Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

paradisuri inflorite

Domnule  Dragos ,va urmaresc de ani buni pe internet si vreau sa spun ca imi place stilul Dv. realist si fara exagerari . Din filmarile puse pe internet se vede clar ca ati  avut familii puternice pentru cules ;dar cel mai mult vreau sa va multumesc pentru detaliile amanuntite pe care ati avut rabdare sa le dati .Va doresc succes in continuare si asteptam cu nerabdare postarile Dv. Succes !

albinasebes

la realitatea pe care o traim acum, vremea, culturile modificate, care ar fi cel mai realist pastoral? ma refer la pastoralul intensiv. ce culesuri se mai pot prinde la cum s-a decalat inflorirea principalelor plante melifere?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

#7652
Primavara foarte dificila ...


http://www.youtube.com/watch?v=k9oHUKvPUus#

pad3

interesanta expunere. felicitari, o spun din toata inima desi nu sunt nici pe departe un "fan" al tau. ma simt linistit pt ca nici eu nu am extins decat 3 stupi mai puternici (fler de incepator) si vedeam colegi de forum care puneau caturi.
mi-a placut si goji-ul tau, am si eu 4 (2 de dat cui are trecere prin zona); voiam sa subliniez ca cel mai bine se dezvolta cel care nu a fost deloc protejat, pus de asta toamna pe locatia definitiva. deci, nu sunt asa sensibili cum citeam pe-aici
somnul ratiunii naste monstri

Marius-ursulakhe

Hristos a inviat si sarbatori fericite cu multa sanatate

cornelioandanciu

Citat din: dragos2006 din Aprilie 12, 2014, 10:04:17 AM
Partea buna e ca salamul va intarzia cu infloritul , asa ca vom avea familii bune de cules . Asta daca nu va ploua permanent la salcam...
Ce salam ? Sarbatori fericite! :rotfl:
Va salut.

bucovineanu

Nu stiam ca si salamul da nectar.  :rotfl:

bogdan moldovean

Au EXPLODAT albinele .....din 5 -6 rame au ajuns deodata la 7-8 rame si cu 3-4 rame de puiet capacit gata de eclozionare ....adevarul ca I am tinut aglomerati mult t imp pe 5 -6 rame chiar ma intrebam cat se masochist sunt de ii chinui in halul asta ce mai....am fost ZGARCIT  cu expandarea cuiburilor aviz incepatorilor Daca vreti sa aveti albina sanatoasa fara puiet varos si alte boli tineti albinele cat mai compact. mai mult castigati in felu acesta ....am preluat aceasta metoda de la domnul DRAGOS printr o posta mai veche de a dumnealui..ii multumesc in acest fel ...Trebuie sa trec deacum la bagat faguri la crecut ......sanatate Domnul ISUS ESTE VIU CU ADEVARAT  si numai seninatate in inimile noastre Va multumesc

Din lanul de fasole

Citat din: bogdan moldovean din Aprilie 21, 2014, 09:48:13 PM
am preluat aceasta metoda de la domnul DRAGOS printr o posta mai veche de a dumnealui..ii multumesc in acest fel ...Trebuie sa trec deacum la bagat faguri la crecut ......sanatate Domnul ISUS ESTE VIU CU ADEVARAT  si numai seninatate in inimile noastre Va multumesc

Prietenul meu mai tânăr, nu te lăsa luat de himere. Eu mă aşteptam să ne spui ,,Hristos a înviat!", pentru că aceasta e calea, Domnul nostru Iisus Hristos e viu numai în sufletul celor care îi recunosc învierea.  Tinere, faci un mare păcat – cred eu, care nu le ştiu pe toate – nu are legătură cu domnul Dragoş al tău niciun lucru sfânt – oricare ar fi acesta – Iisus Hristos e calea  noastră, a păcătoşilor, spre mântuire... îţi spune un păcătos, păcătosule!,  Dumnezeu să te lumineze! Hristos a înviat!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

PS Salamul nu dă nectar, să fie clar, oricât s-ar strădui unii.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006

Ce va mai place șaorma ....

Din lanul de fasole

#7661
Citat din: bio din Aprilie 12, 2014, 10:47:32 AM
Citat din: dragos2006 din Aprilie 11, 2014, 05:33:29 PM
  ......
   Majoritatea masă de apicultori in fapt sufera de o crasa incultura apicola asa ca au pus botul la vrajeala gen productii de 100 kg. pe familie in Romania si ce este mai grav au luat de model false valori si falsi profesionisti.

   Multi iau de model pe unii care se pricep bine la scris si gargara pe net . Nu vreau sa intru in detalii dar ce profesionist in apicultura esti cand nu ai bani nici macar sa-ti puii dinti in gură ?

Hristos a înviat!

Stimate domn din Bărăgan,

Chiar nu v-aţi prins că această postare neobrăzată, pe care o detest ca mijloc de comunicare, vă era adresată? Tatăl meu, Dumnezeu să-l ierte, m-a învăţat că niciodată, orice s-ar întâmpla, nu trebuie să te foloseşti, ca argument în propria susţinere, de oricare deficienţă fizică a oponentului, în speţa de faţă, un dinte lipsă. Sunt oripilat, ca om, că un alt om a făcut aşa ceva.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

italianu

No hai că am mai invatat ceva:,,puietul varos se datoreaza largiri necontrolate a cuibului" si daca n-am fii noii ,,apicultori" ,albinele nu ar stii cind sa-si largeasca cuibului :bravo:!

Mai apicultorilor,nu mai cautati acul in carul cu fîn, salam s.a.m.d. io am inteles la 1700km ,voi nici daca...,dar de: ,,nu este orb,mai orb decit cel care nu vrea sa vada!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

Domnule din lanul cu fasole , chestia cu dintii din gura era o figura de stil .  Nu conteaza , șaorma cu de toate ...

Din lanul de fasole

PS Domnule "bio",

Cel care a venit cu argumentul că dumneavoastră nu sunteţi apicultor pentru că nu aţi avut bani să vă puneţi dinţii, dragos2006, nu poate fi respectat de mine, asta e părerea mea.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău