mini.... stupina sau nici atat

Creat de dragos2006, Aprilie 08, 2008, 12:55:59 AM

« precedentul - următorul »

D006

În sfarsit s-au umplut si lazile mele. Mai ales ca dupa ce le-am luat a tot plouat....
Azi au ieşit dar eu eram la servici.... le-a pozat nevasta-mea cum aduceau polen

D006

si inca una de cand le-am mutat in stupii mei... cam urata vremea...

D006

Oricum... acum dorm linistit... are cine sa îi pazeasca...

D006

inca o poza.... în aceeasi zi cu prima... se vad toate.... cele 2... familii...

D006

frumos tineo tot asa si va fi bine

bee_lover

bv, frumos,tot asa inainte,si in vara poate mai faceti un roi. numa bine.

D006

Multumesc... sper sa fie asa cum spuneti...
Deocamdata... multe emotii, este prima saptamana de apicultura  :smile:
Inca am mult de învăţat, hrănire artificiala, tratament...

bee_lover

Bafta la tot ce faceti si nu uitati... orice intrebare aveti mai bine intrebati decat sa faceti ceva gresit,cineva sigur o sa va ajute.

PricopArthur

Inceput promitator. Tot inainte!
Acum tine-i stransi, ca puietul sa fie compact. Acum pregatesti generatiile de albine din care vei face primii roi si iti vor aduce prima miere.
A fi stupar!  :hi: In nici o activitate nu trebuie sa te indoiesti de reusita.  :nono:
Miere multă şi inimă curată!

D006

Mulţumesc.... :razz:  Imediat ce mananc miere din productie proprie schimb statusul... :hi:
Sunt pe 8 rame... cred ca sunt destul de stransi. La noi inca e rece dimineata si seara... Poate fac o poza ca sa-i vedeti.
În seara asta le-am pus cate aprox. 300g sirop 1/1, nu prea aveau mancare, polen au adus in ultimele 2 zile destul de mult, de cand i-am mutat în stupii noi (sîmbata) nu am avut timp sa ma uit in cuib.

D006

In sfarsit a venit primavara si la noi. ca am tot tanjit privind pozele de la altii.
De pe 11 pana pe 12 aprilie s-a intamplat minunea (noaptea a fost calduroasa). Azi au avut treaba intens...

D006

Inca una ... sper sa fie vreme frumoasa sa poata exploata la maxim "fenomenul".

D006

Si merii spera sa fie vreme frumoasa, abia asteapta sa infloreasca

PricopArthur

Cat sunt in dezvoltare si au spatiu suficient, nici nu e bine sa te uiti mereu in cuib. La cateve zile sirop cum ai mai facut (foloseste ceai).
Miere multă şi inimă curată!

D006

mishu, este perfect adevarat,  cu cat ii deranjezi mai putin cu atat ei se vor dezvolta mai bine, o spun stupari vechi si noi, cat si toate cartile de specialitate ............................... :rotfl:  :rotfl: ...........................mie insa nu mea reusit niciodata si m-am uitat la ei fie vara fie iarna,.....................acum ca am mai multi ii " verific" prin rotatie.........................
sa fii sanatos si satisfactii cat mai multe.