Invertirea zaharului

Creat de D006, Martie 11, 2014, 11:08:09 PM

« precedentul - următorul »

jenica67

      Da comenteaz-o cu bun simt, nu trebuie sa iti arati neaparat nesimtirea, daca cineva a comentat o tema de a ta. Unde scrie ca daca am comentat o postare, trebuie sa fim in stare de ebrietate, sau musai sa citim toate postarile de la inceput ?? Si ma rog, atata timp cat la tine scrie ca esti "Din lanul de fasole", noi trebuie sa stim ca te cheama Palamida ? Si unde ma rog ai scris mai sus ?? Ce anume ti s-a parut in ce am scris eu, ca asi fi, in stare de ebrietate ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Din lanul de fasole

#91
Citat din: jenica67 din Aprilie 17, 2014, 11:43:13 PM
      Da comenteaz-o cu bun simt, nu trebuie sa iti arati neaparat nesimtirea, daca cineva a comentat o tema de a ta. Unde scrie ca daca am comentat o postare, trebuie sa fim in stare de ebrietate, sau musai sa citim toate postarile de la inceput ?? Si ma rog, atata timp cat la tine scrie ca esti "Din lanul de fasole", noi trebuie sa stim ca te cheama Palamida ? Si unde ma rog ai scris mai sus ?? Ce anume ti s-a parut in ce am scris eu, ca asi fi, in stare de ebrietate ?

Domnul meu, noi, ăştia care am trecut de o vârstă şi aşteptăm să dăm colţu', nu mai avem putinţă, suntem sensibili la vorbe aruncate aiurea, nu mai avem decât puterea de a reacţiona tot prin vorbe la afirmaţii aiuritoare, de genul :

« chiar daca tu nu ai practicat invertirea si nici inaintasii tai nu au facut-o... »

deşi mai sus precizasem, chiar în postarea mea pe care aţi comentat-o :
«2.   Eu nu am invertit niciodată zahărul pentru sirop, administrat ca stimulent în aprilie. Nici octogenarii mei nu o fac, dar invertirea nu a fost făcută nici de tata, nici de tataie, primăvara.  »
Primăvara, domnul meu, în aprilie, nu toamna, peste tot am scris clar că toamna folosesc stimularea cu sirop din zahăr invertit, 2:1.
Vă iert pentru intervenţie şi vă doresc, acum, cu ocazia Sfintelor Sărbători de Paşti, să fiţi sănătos, să aveţi parte numai de fericire şi să fiţi iubit !
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

jenica67

   Si care este explicatia ca nu o practici primavara , ci numai toamna, ca nu inteleg ? Zici ca ai stimulat in primavara, ca ai avut nevoie de puiet. Dar invertirea din partea albinei, duce si la o uzare a ei, ceea ce normal ii scurteaza viata. De albine nu ai avut nevoie, numai de puiet ? Apropo de varsta, nici eu nu sunt foarte tanar, desi pare din jenica67, am maine poimaine 57 de ani, dar rabdarea nu mi-am pierdut-o. Sa ai un paste fericit si duhul cel sfant sa iti lumineze sufletul !
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

Primavara albinele care au iesit din iarna sunt oricum uzate si gata sa iasa din joc, asa ca invertirea e inutila, fiind ineficienta.

jenica67

   Dar in luna aprilie, avem deja un numar foarte mare de albine tinere, alea nu se uzeaza ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

crisian-nicolae

Am o intrebare de pinguin, este diferenta intre transformarea( invertirea) zaharului in falsa miere,si transformarea nectarului in adevarata miere.Nu se uzeaza albina in ambele cazuri?

jenica67

   Zaharul este un produs artificial, care contine in cea mai mare parte zaharoza. Nectarul este un produs natural, care contine zaharoza, glucoza şi fructoza. Deci cantitatea de zaharoza este mult mai redusa, in el predominand glucoza, sau fructoza, in functie de sursa de provenienta.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

Invertirea industriala nu e perfecta, albinele stiu mai bine cum sa o faca.
Daca de secole au stiut sa faca miere fara toate surogatele prezentului, vor sti sa o faca si de acum incolo.
Intruziunea omului in viata albinei n-a facut - si inca face - decat rau.
A se vedea situatia albinelor din tarile asa-zis dezvoltate.
Albina de primavara-vara are oricum viata scurta, de 35...45 zile, nu o prea ajuta invertirea noastra.
Albina de iarna insa... acolo e alta situatie, iar invertirea se justifica... dar fiecare face cum il taie capul. Noi incercam sa prezentam variantele optime, dar nu obligam pe nimeni sa le si aplice.

sorinma

Nu o ajuta...dar ii face rau?sau doar nu se justifica sa pierdem timpu cu invertirea primavara
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

D006

Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 20, 2014, 06:38:02 PM
Am o intrebare de pinguin, este diferenta intre transformarea( invertirea) zaharului in falsa miere,si transformarea nectarului in adevarata miere.Nu se uzeaza albina in ambele cazuri?

Felicitari pentru intrebare ! De mult timp nu am mai citit pe net o postare scurta si la obiect ! 

PS. Asta nu este intrebare de pinguin , este intrebare de om care stie cu ce se " mananca " apicultura.

crisian-nicolae

Citat din: dragos2006 din Aprilie 20, 2014, 10:36:14 PM
Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 20, 2014, 06:38:02 PM
Am o intrebare de pinguin, este diferenta intre transformarea( invertirea) zaharului in falsa miere,si transformarea nectarului in adevarata miere.Nu se uzeaza albina in ambele cazuri?

Felicitari pentru intrebare ! De mult timp nu am mai citit pe net o postare scurta si la obiect ! 

PS. Asta nu este intrebare de pinguin , este intrebare de om care stie cu ce se " mananca " apicultura.
Multumesc pentru apreciere,va urmaresc cu mult interes si atentie toate postarile si filmuletele postate.
Paste fericit!!

bio

Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 20, 2014, 06:38:02 PM
Am o intrebare de pinguin, este diferenta intre transformarea( invertirea) zaharului in falsa miere,si transformarea nectarului in adevarata miere.Nu se uzeaza albina in ambele cazuri?

Nicolae, hai sa i-ti raspund eu ce stiu.....zaharul brut si nectarul sunt 2 substante diferite in ceea ce priveste continutul de zaharoza, glucoza si fructoza.

La zaharul  brut albina este nevoita sa ii faca invertirea ... adica adauga o enzima care  "rupe" zaharoza transformind-o in fructoza si glucoza.
In cazul nectarului nu prea exista zaharoza si albina nu mai este nevoita la acelashi efort de invertire ca in cazul zaharului.



Din lanul de fasole

#102
Citat din: dragos2006 din Aprilie 20, 2014, 10:36:14 PM
Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 20, 2014, 06:38:02 PM
Am o intrebare de pinguin, este diferenta intre transformarea( invertirea) zaharului in falsa miere,si transformarea nectarului in adevarata miere.Nu se uzeaza albina in ambele cazuri?

Felicitari pentru intrebare ! De mult timp nu am mai citit pe net o postare scurta si la obiect ! 

PS. Asta nu este intrebare de pinguin , este intrebare de om care stie cu ce se " mananca " apicultura.

Hristos a înviat!
Simţiţi nevoia ca cineva să vă explice care e diferenţa? Nu sunteţi mulţumit de argumentarea domnului "Romikele"?
Sunteţi un om cultivat, am constatat, rugaţi-mă şi vă ajut, nu vă iau comision. Eu sunt sigur că dumneavoastră pricepeţi ceea ce a explicat domnul "Romikele", dar dacă e nevoie, vă explic acelaşi lucru, altfel,  băbeşte.
PS Eu am un mare respect pentru dumneavoastră, am vizionat pe internet un videoclip făcut  de dumneavoastră bine, dar, ca să vă înţeleg, vă întreb: ţineţi familiile în staţionar, ca mine, sau vă duceţi în pastoral, cum o făceam eu, pe vremuri...
Cu tot respectul, vă mulţumesc anticipat pentru răspuns.
Să auzim de bine!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006

 Fac pastoral la  salcam si floarea soarelui.

Din lanul de fasole

Citat din: dragos2006 din Aprilie 20, 2014, 11:29:01 PM
Fac pastoral la  salcam si floarea soarelui.

Vă mulţumesc pentru răspuns.

Traduc răspunsul dumneavoastră pentru cei de o seamă cu mine, novicii în apicultură. Domnul Gavrilă are stupii la deal, îi va coborî la câmpie la salcâm 1, de preferinţă la Ruşeţu, sau pe cealaltă parte, la Largu, după care îi va duce la salcâm 2 şi 3, neştiind, nu cred că i-a dus vreodată la salcâm 4. Are şi aşa mari avantaje, faţă de staţionarul meu, dar niciodată nu va obţine o miere aşa de gustoasă ca mierea familiilor mele, cum nici eu nu am nicio şansă ca să obţin o miere, pe sortimente, cum va obţine domnia sa.
Toate cele bune!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău