Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Am gasit ceva sa vad daca pot sa-l urc pe forum.
Sanatate tuturor apicultorilor

mosunick

Ceva nu e complet in compozitia aia de substanta. In total sunt 55 de parti. Pana la 100% mai e ceva loc...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

PricopArthur

Diferenta probabil ca e apa. Intrebarea e daca a fost testata. Acest lucru nu e precizat.
Miere multă şi inimă curată!

bismark

    Din 1995 cind a fost brevetata solutia a folosit-o cineva  si daca a mai observat cineva fenomenul.Eu sint stationar iar padurea este departe.L-am intrebat pe Bio ca el a avut pavilioanele la padure.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bio

Sal, Bismark... imi pare rau de problema ta.

...la mine nu am observat sa am ceva probleme de genul cum amintesti tu.

La mine in permanenta albinele au avut spor la cintar , daca nu au avut din natura - si natura a fost saraca rau de la floarea soarelui  incoace-- am dat eu atit sirop cit si hrana proteica .

bismark

    Nici eu nu am avut probleme cu productia si nici cu puietul ca au fatat in draci si acum sint pline cu puiet dar de cite ori iese la zbor tineretul parca spui ca ploua cu albine fara aripi si negre fara puf.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Mihai Sergiu

Si eu mai vad cate o albine asa mai neagra de parca sclipeste dar ma gandesc ca este o albina batrana si uzata
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

jonny_it

Citat din: Cradle din Septembrie 18, 2014, 09:30:51 AM
Si eu mai vad cate o albine asa mai neagra de parca sclipeste dar ma gandesc ca este o albina batrana si uzata

Sau care s-a ocupat cu furtisagul si a ramas fara scalp ...  :)

alex_sa

Citat din: bismark din Septembrie 17, 2014, 08:10:09 PM
    Din 1995 cind a fost brevetata solutia a folosit-o cineva  si daca a mai observat cineva fenomenul.Eu sint stationar iar padurea este departe.L-am intrebat pe Bio ca el a avut pavilioanele la padure.Cu respect
si eu am observat problema aceasta la citeva familii si nu am nici eu padure aproape de stupi.

calmusdaniel

Din ce stiu eu, boala neagra nu e o boala nou aparuta,ea poate avea cauze diferite,poate fi ereditara sau albinele pot fi afectate atunci cand au cules la padure(mana).Poti sa te lamuresti mai bine daca citesti pe internet din cartea lui Wolfgang Ritter,Bolile albinelor,pag 140.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 18, 2014, 08:52:43 PM
...Poti sa te lamuresti mai bine daca citesti pe internet din cartea lui Wolfgang Ritter,Bolile albinelor,pag 140.

Am atasat eu paginile respective
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Intradevar boala neagra de padure apare in unii ani cand este cules intens de mana. In ultimii ani, chiar daca in zona au fost mai multi ani cu miere de mana boala nu a aparut. Am avut un an in care s-a manifestat cu putere, dar nu la toate familiile. A disparut singura, fara nici un fel de tratament.
Din cate imi amintesc, simptomele erau cele descrise mai sus ,dar nu erau si albine fara aripi. Boala se manifesta numai la albinele adulte. In cazul de fata se pare ca albinele sunt negre si fara aripi inca de la eclozare. Probabil e vorba de altceva si nu de boala neagra de padure.

calmusdaniel

Daca albinele au ecluzionat fara par ,atunci e ceva ereditar,dar fara aripi ,poate fi altceva.

bio

Citat din: bucovineanu din Septembrie 18, 2014, 09:17:47 PM
.......
Din cate imi amintesc, simptomele erau cele descrise mai sus ,dar nu erau si albine fara aripi. Boala se manifesta numai la albinele adulte. In cazul de fata se pare ca albinele sunt negre si fara aripi inca de la eclozare. Probabil e vorba de altceva si nu de boala neagra de padure.

.... albina proaspat eclozionata  fara aripi -- din ce stie mai toata lumea, varooa ar fi de vina, dar sa fie si "negre" adica fara perisori nu imi pot da seama ce ar fi.

Albina neagra , fara perisori, daca era albina matura ar fi fost vorba de albina 
Citat din: jonny_it din Septembrie 18, 2014, 10:46:19 AM
..... care s-a ocupat cu furtisagul si a ramas fara scalp ...  :)


Este de interesant de urmarit situatia aparuta la Bismark ...