Iernarea matcilor

Creat de Kiwi Bee, Februarie 08, 2010, 02:17:42 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Aici puteti posta despre iernarea a mai multor matci intrun stup.

Kiwi Bee

Am primit ideea de a ierna mai multe matci intrun stup(30 de matci/stup in custi separate - singure in cusca).
Inca nu am avut ocazia sa iernez astfel matci si mar interesa daca voi folositi aceasta metoda si cum o aplicati, precum si toate observatiile voastre.
multumesc
numai bine

Florin_Dan

Si eu sunt interesat de iernarea mai multor matci in acelasi stup. Chiar nu a iernat nimeni ?

valter

Vezi revista lui Dobrescu de pe trimestrul 3-''sapte intr-unul''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Kiwi Bee

Nai sa crezi Valter dar eu nu citesc acea revista. hehehe

Te rog daca ai timp sa postezi metoda asa cum e in revista si sati exprimi si parerea ta.
Mersi

Florin_Dan

As dori o sa aflu, de la experimentati in iernarea matcilor,  care sunt metodele pe care le practica cu cele mai bune rezultate. Daca este posibil o scurta prezentere, avand invedere ca nu ma aflu in posesia revistei.
Va multumesc .

D006

Eu nu am iarna dar uite aici cum ierneaza un apicultor expert, Michael Bush.

D006

Si ca sa fie informatia coplecta individul este la granita cu Canada unde iarna este iarna ca in povesti.
Cutia e ca un clopot peste nucleele cu regine si din placaj cu polistiren expandat deasupra.
Eu as face placaj + folie + polistiren expandat + folie si apoi zapada poate sa stea.
Sub toata jucaria a pus un reseu electric cu termostat pus la 15C.
Albina nu de frig moare dar cu cat e mai frig cu atat consuma mai multa miere.

bucovineanu

Am iernat regine in nuclee pe o singura rama normala  langa  familii, despartite de acestea de diafragme fixe  in care era prevazut un oblon din sita foarte deasa din alea pentru benzina. Am avut surpriza ca la salcie un asemenea nucleu la care nu umblasem sa faca un fagur nou cat o jumatate de rama.

D006


stefan1

  Viata lunga a albinelor pe timp de iarna se datoreaza si starii lor de 'hibernare' cand toate functiile biologice se reduc. O temperatura prea mare care le scot din aceasta stare de inactivitate va duce si la consum mai mare si la uzura. Si inceperea cresterii puietului fara posibilitatea zborurilor de curatire la intervale rezonabile nu este indicata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Intre temperaturi cuprinse intre 5 si 10 eu nu cred ca va ponta matca si mai ales ca nu este polen.

Florin_Dan

 In alti ani la aceasta data era zapada serioasa pe la noi si acum  cules de polen  16.11.2010.

pharaonu75

Si in Baragan, pe 16.11.2010 carau o frumusete de polen! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro