lipsa matca.

Creat de dragos2006, Aprilie 30, 2008, 11:29:43 AM

« precedentul - următorul »

D006

Am un stup slabut pe 6 rame din care trei cu puiet, doua rame fiind date de la alti stupi pentru al intari.Cules au bunisor au bagat ata miere cat si polen.
Problema este ca nu mai gasesc matca si nici oua de o zi nu vad.
Am dat de doua ori ram cu ou de o zi pt asi trage botca si nu au facut-o.
Am dat un numar de 4 botci de la alt stup , pe care le-am lipit de o rama cu puiet din acest stup, dupa cateva zile le-am gasit roase.
Mentionez ca am cercetat cu mare atentie daca exista matca ori nu.
Am sa mai incerc cu botci de la alt stup, sau daca gasesc cu o matca selectionata ( din nefericire nu am pe nimeni prin zona care sa comercializeze asa ceva).
Ce sa fac ?

D006

florine nu mai incerca fiindca exista matca
este matca noua si ii ne fecundata de aia nu o vezi
mai asteapta o saptamina sa se fecundeze si pe urma ai sa vezi si oua

D006

mda, ASTA AR FI O EXPLICATIE LOGICA.

balasbebe

Florine, eu atunci cand ma uit in stup, este sarbatoare. Dau doar usor cate o rama, si daca vad oua, sau larve, nu mai verific. In cazul in care familia este bezmetica, de regula da din aripi, si face un zgomot specific.
Aveam un prieten stupar. El mergea de 2-3 ori la stupina. de cate ori ajungea, el trebuia sa caute matcile. Noroc, ca avea doar vreo 20 de stupi, si aceeia doar pe cateva rame.
   Ceea mai mar eproblema este la stors, iar atunci se pierd cele mai multe matci. Apar matci de necesitate, si pe urma ne trezim ca nu este o dezvoltare normala in stup.

D006

nu se comporta anormal, zgomotul produs este la fel ca si la ceilalti, iar pt ca am pus doua rame cu puiet de la alti stupi, chiar are o dezvoltare buna si baga si miere si polen.
Cred ca Marius are dreptate si nu o vad pt ca nu este fecundata.
La stupi merg de trei ori pe saptamana, insa acum ii verific prin rotatie, astfel ca un stup il fac o data pe saptamana.
daca imi fac pavilion , cum mam hotarat, o sa fie 26 de verticali, asa ca ..................

stefan1

Florine, eu cred ca te-ai speriat degeaba, ca orice incepator. Eu cred ca ai chiar matca batrana,pe care nu o vezi. Daca ar fi schimbat matca ar fi trebuit sa vezi botcele, ca doar avea numai un fagur de puiet, sau sa vezi urmele la botce. Cele de urgenta sunt in corpul fagurelui si celula din care este trasa botca se deformeaza, se largeste. Uneori matca este greu de gasit. Chiar cu experienta de zeci de ani, uneori am pierdut multa vreme sa gasesc o matca chiar intr-un nucleu pe doua sferturi de fagur si cu nici 1000 de albine.
Tu nu trebuia sa cauti oua de o zi ci era suficient daca vedeai puiet necapacit. Esti tanar si ai ochi buni, daca te uiti cu atentie poti sa vezi si ouale daca exista. Chiar sunt curios cum se termina povestea. Este dintre stupii tai sau dintre cei cumparati?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

nu sunt din ultimul lot cumparat care au fost f slaburi.Puiet necapacit de 6-9 zile aveam, dar sub nici o forma nu am gasit ou de o zi , am folosit chiar si lupa.

D006

florine sti ce te sfatuiesc eu ca sa treci de dubiile astea:
fa poza la fiecare rama din acel stup si pe o parte si pe alta , punele pe calculator si mareste imaginea  si ai sa vezi matca daca esti chiar asa de nedumerit
pe calculator nu misca nici una si ai timp mai mult sa verifici fiecare rama
       cu stima acelasi marius

D006


PricopArthur

Daca au fost roase botcile pe care le-ai pus sigur e matca acceptata de albine. Si daca din ramele date nu au fost construite botci de salvare din nou accasi concluzie.
Albinele singure stiu ce au de facut. Interventiile noastre nu fac decat sa le perturbe acctivitatea.
Miere multă şi inimă curată!

D006

am primit astazi matci de la Craiova, 4 buc de Carnica, de la pr. Radut.

D006

alta

D006

asa am puso, intre doua rame cu puiet, cu acces la coronita de miere.

D006

sambata controlez si daca e ok le dau drumul eu.

D006

sunt selectionate florine si cum leai achizitionat
trimitemi te rog si mie pe privat     ms