2014 rama claditoare si la descapacire am vazut putini varroa. Am crezut ca infostarea e mica. Ulterior am inceput sa-i zaresc si pe albine, iar la tratament, fundul de control era roscat. Probabil ca nu are mare effect, dar ceva-ceva tot colectezi. Plus ca eu folosesc, asa cum am mai zis, zeama aia de larve. In anul asta am si comenzi de pe acum.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bismark

    Ai dreptate,de multe ori varooa nu trece pe rama claditoare ca ii mai convenabil sa ramina pe ramele cu puiet in celulele de trintor si daca  le controlai si pe acelea te lamureai .De aceea in primul se vor curata ramele de cuib de celule de trintori,prin taierea capacelor scoaterea larvelor ,numararea paduchilor si dezinfectare cu otet de mere cu miere,sprit.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

italianu

in 1800 de rame ,daca am 20 de rame cu celule de trintor...sint multe! Lucrez cu rama oarba.
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Kiwi Bee

BMDNA ai grija cu ApilifeVar.
Eu nu lam administrat cel mai bine si unele familii miau parasit stupul. Peste iarna mi sa ingrasat alt stup de nu intelegeam ce naiba sa intimplat. Dupa o perioada am trecut la Bayvarol. Sint mult mai multumit.
Mai apoi am aflat de la uncoleg de aici de pe forum ca eu am administrat prea mult ApilifeVar si pe un termen cam lung. Si aici mai ales vorbim de toamna. Aveam funduri pline si am redus urdinisul la 2 degete. Unele familii sau decis sa plece de acasa si siau impachetat tot ceea ce au avut. Nici pastura nau lasat. Ramele au ramas goale si curate.

Eu folosesc rama claditoare la stupii de productie si am invatat cite ceva de la colegii mai experimentati de aici de pe forum despre aceasta. Totusi as contrazice partial pe Bucovineanu. Nu toti folosesc rama claditoare la fel. U nii o pozitioneaza permanent la margine sau a 2-a de la margine sau la mijloc etc. Altii ca si mine o muta tot timpul dupa puietul proaspat. Precis ca la nivel comercial asta nu merge dar la nivel mic poti sa dai atentie si la asta. Astfel daca la descapacirea(un control) celulelor de trintori se gasesc mite de varroa atunci avem o infestare semnificativa dar nu necesar situatie de alarma.
Eu nu controlez cu detergent, alcool, zahar pudra sau faina. Merg pe varianta ca tratamentul trebuie facut incepind din data de XXX sau cel tirziu din data de YYY.
La albinele mele italiene/galbene cind vezi o albina mai grie sau palida deja ai o infestare semnificativa si de curind trebuie sa intervii.

bmdna

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 02, 2015, 06:57:39 AM
BMDNA ai grija cu ApilifeVar.
Eu nu lam administrat cel mai bine si unele familii miau parasit stupul. Peste iarna mi sa ingrasat alt stup de nu intelegeam ce naiba sa intimplat. Dupa o perioada am trecut la Bayvarol. Sint mult mai multumit.
Mai apoi am aflat de la uncoleg de aici de pe forum ca eu am administrat prea mult ApilifeVar si pe un termen cam lung. Si aici mai ales vorbim de toamna. Aveam funduri pline si am redus urdinisul la 2 degete. Unele familii sau decis sa plece de acasa si siau impachetat tot ceea ce au avut. Nici pastura nau lasat. Ramele au ramas goale si curate.

Eu folosesc rama claditoare la stupii de productie si am invatat cite ceva de la colegii mai experimentati de aici de pe forum despre aceasta. Totusi as contrazice partial pe Bucovineanu. Nu toti folosesc rama claditoare la fel. U nii o pozitioneaza permanent la margine sau a 2-a de la margine sau la mijloc etc. Altii ca si mine o muta tot timpul dupa puietul proaspat. Precis ca la nivel comercial asta nu merge dar la nivel mic poti sa dai atentie si la asta. Astfel daca la descapacirea(un control) celulelor de trintori se gasesc mite de varroa atunci avem o infestare semnificativa dar nu necesar situatie de alarma.
Eu nu controlez cu detergent, alcool, zahar pudra sau faina. Merg pe varianta ca tratamentul trebuie facut incepind din data de XXX sau cel tirziu din data de YYY.
La albinele mele italiene/galbene cind vezi o albina mai grie sau palida deja ai o infestare semnificativa si de curind trebuie sa intervii.

Multumesc pentru informatii Kiei Bee. Ti-am citit multe din postari. Cred ca la apilifevar este o problema atunci cand e temperatura mare in stupina. Acolo unde am eu stupina nu sint temperaturi mari, in special toamna. Nici nu am experienta mare, am folosit acest produs de doua ori, odata primavara si o data toamna. Nu am observat nimic deosebit, nici furtisag si nici parasire de stup. M-a deranjat doar inserarea in gustul mierii a unui gust de timol.

Eu nu sint apicultor profesionist. Am putine familii. Ma pasioneaza mai mult viata albinei decat productia de miere. In fiecare an imi propun sa fac experimente nepericuloase pentru albine. In 2014 am reusit sa fac un roi dupa metoda taranov. Am avut o familie bezmetica pe care am reusit sa o rezolv dupa o metoda pe care nu am gasit-o nicaieri, prin folosirea podisorului snelgrove. Deocamdata pot sa-mi permit asta. La rama claditoare nu o sa renunt. Pana acum era pozitionata a doua rama din margine, anul asta am sa o pun la mijloc, avand in vedere ca am citit mai multe pareri care spun ca e mai bine sa fie pe centrul cuibului
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ionelnistor


Stimate bmdna ,
permiteti-mi a va multumi pentru informatiile utile!
Deasemenea permiteti-mi sa subliniez urmatoarele constatari:
1.
Citat din: bmdna din Februarie 01, 2015, 08:49:08 AM

Inca ceva ciudat, eu folosesc rama claditoare. La mai toate familiile am recoltat acea rama de cel putin 2 ori. Surprinzator, la descapacire am vazut putini varroa. Faptul asta m-a facut sa stau linistit, ziceam ca am infestare mica... . Dar... a venit august si atunci am inceput sa vad varroa pe albine. Inca nu-mi explic de ce s-a intamplat asta, de ce am gasit putini varroa sub capacelele puietului de trantor. Vreau sa mai spun ca desi am vazut varroa pe albine, eu nu am vazut albine cu ripi deformate vii, am vazut doar puiet scos afara, in diferite stadia, dar, dupa cum arata era clar ca era afectat de varroa. Dar nu erau multe astfel de cazuri, cand si cand gaseam dimineata pe scandurica de zbor 1-2 astfel de albine neterminate.


- Varoua de cava vreme numai se reproduce masiv in rama claditoare, ci mai de graba pe celulele de lucratoare. S-au facut studii si s-a ajuns la concluzia ca s-a adaptat si a invatat capcana cu rama claditoare. trebuie obsercat daca rama claditoare este in cuib se comporta varoua la fel. sau alata obtiune fiecare rama de cuib sa poata contine in partea inferioara suprafata doar de celule de trantor.

2.

Citat din: bmdna din Februarie 01, 2015, 08:49:08 AM
.....
Vreau sa mai spun ca desi am vazut varroa pe albine, eu nu am vazut albine cu ripi deformate vii, am vazut doar puiet scos afara, in diferite stadia, dar, dupa cum arata era clar ca era afectat de varroa. Dar nu erau multe astfel de cazuri, cand si cand gaseam dimineata pe scandurica de zbor 1-2 astfel de albine neterminate.

Varoua transmite 6 virusi indentificati, si spun cercetatori ca ar mai fi inca trei, asa ca aripile deformate sunt doar efectul unui virus transmis de varoua. Asa ca sigur ati avut alti virusi si nu acest virus al aripilor deformate.
Virus-DWV=virusul aripilor deformate

-ABPV=virusul paraliziei acute

-SBV=virusul puietului in sac

-KBV=virusul Kaschmir

-IAPV=virusul paraliziei acute israieliene

3. cat despre albine "neterminate" si eu am avut asemenea famili, unele chiar recordiste, si am elimimat acele regine din selectie si multiplicare. La vremea aceea nu stiam de Varroa-Sensitive Hygiene - VSH, asa ca am pierdut aceea incidenta in famili. Era o trasatura mult dorita de apicultori avansati.
Cu stima,
Ionel din Berindei

bmdna

Stimate domnule Ionel,

Va multumesc mult pentru informatiile documentate. Daca varroa nu mai prefera puietul de trantor inseamna ca avem cu o arma mai putin. Eu am gasit pe net o metoda elaborata la o universitate din Olanda prin care se poate elimina (zic profesorii aia) 95% din varroa. In mare metoda presupune sa se lucreze in perechi de cate doi stupi si se bazeaza pe crearea unei perioade de lipsa de puiet in fiecare stup. In aceste perioade se introduc rame cu puiet de trantor in crestere (ouate in alte familii) si se extrag dupa capacire. Ca idee proprie mi se pare ca ar fi mai eficient sa se introduca rame cu larve de albina, pentru ca:
- familia consuma mai putin pentru cresterea lor
- capacirea se face mai devreme
Ca dezavantaj e ca te cam strange la inima sa distrugi un fagure cu puiet de albina...

Cu respect!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

nicomico

Daca varoua nu prefera puietul de trantor atunci se poate lucra de alta forma . Nu mai punem rama claditoare pt puiet de trantor (cu efecte mai mult sau mai putin negative pt familie) ci scotem la anumit timp rama capacita cu puiet de lucratoare le introducem in roi si le facem tratament dupa ecluzionare.In familiile din care extragem ramele cu puiet introducem faguri gata claditi, asa familia nu depune efort prea mare sa se recupereze.Va rog pe cei experimentati sa va expuna parerea.