cum introducem matca?

Creat de dragos2006, Mai 12, 2009, 04:07:30 PM

« precedentul - următorul »

D006

eu am facut așa : am facut roii , o rama puiet 2 miere și polen plus albină să acopere cele 3 rame , am introdus matcile în cutie și după 48 ore le-am dat drumu rezultat din 5 a reușit 1,  de ce ? nu știu

D006

Si eu fac la fel numai ca pun trei rame din trei familii diferite astfel incat mirosul sa se amestice plus ca roiul ramane tot in stupina unde albina batrana pleaca la familia mama si raman doar tinerele care nu omoara matca , reusita 100%.

D006

ramele cu albină de la 3 stupi diferiți fara să-le dai cu nimic pt. miros
eu am pus albina de la același stup și rezultat 1 din 5 nu știu unde am greșit

D006

NU dau cu nimic de miros , cutia noua este de ajuns .
De unde aveai reginele ? Le-ai dat drumul direct dupa 48 de ore ? sau ai lasat sa manance serbetul.

D006

după 48 ore le-am dat drumu
una părea acceptată după o ora ,3 se băteau le-am prins le-am băgat la loc în cutie și le-am pus dop de ceară , una a zburat (la cules )după ce am scăpato din ghem .
le-am luat de la L5S

andrei_salaj

se poate introduce matca cu ajutorul unei carpe imbibate in spirt de 90 de grade?

trantorash

Citat din: andrei_salajse poate introduce matca cu ajutorul unei carpe imbibate in spirt de 90 de grade?
cum mai exact ?

andrei_salaj

cika daca pui o carpa din asta imbibata sub rame....cika...nush daca ii adevarat...albinele is ca drogate de taria spirtului si poti sa bagi matca linistit intre ele...
astept si eu opinii...
a experimentat-o cineva?