rog un sfat

Creat de evulet78, Aprilie 03, 2010, 04:44:32 PM

« precedentul - următorul »

evulet78

Intai trebuie sa multumesc colegilor de pe forum pentru ca cele doua familii de albine ale mele, cu ajutorul sfaturilor de pe forum, au trecut cu bine iarna.
Acum sa revin cu problema mea.
Am mai cumparat o familie de albine de la un apicultor din zona si am ramas uimit. Sunt atat de cuminti ca nu imi vine sa cred.
Unul din vechii mei stupi parca e turbat in comparatie cu asta nou si as vrea sa obtin o matca de la asta cuminte si sa o inlocuiesc pe cea de la stupul agresiv. Nu de alta dar am doua fetite mici si nu vreau sa am surprize.
Aici in zona nu stiu de unde sa pot lua direct o matca. Am intrebat pe cel cu stupul si nu are.
Ai dori sa imi explicati cum sa procedez sa ii pot schimba matca celui agresiv cu una de la stupul nou.
Asa ca pentru un incepator, pe indelete.:sad:
Va multumesc.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

filip

La stupul agresiv trebuie sa-i schimbi matca{regina]dar nu acum.
Ai dou variante,ori apelezi la apicultorul de unde ai luat stupul sa-ti dea Botca capacita ori matca imperechiata.
Ori faci tu din stupul cumparat.
Daca nu te pricepi sa faci roi artificiali atunci profita cand stupul se pregateste de roit.
Viitoarea regina la stupul agresiv trebuie sa fie din stup bland.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea privinta.Sunt apicultor de vreo 6 ani,am un nr.de 25 de familii,dar niciodata nu am lucrat cu nuclee de rezerva
Am citit despre modul de infiintare al lor,dar nu-mi explic urmatorul lucru;
-infiintez un nucleu pe 2 rame,mataca se fecundeaza dupa cateva zile si incepe sa depuna puiet.
intrebarea este;daca mie ulterior depunerii puietului de catre mataca imi ramane un stup orfan,pot sa folosesc matca respectiva si cum se procedeaza.Multumesc anticipat

D006


filip

Citat din: cosmin.iVa rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea privinta.Sunt apicultor de vreo 6 ani,am un nr.de 25 de familii,dar niciodata nu am lucrat cu nuclee de rezerva
Am citit despre modul de infiintare al lor,dar nu-mi explic urmatorul lucru;
-infiintez un nucleu pe 2 rame,mataca se fecundeaza dupa cateva zile si incepe sa depuna puiet.
intrebarea este;daca mie ulterior depunerii puietului de catre mataca imi ramane un stup orfan,pot sa folosesc matca respectiva si cum se procedeaza.Multumesc anticipat
Sigur ca DA
Matca respectiva o pui in cusca cu niste albine si pui un dop de ceara.
Pana reusesc albinele sa inlature dopul de ceara se si acomodeaza cu mirosul matci noi.
Un tip de cusca gasiti aici
http://www.apinatura.ro/shop/?p=product ... usca-matca
varooa e PADUCHELE in termen popular
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Multumesc D-lui Filip dar revin cu o intrebare:
-dupa cum am spus matca a depus puiet pe cele doua rame ale nucleului de rezerva.Acum luindu-i matca ,albinele din acest nucleu nu-si construiesc deja botci.Este ceva rau in acest caz?daca da cum se procedeaza

filip

Citat din: cosmin.iMultumesc D-lui Filip dar revin cu o intrebare:
-dupa cum am spus matca a depus puiet pe cele doua rame ale nucleului de rezerva.Acum luindu-i matca ,albinele din acest nucleu nu-si construiesc deja botci.Este ceva rau in acest caz?daca da cum se procedeaza
E adevarat ca albinele vor trage Botca de salvare.Daca e in timpul verii poate iesi o matca destul de buna care se va imperechia.Daca e in toamna atunci pur si simplu desfintezi nucleul prin unificare cu stupul fara matca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

evulet78

Incerc din nou cu o intrebare.
Daca unific cele doua familii acum, dupa ce inlatur matca agresiva, si fac un roi artificial de la stupul cumparat cu ajutor de la cel unificat, gresesc cu ceva.
Mentionez ca cei doi stupi anteriori sunt pe patru  si cinci rame (destul de mici).
Cand este momentul optim sa fac asta, daca este bine asa.
Multumesc.  :razz:
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

filip

Citat din: evulet78Incerc din nou cu o intrebare.
Daca unific cele doua familii acum, dupa ce inlatur matca agresiva, si fac un roi artificial de la stupul cumparat cu ajutor de la cel unificat, gresesc cu ceva.
Mentionez ca cei doi stupi anteriori sunt pe patru  si cinci rame (destul de mici).
Cand este momentul optim sa fac asta, daca este bine asa.
Multumesc.  :razz:
Stai bland,nu-i momentul acum .
La salcam atunci agresivitatea e mai redusa.Un stup agresiv nu accepta matca oricand.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dedu

Citat din: evulet78Incerc din nou cu o intrebare.
Daca unific cele doua familii acum, dupa ce inlatur matca agresiva, si fac un roi artificial de la stupul cumparat cu ajutor de la cel unificat, gresesc cu ceva.
Mentionez ca cei doi stupi anteriori sunt pe patru  si cinci rame (destul de mici).
Cand este momentul optim sa fac asta, daca este bine asa.
Multumesc.  :razz:
Nu sunt experimentat dar imi dau si eu cu parerea.......
Daca este stupul agresiv dar este si harnic unde este problema???Omori o matca nevinovata:sad:
Si eu am un stup agresiv,nu cred ca i mai agresiv ca stupul asta al meu,mi-o zis Milu cum sa il potolesc cand umblu la el si...............merge:wink:
Am vrut sa i schimb matca dar imi place de el,i rau dar harnic ca mine asa :zzz:
Succes!!! :hi:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

ioanardelean55

Cel din avatar care sta cu miinile in buzunare e Dedu cel HARNIC ??!!! :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

evulet78

Problema cu familia agresiva sunt cele doua fetite mici ale mele.
Iar salcam nu am deloc in zona mea. (Deci sa inteleg cand este cules ) :smile:
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

filip

Trebuie sa ai ceva floare care da miere mai abundent.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dedu

Citat din: ioanardelean55Cel din avatar care sta cu miinile in buzunare e Dedu cel HARNIC ??!!! :hi:  :hi:  :hi:  :hi:
Da,Dedu este,va zic din surse sigure :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Am glumit,nu prea sunt rau si harnic nu stiu.....altii sa-si dea cu parerea!!!!
Cunosc mai multe persoane cu numele dumneavoastra,Ardelean(nume din zona noastra)....
evulet7-esti din Campia Romana ori din Podisul Dobrogei de nu ai salcam???
Nu ai salcam dar banuiesc ca ai rapita si floarea soarelui in abundenta:wink:
La mine aici in Sebes i si salcam,si floarea soarelui,si rapita,si ceva tei......numa albine sa fie!!!! :hi:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!