Primavara, primavara...

Creat de stefan1, Martie 29, 2009, 05:02:32 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Astazi, la ora 11:30. Erau 11.4 grade Celsius si cea mai calda zi din anul acesta.
Se vede ca cel mai mult polen este de la salcie. Pacat ca e cam la 1km distanta.







Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006


stefan1

Nu stiu. Am facut eu ceva gresit? La mine vad ca le pot reaccesa. Se intampla si la altii?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Da se vede sant f. frumoase si polenul la fel si este din plin credeam ca sibiul fiind o zona de munte se desprimavareaza mai tarziu decat la noi dar vad cai invers eu mai am de asteptat cateva zile .

andrei_salaj

la mn..in 2 saptamani au avut cam 5 zile de cules polen..dupa spusele bunicului...salcia e inflorita(un soi cu flori albastra)....alunul s-a cam terminat...si cornul e in floare(devreo cateva zile....acum e cam rece nu mai au cum sa iasa... :sad:

stefan1

#6
Tratament antivarroa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#7
Infractoru' e prezent.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#8
Paduchii la control.
Sunt cativa...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#9
L-am prins!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Pe langa rama claditoare trebuie facut cel putin un tratament. Infestarea e destul de mare.

stefan1

Pana acum obisnuiesc sa fac doar un tratament pe an. Parca sunt ceva paduchi mai multi (oare sa apara rezistenta a medicament?), dar asta o sa observ tot din cercetarea fagurelui crescator, in viitor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Foarte posibil sa fi aparut rezistenta la amitraz, tinand cont de faptul ca se foloseste de vreo 25 de ani. Eu de vreo doi ani pe langa Varachet folosesc si benzile de Mavrirol puse toamna si sunt foarte multumit.

Simi

Eu in urma cu 2 saptamani am facut la unul din stupi de putere medie si oarecum aleator un tratament cu varachet forte iar pe fund am asezat o hartie unsa cu ulei. In urma testului la 24 de ore am scos hartia si am gasit doar 3 Braula, in rest nimic. Oare sa nu fie sau nu mai este varachetul bun (il am sin anul precedent si tinut in conditii optime)?
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

andrei_salaj

probabil majoritatea paduchilor is in celule....acum e mult puiet capacit
sau lada nu e etansa....sau mai stiu eu ce o fi...poate a expirat varachetu...sau au rezistenta la varachet.