cum obtineti matcile

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:08:32 PM

« precedentul - următorul »

D006

astazi in stupina mea matca din botca de schimbare linistita
am vazut si batrana si cea tinara, dar nu am facut numa la asta tinara poza

D006

alta cu matca

D006

inca una si gata nu ca nu as mai avea dar destul

bucovineanu

De obicei reginele se schimba linistit spre sfarsitul sezonului, in luna iulie sau chiar august. Dar daca este neputincioasa sau are vreo hiba este posibil sa fie schimbata si mai devreme.

bee_lover

la mine s-a schimbat la o familie acum 2 saptamani. azi am vazut oua de 1 zi in cateva celule chiar si cate doua deci matca nu s-a fecundat de mult timp.

filip

In atentia incepatorilor!
O modalitate de a realiza matci in stupina proprie,e metoda MILLER
Cititi cu atentie apoi mai discutam
http://apicultura.110mb.com/miller.htm
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_salaj

foarte buna..incerc..cand am cu ce. :zzz:

D006

andrei a scris:
Eu nu cresc regine.Cand sunt botci frumoase iau rama cu puite cu tot si inca 2-3 depinde de puterea familiei si fac un roi nou.e important sa fie facut pe at mai putine rame si puiet putin sa trimita repede la imperecheat matca.Dupa ce s-a imperecheat daca vreau sa o dau la o familie sa schimb matca batrana folosesc ziarul
Si eu am procedat la fel, in afara de metoda cu ziarul.Bagam tanara matca in miere , apoi o introduceam direct in mijlocul cuibului si hraneam albinele cu sirop , insa  anul acesta m-as aventura si eu in cresterea matcilor.Metoda Miller mi se pare destul de simpla si practicabila :razz: