Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Octombrie 18, 2013, 05:36:15 PM
Cauzele sunt mult mai complicate si greu de stavilit doar de o asociaatie sau de cativa apicultori .
ANSVSA nu are alocat nici macar un leu pentru stavilirea bolilor la albine , multumim stapanirii !

Poate pe seara va aduc un citat dintr-o carte unde scrie ca atunci cand vezi semne clinice deja e prea tarziu !
Sigur ca nu se poate rezolva problema locii si stabili masurile ce trebuie luate pentru eradicare, in cateva postari. Eu am aratat in postarea anterioara o latura a problemei. Cauzele sunt mai multe si sunt complexe. Ce am vrut sa subliniez e faptul ca numai prin tratamente cu antibiotice fara alte masuri nu se poate invinge boala.
Cei care merg in pastoral nu pot sti ce are vecinul in stupi si degeaba aplica masurile care se impun pentru a scapa de boala daca nu toti posesorii de albine care se gasesc pe o anumita arie nu procedeaza la fel.

D006

  Bolile infecto-contagioase au o anumita ciclicitate . In Ro se apropie un varf de loca care se va suprapune peste pandemia de nosemoza deja existenta. Unde mai pui ca a aparut si N. ceranae.
  Eu nu vreau sa cred in teoria conspiratiei dar am impresia ca la unii de aiurea nu le convine ca apicultura in Romania s-a dezvoltat spectaculos in ultimii ani.


D006

  Multi sunt euforici cand vorbesc de apicultura dar exista si boli profesionale . Prietenul Dan Puisoru tocmai s-a operat de hernie de disc . II dorim sanatate maxima.

pharaonu75

Fie ca este refacut sau nu, abia atsept sa-i strang mana la targ la Sighisoara.

Insanatosire cat mai grabnica, Danute! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Daca un om abia operat la coloana vertebrala poate veni , altii care nu vin din diverse motive nu au nici o scuza !

pharaonu75

O fi Danut proaspat operat la coloana, insa are o inima mare, care nu il lasa sa stea de-o parte!
Respect!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Dacă ar avea toți puterea, voința, entuziasmul și "încăpățânarea" lui Dănuț am fi o nație de invidiat!

PACO

#6623

   Sa va dau un link ca sa va dati seama de ce politia ne controla pe toti din judet in primavara: http://www.evz.ro/detalii/stiri/perchezitii-la-hotii-de-albine-descinderi-in-15-locatii-din-sase-judetepolitistii-cauta-1063314.html
   Cand cuiva i s a furat 40 sau 60 de stupi in primavara nu imi venea sa cred, uitati va ca de fapt s au furat vre o 600 de stupi de o singura retea.
   De aceea cred ca fiecare ar fi bine  sa declare fiecare furt la politie.

albinasebes

s-au furat multi stupi in zona, si se vor mai fura atata timp cat sunt cumparatori.
caut un dispozitiv gps pt a-l pune in lada, dar momentan nu am gasit unul cu autonomia de o saptamana. mai caut, dar problema este tot la detinatorii de stupi peste noapte, nu la apicultorii care stiu cata truda si investitie este necesara pt a avea o stupina frumoasa.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

 Azi am completa padocul cu stupi . Acum intru la detalii.

bucovineanu

Dragos stupii se vad, dar nu vad nici o albina.  :smile:

apivasmob

Citat din: dragos2006 din Octombrie 23, 2013, 06:02:00 PM
Azi am completa padocul cu stupi . Acum intru la detalii.

In spatele ultimului rand se vede cerul nu poate ca iarna sa viscoleasca si sa bage zapada in spatele stupilor sau mai ai de inchis cu tabla sau altceva?
Sanatate tuturor apicultorilor

D006

1) poza e facuta la ora 8:30 AM , ora la care la mine acum nu zboara albina.
2) La ora 11:00 in spatele ultimului rand NU se mai vedea cerul.

Am spus ca acum lucrez la detalii .
  Nu arat prea multe pentru ca vad ca oamenii de pe net apreciaza alte tipuri de stuparit . Eu sunt cam depasit , parca nu mai are rost sa ma implic atat  in a prezenta stupina mea pe net.

mosunick

E gata fix la timp, avand in vedere ce iarna vine...
Felicitari!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone