Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

captain bee

Marian, eu am spus doar sa nu-i băgați în seama și doar atât.......... de obicei un nimeni , pentru a deveni cunoscut ţipă la cel mai mare....dar,... doar atât poate face .....felicitări pentru toată activitatea ta apicola și creativa... CEL MAI DEȘTEPT CEDEAZĂ !!!!

marian sima

#7771
Captain bee acesti apicultori au fost facuti pe forumul stuparitul prosti si nesimtiti,cand intreaba de o carte apicola li se raspunde cu minciuni.
Cand intreaba de datele tehnice ale unui stup li se raspunde cu ''AI VREA TU"
Cand intreaba pe un moderator unde este la Dunare el raspunde ca LA SALCAM,desi persoana respectiva intreba de locatie.
Sant prostiti sa nu mearga la rapita desi cei care spuneau ca nu merg la rapita si ii invata sa nu se duca anul acesta albina lor a zburat pe rapita.

Acum nu mai e bun nici salcamul de la Valea lui Mihai cica secreta o data la sapte ani. :rotfl: :rotfl: :rotfl: =))



Paule,
mă mir că nu știi să citești bine ce se scrie.
Anul acesta s-a spus că e înghețat până la 3 m.
Cam la câți metri e floarea de salcâm în masiv?
În anii trecuți a fost rău.
Acum 2 ani n-a fost floare mai deloc. Citește ce s-a scris.
Anul trecut a fost, dar nu știu să se fi lăudat cineva cu ceva de la Valea lui Mihai.
Am cunoștințe care au fost în pădure și nu știu dacă au strâns 5 kg media pe familie.
Asta în cazuri fericite.

Anul acesta este floare, foarte mulți stupi, dar se anunță o vreme cam nepotrivită pt salcâm.
Presimt că iar nu va fi salcâm la V.M.
Pe aici se zice că salcâmul la V.M. secretă odată la 7 ani. Doar că nu se știe care e acel an.
Probabil că dacă trec 6 ani fără cules, ar urma al 7-lea grozav, dar nu e nici asta sigur.


Stuparisti mergeti la vrajitoarea Omida sa va spuna care e al saptelea an ,ca un pastor presimte ca anul acesta nu e bun. =)) =))

Sant prostiti in ultimul hal si vin aici si spun ca are Dragos iesiri.

Aia care-i fac prosti si nesimtiti nu mai au iesiri,insa nu au gurajul sa deschida pliscul ca adminul le da imediat dupa ceafa si astia vin aici si fac tarantele.


paul1

Citat din: marian sima din Mai 08, 2014, 08:08:28 AM


Si ce facem lasam un Apiardelean sa fie atacat pe topicul lui de catre un stuparist.


Hai bai Mariane, ca doar nu suntem in timpul razboiului de Secesiune ! =)) =)) =))
Acum, ca tu vrei sa implici toata comunitatea Apiardeal in reglarea ta de conturi cu Stuparitii, e strict problema ta si cred ca marea majoritate a userilor de pe acest forum nu vor achiesa la aceast "razboi"! Sa nu uitam ca majoritatea de pe aici sunt majoritatea si de ... dincolo ( vezi ca nu am spus toti) ! :nod:
Da' parca era vorba sa lasam Jurnalul lui Dragos ... curat ! Propunere venita din partea ta ... :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

paul1

Citat din: captain bee din Mai 08, 2014, 09:52:51 AM
. CEL MAI DEȘTEPT CEDEAZĂ !!!!
Capitane, cu maxima parere de rau dar cred ca te-ai convins ca ... nu-i cazul lui Marian Sima !!! :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

marian sima

Ca sa citez pe un coleg de al tau de pe stuparitul.


Paule,
''mă mir că nu știi să citești bine ce se scrie''.

Tinerama daca impotriva lui Guist te-ai revoltat prin a nu mai discuta cu el ,''adica ciocu mic ''de ce nu procedezi asa  si cu Dragos?

Pe stuparitul esti nesimtit si prost si i-ti accepti calificativele si brusc aici te loveste desteptaciunea si te deranjeaza iesirile lui Dragos.

Dragos a gresit cand a zis ''Nici usturoi nu a mancat si nici gura nu le miroase"

Eu ma refeream la unii care sant''Curve cu pretentii de fete mari."

paul1

Mariane, hotarat lucru, cauti samanta de scandal de niciunde !!!
De unde ai tras tu concluzia ca eu i-am reprosat ceva lui Dragos ??? Te rog reciteste cu maxima atentie ce am scris eu, interpreteaza corect ( daca nu poti roaga un prieten sa te ajute) si apoi, ne mai scriem !
Si daca poti ... hai s-o lasam balta !
LE ... n-am nici un chef sa "import"pe Apiardeal frustrarile tale de pe Stuparitul !!!
LE 2 ... daca te deranjeaza prezenta mea aici, spune-mi si ... ne ignoram reciproc !!!
LE 3 ... ca tot ai memoria scurta, iti reamintesc ca asta iarna, inainte de Craciun, mi-am luat o saptamana banare pe Stuparitul Vechi pentru ca ti-am tinut partea si ti-am luat apararea in disputa ta cu proapis ! Da' asa-i in viata ... raul se tine minte si binele se uita !!!
:stop_the_war: :stop_the_war: :stop_the_war: :stop_the_war: :stop_the_war:

dodo79

pana la urma ce facem aici?
jurnal apicol sau jurnalul amintirilor din stuparitul ? :D

marian sima

Paul stalcire numelui unei persoane este un semn ca nu respecti acea persoana si ce scrii in continuare se subantelege la ce mod se scrie.

I-mi este indiferenta prezenta ta aici atata timp cat nu ataci sub nici o forma altii camarazi, insa in scrisul celor care il critica pe Dragos regasesc persoane de pe Stuparitul,persoane care impreuna cu tine formau o ''HAITA''.

E deranjant ca aceasta haita sa implementat aici sa hartuiasca un apicultor .

Nu stiam ca ti-ai luat banare pentru mine, :roll: acum pe bune au bagat asta in regulament ?
Ca sa fie banat cine i-mi ea apararea sau le-ai zis ceva deocheat?

Aminteste-mi  sa-ti dau o bere cand ne intalnim eu poate uit. :zzz:






romikele


marian sima


Din lanul de fasole

Citat din: marian sima din Mai 08, 2014, 04:25:15 PM

  :ok: :welcome:

Uff...  mulţumesc  lui Dumnezeu că s-a făcut pace, pe mine mă dureau cel mai mult, în acest război, siluirea limbii române, dezacordurile, folosirea aleatoare a cratimei, virgula pusă între subiect şi predicat. Doamne-ajută! Gramatica va fi cu noi! :)
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006

Domnule Palamida din lanul cu fasole ce va mai fac albinele ?

marian sima

Ce intrebi si tu. :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Intreba-l mai bine de drosophila melanogaster. :nod:

italianu

#7783
Se pare ca nu-i totul pierdut. O magazie or ,,aranjat-o" :yes:
Duminica, ,,via" la munte,poate mai aranjeaza una daca timpul tine cu noi! =D>
D-nul din ,,lanul de făsaică", tare-mi aduce aminte de unu' de si-o luat nick-ul de prin partile mele(sic! ) ,si-l durea tare de gramatica! =))
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Din lanul de fasole

#7784
Citat din: dragos2006 din Mai 09, 2014, 07:40:22 AM
Domnule Palamida din lanul cu fasole ce va mai fac albinele ?

Vă mulţumesc pentru întrebare şi vă urez ca să vă meargă anul acesta ca-n filme.
Acum ce pot să vă zic, am oameni la lucru, în construcţii, ştiţi cum e: ,,ochiul stăpânului îngraşă vaca", azi am scăpat un pic şi am fost la albine, rele domnule Gavrilă, rele, vă daţi seama de ce, albine în staţionar, dar nu despre stupii buni vreau să vă povestesc, nici măcar cei orizontali nu sunt pe şaişpe rame de albină, ca la domnul Bucovineanu, dar eu sunt mulţumit – atenţie, toate familiile mele au fost divizate anul trecut, la jumătatea lui iulie – mulţumesc lui Dumnezeu, am la majoritatea între 9 şi şi 12 rame de albină şi 6-8 rame de puiet, în diferite stadii.
Dar eu nu am intrat pe forum pentru asta, hotărârea de a sta de veghe în lanul de fasole a fost determinată de dorinţa de a povesti partea proastă a poveştii albinăritului, nu partea bună, aşa că acum intru în subiect, atenţie la mine! :P
Verificasem acum câteva zile stupul marilor speranţe, făcut de mine, 8 rame Dadant + uluc, doream să-i pun catul, când l-am iernat era campion, deşi avea regină de salvare de anul trecut...  Prost, domnule, prost, pontă subţire, n-a putut să construiască, deziluzie, dar astăzi, ca să nu pun catul la un stup pe 10 rame Dadant, sufocat de albine, m-am hotărât să iau din el o ramă cu puiet complet căpăcit, în curs de eclozare, cu tot cu albină, s-o introduc în stupul mic şi păcătos şi să-i dau la schimb o foaie, ca să aibă de lucru... Zis şi făcut, dar înainte de a desface stupul donator, l-am verificat pe păcătos... minune! Chiar la mijloc, unde îmi propusesem eu să introduc rama, o ramă cu puiet, inclusiv larvar, poate şi ouă, nu m-am uitat atent, dar care avea la jumătatea ei, la o palmă de şipca superioară, o frumuseţe de botcă! Asta a fost una.
A doua, acum urmează. După ce am îmbătat rama donatoare şi tot stupul cu o ţuică de Cislău,de prune, am introdus rama în păcătos... vă daţi seama ce bătălie a început, ca la Podul Înalt, dar am restrâns şi eu urdinişul, la un centimetru jumate, dacă vor să se bată, treaba lor, dar să nu mai ştie şi vecinii.
Toate cele bune, tot respectul pentru ştiinţa dumneavoastră apicolă.
Constandin Pălămidă

PS Nu ştiu ce credeţi dumneavoastră despre albine, dar eu sunt sigur, că în treaba lor, sunt mult, mult mai pricepute ca mine.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău