matci obtinute din botci de schimbare linistita

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 06:03:10 AM

« precedentul - următorul »

D006

Cind gasesc la controalele pe care le fac, in stupi buni care s-au detasat de ceilalti prin productie, ... botci de schimbare linistita ..le pup..si formez cu ele imediat roiuri..consider ca sunt cele mai bune botci..iar familia respectiva o controlez mai des pt a recolta toate botcile ..pe care le iau si le folosesc pt formarea roiurilor chiar daca botca respectiva nu este capacita...  am asteptat sa le capaceasca si le-am gasit roase..
N-am calicit[taiat picior superior sau aripa la matca] matca decit 1-2 matcii in primii ani apoi mi-a fost mila..
D-vs cum procedati?...

balasbebe

Eu nu apreciez botcile de schimbare linistita. Acestea, vor sa-si schimbe matca, ori de cate ori simt ca matca nu este buna. Daca eu fac polen, si am gratia pusa, matca care iese la imperecheat, daca poate sa iasa, in momentul in care, se intoarce, nu mai poate intra in stup. Se va pierde timp, inutil.
   Este doar o parere.
  Sunt de acord, ca matca ceea mai bune este aceea pe care albinele o fac, fara interventia stuparului.

stefan1

Reticenta la botcele de schimbare linistita se poat datora urm fapt: daca stuparul schimba la doi ani matcile, sunt rare cazurile cand stupul mai vrea sa o schimbe linistit. Daca totusi vrea, poate ca matca sa fie cu defecte sau chiar ca stupul sa fie bolnav. Se stie ca cei bolnavi de nosemosa schimba des matcile. Cand insa vezi stupul puternic, harnic si ca in loc sa roiasca la fel ca altii, se multumeste sa faca 2-3 botce de schimbare, e pacat sa pierzi ocazia de a face 2-3 matci bune din el.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

daca familia este slabuta si schimba linistit, asa este dle Stefan, este suspecta de nosemoza...

D006

personal, prefer familiile care'si schimba linistit matca in detrimentul celor puternic roitoare....bineintzeles, conteaza si productivitatea...nu cred ,totusi, ca poate spune cineva ca are doar familii cu ''schimbare linistita '' a matcii....sau ca matcile obtzinute din aceste familii vor mosteni la randul lor acest caracter...conteaza ft mult si factorii climatici...am avut an cand cu greu mi'au roit cateva familii si altzii cand raportul roi/ familie a fost                       
     Nu sunt de acord cu calicirea matcii...e un procedeu invechit....parerea mea

D006

am avut matca strivita de jumatate si nu au facut botci de schimbare linistita findca oua de numa, a trebuit sa ii dau alta ca ei nu o schimbau dar tare greu or primito

D006

ce sa fac am o familie de albine( roi ) ce matca a inceput ouatul cand a fost cald acum intr-o zi am vazut ca zboara mai tare si am desfacut stupul

filip

Citat din: mariusce sa fac am o familie de albine( roi ) ce matca a inceput ouatul cand a fost cald acum intr-o zi am vazut ca zboara mai tare si am desfacut stupul
Marius,nui nici o problema de acum se poate ca matcile tinere sa depuna putin puiet,dar ai grija caci umblind la ei racesti puietul si matca si adio stup.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

,dar ai grija caci umblind la ei racesti puietul si matca si adio stup.
nu lam tinut mult deschis , am cerezut ca sa itimplat ceva deaia l-am deschis in rest este ok

D006

..la populatie cum ti se pare familia respectiva-este cputernica sau mai slbuta....Si ai vazut cumva trintori in familia respectiva?...Daca ai vazut inseamna ca matca ar avea probleme chiar daca estte de anul acesta..

PricopArthur

...de regula, la stupii unde am vazut trantori peste iarna, in primavara s-au schimbat matcile .
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: bio..la populatie cum ti se pare familia respectiva-este cputernica sau mai slbuta....Si ai vazut cumva trintori in familia respectiva?...Daca ai vazut inseamna ca matca ar avea probleme chiar daca estte de anul acesta..
nu are trantori este o fam micuta pe tei rame

filip

Citat din: PricopArthur...de regula, la stupii unde am vazut trantori peste iarna, in primavara s-au schimbat matcile .
Oricum raspunsul e cam unul,matca simte ca stupul slabeste si incearca sa compenseze prin ponta inca din decembrie.daca timpul e moale ,nu sint geruri are o sansa daca nu,din pacate ..............macar a incercat.Eu sper din tot sufletul sa ai bafta!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Am iernat roiuri pe 3 jumatati de rama 3/4 si au iesit cu brio in primavara. De fapt am iernat matci.
Din acestea , 1 s-a transformat singura in stup puternic. E drept ca dupa inca 1 an, dar se poate si dintr-un pumn de albine, o botca si ceva miere sa faci un stup.
Cu atat mai mult, din 3 rame la floarea soarelui tragi miere.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

valter

artur trage tare miere din nuclee si-o sa vii la valter la m. kog sa cumperi familii. Da-i tare cu extrasul nepoate.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.