roinita

Creat de dragos2006, Octombrie 23, 2007, 01:03:55 AM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

multumesc!...a folosit cineva la prinderea roilor planta asta? ce procent de reusita are?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

filip

Citat din: sfantul spiridonmultumesc!...a folosit cineva la prinderea roilor planta asta? ce procent de reusita are?
Inainte de a instala un roi,parlesc lada cu paie de grau.Apoi frec lada cu roinita ori menta.
Nu am avut probleme cu roii.
De asemeni cojnita ori laduta unde scuturi roii poti sa o freci cu Roinita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

multumesc filipe...si zici ca intra asa, fara prea mari dureri de cap, daca ai lasa lada sub pomul ce are un roi, el ar intra.... sau totusi trebuie dusa lada sub roi?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

filip

Citat din: sfantul spiridonmultumesc filipe...si zici ca intra asa, fara prea mari dureri de cap, daca ai lasa lada sub pomul ce are un roi, el ar intra.... sau totusi trebuie dusa lada sub roi?
Sunt bune si LAZILE capcana
O lada capcana e acea lada arsa pregatita pentru instalarea unui roi in care se pun 2-3 rame .De regula eu pun rame mai noi si foita,acestea nu sunt atacate de molii.
Am avut cazuri in care a intrat.
De regula roiul se scutura in lada in care trebuie sa fie un ram cu puiet.
Astfel in procent de 99% roiul se va stabili in lada si nu va pleca daca e scuturata si matca in lada.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

multumesc! da mai intreb odata....frecata lada cu roinita asta si pusa sub copacul ce are in el un roi, acesta intra in lada singur...asta este povestea pe care am auzit-o si care imi e foarte greu sa o cred
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

Evident este un miros agreat de albine si care le atrage. Nu intr-atat incat roiul sa-si paraseasca locul unde s-a asezat sa vina in lada ta ,parfumata'. Eu prindeam roii cu o cosnita de papura agatata intr-o prajina, cu care urmaream roiul care era inca in zbor, inainte de a se aseza. Daca erau frecate de peretii cosnitei frunze si ramurele de Melisa, unele albine se asezau pe cosnita. Daca se intampla sa se aseze si matca sau o matca (in cazul roilor neprimari) pe sau in cosnita, roiul se aseza incet aici. Daca insa roiul si-a marcat deja pe o ramjura locul unde sa se aseze, albinele care s-au oprit la lada vedeau ca sunt in minoritate si o paraseau, ducandu-se in pom. Si in pom, daca intuim zona unde vrea sa se aseze roiul, putem freca ramura cu mellisa intr-o zona mai favorabila asezarii, si albinele se pot aseza acolo.
  In concluzie Mellisa atrage albinele, dar nu are acelasi efect cu substanta de matca, incat daca matca este asezata intr-un loc, nu se mai poate muta de acolo. Daca totusi scuturam roiul si punem in locul ramurii unde a fost agatat cosnita data cu mellisa, avem sanse mai mari ca albinele sa intre in cosnita, decat daca nu am fi 'parfumat-o' cu respectiva buruiana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefi

As vrea si eu seminte de roinita. Daca are cineva si vrea sa-mi ofere. Mi-a promis cineva dar intre timp a plecat urgent in State si nu mi-a mai dat. Multumesc frumos!

D006


cristi ciuc

Se comercializează roiniţa şi la marketuri, la preţuri "fireşti", ambalatată în pliculeţe (aprox. 2 lei).
Totul este să aibă calităţile specificate de Ştefan 1, pentru că există în natură diversităţi, iar albinele se pare că sunt selective.

pharaonu75

Pentru cei care sunt interesati de seminte de roinita, sa stiti ca se gaseste in supermarlet-uri!
Astazi am cumparat si eu de la Kaufland cateva plicuri, la 1,9 lei bucata!
Tot acolo gasiti si seminte pentru alte plante de interes apicol!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jimm

Ce srie pe pliculet? denumirea comerciala asa roinita?  vreau si eu! Am vazut la Kauflan standu cu pliculete

crombra

Citat din: jimm din Ianuarie 14, 2011, 10:44:15 PM
Ce srie pe pliculet? denumirea comerciala asa roinita?  vreau si eu! Am vazut la Kauflan standu cu pliculete
Melissa oficinalis
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pharaonu75

Am atasat poze cu plicul fata-verso!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jimm

Mercic  :hi:
Duminica rup usa la Kaufland

cristi ciuc

Da, am văzut şi eu roiniţa la Kaufland ieri. Până acum raionul de seminţe era ca şi inexistent, dar acum este aprovizionat cu multe sortimente. :bzz: