Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin


bucovineanu

In general familiile bezmetice sunt foarte greu de redresat, accepta foarte greu o regina, chiar si imperecheata, si de cele mai multe ori nu merita sa ne chinuim sa le redresam.
Familia care a acceptat totusi regina si in acelasi timp continua sa oua si albina isi va reveni, la un moment dat albinele vor inceta s a mai oua, dar va ramane foarte slabita si daca nu va fi ajutata cu rame cu puiet, va trece greu sau deloc iarna.
 Feromonul de matca perceput prin plasa de tantari nu face ca albinele sa inceteze ponta.
O metoda de redresare a unui bezmetic e urmatoarea: se muta stupul bezmetic pe alta locatie fara sa scuturam albinele si in locul lui se pune un stup cu rame goale si o regina in cusca de transport cu capacelul de la capat rupt. O parte dintre albine albine se vor intoarce treptat,  in stupul nou, si vor elibera regina. Sansele de reusita sunt cam de 50%. Dupa cateva zile se muta stupul cu familia bezmetica in alt loc si o parte dintre albinele ramase vor intra in stupii vecini cu fosta locatie. Se repeta mutarea pana raman putine albine in stup si in final se scutura si vor intra in alti stupi.

MOTANUL

Citat din: MirceaCalin din Iulie 22, 2021, 06:34:19 PMWOW !!!
N-am cuvinte...

Bezmeticii sunt tademarkul meu de cand sunt pe forum. Imi este mila de ei si caut sa-i redresez. Nu a existat bezmetic sa nu il redresez daca am vrut.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Iulie 22, 2021, 07:15:22 PM1. Familia care a acceptat totusi regina si in acelasi timp continua sa oua si albina isi va reveni, la un moment dat albinele vor inceta s a mai oua, dar va ramane foarte slabita si daca nu va fi ajutata cu rame cu puiet, va trece greu sau deloc iarna.
2. Feromonul de matca perceput prin plasa de tantari nu face ca albinele sa inceteze ponta.
1. Asta am gandit si eu - o singura rama cu puiet de lucratoare nu e semn bun in iulie. Timpul nu curge in favorea familiei respective. Trebuie ajutat.
2. De multe ori am fost uimit ce bune rezultate am obtinut cu aceasta metoda (oprit ponta si albinele au curatat de ouale proaste toate ramele)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Din ce am citit eu, o albina poate sa oua maxim ceva mai mult de 10 oua. Procesul de dezvoltare a ovarelor este unul continuu  adică intr-o familie bezmetici, la un moment dat, o parte din albine deja au epuizat ouăle, unele sint în proces de ouat, în timp ce altele încă își dezvolta ovarele iar la altele procesul de dezvoltare a ovarelor nici nu a început. De asta e foarte greu de redresat. Chiar dacă eliminam toate ouatoarele, în scurt timp se apuca altele și altele... . Am reușit și eu sa redresez odată o bezmetica cu un podisor snelgrove. Dar asta a fost demult, când aveam familii puține. Acum, pentru mine, nu mai merita sa încerc sa mai redresez o astfel de familie. Anul asta nu am avut nicio bezmetica.

Eu am observat o alta ciudățenie anul asta. A fost frig în primavara și nu am prea umblat la familii. Majoritatea au întrat în frigurile roitului. Pe unele le-am rezolvat, pe altele le-am lăsat asa. Cum a fost frig, nu au mai reușit sa roiasca, dar setea de roit a fost atât de mare, ca am găsit în ele la un moment dat numai botci capacite, în rest nicio celula de puiet, nici măcar de trantor. Matcile își luau zborul direct din botca, numai dacă ațingeam capacele botcilor.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Citat din: bmdna din Iulie 22, 2021, 08:01:16 PMDin ce am citit eu, o albina poate sa oua maxim ceva mai mult de 10 oua.

Interesant! Eu nu am stiut acest amanunt. Adica pentru rama cu cate 5-10 oua in fiecare celula au ouat defapt foarte multe albine nu cateva?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: bmdna din Iulie 22, 2021, 08:01:16 PMProcesul de dezvoltare a ovarelor este unul continuu  adică intr-o familie bezmetici, la un moment dat, o parte din albine deja au epuizat ouăle, unele sint în proces de ouat, în timp ce altele încă își dezvolta ovarele iar la altele procesul de dezvoltare a ovarelor nici nu a început.

Daca il lasi fara nicio interventie sunt de acord. Oua in prostie in continuare.
Am pus o rama cu 10 matci nefecundate in bigudiuri (sa nu poata fi omorate). In cateva zile au eliminat toate ouale de trantor. Nici o albina nu a mai ouat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Citat din: MOTANUL din Iulie 22, 2021, 08:52:06 PM
Citat din: bmdna din Iulie 22, 2021, 08:01:16 PMDin ce am citit eu, o albina poate sa oua maxim ceva mai mult de 10 oua.

Interesant! Eu nu am stiut acest amanunt. Adica pentru rama cu cate 5-10 oua in fiecare celula au ouat defapt foarte multe albine nu cateva?

Da, sint mai multe albine ouătoare în același timp. Iar altele se pregătesc sa înceapă sa oua. De asta e greu de scăpat de ele.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

E ceva cu matca aia de pe rama 2 (R2). Nu am mai patit sa am matca pe o rama si sa am celule de benzmetic pe restul. R1,R3,R4,R5 - ouate de albine.
Ma bate gandul sa incep sa le plimb pana la depopulare. Scuturat si inchis subiectul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Intr-adevar, foarte curios cazul... Ma gândesc la o varianta, de dragul experimentului, sa fie scoase toate ramele cu oua de bezmetice și înlocuite cu rame cu puiet larvar de la familii normale. Sigur toate ramele scuturate de albine. Fiecare rama în stupul ei. Ramele de bezmetic băgate la congelator asa cum a spus dl Bucovineanu, apoi introduse în alți stupi. Cred ca, în acest caz ar fi șanse ca să se oprească din ouat bezmeticele.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Am considerat ceva suspect la matca respectiva - nu inteleg de ce nu s-a impus (asa cum a spus si dl. Bucovineanu ma asteptam si eu sa se intample; sa preia controlul incet-incet si pe restul ramelor).
Am pus un roi pe 2 rame ok (cu matca fecundata) pe locul de bezmetic si am mutat cutia bezmetica pe alt loc. O sa o plimb pana la epuizare si inchid subiectul. Sunt albine deja prea batrane sa mai faca ceva bun. (deja albinele tinere intepau albinele batrane sa le dea afara din stup).
Ma astept ca o parte din culegatoarea din bezmetic sa intareasca cu pic roiul pe 2 rame si lucrurile sa intre in normal.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

S-ar putea sa fie busuiocul ursului sau menta proasta, dar nu sunt sigur. Acesta creste in locuri mai umede si nu ii place nici soarele puternic. Florile miroase? E melifer. Se mai numea si menta fetelor, ca era folosit in provocarea avorturilor. Uleiul esential obtinut din frunze si flori se foloseste in aromoterapie dar e si un bun puricid (contra purecilor), dar folosit intern e foarte toxic, putand provoca decesul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Eu de regula fac poze clare - dar de data asta nu am reusit.
Am prin curte si menta salbatica si menta cumparata (cu gust de lamaie) - la ambele mirosul caracteristic este puternic. Nu m-am gandit sa verific daca are miros de menta frunza  - e ciudata cu niste perisori). O sa fac un detaiu si cu o frunza. (e foarte mare comparativ cu frunza de menta)
O sa verific si daca floarea are miros.
Melifer e sigur (greu de crezut dar are mai multe albine in flori comparativ cu lophantus-ul).
Zona este umeda ca e intercalat cu lophantusul pe care il ud abundent ca este iubitor de apa.

Am terminat sistemul de irigatii - doar trebuie sa deschid un robinet si cei 250 mp cu flori si randul de paulownia sunt udati.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din August 02, 2021, 06:05:35 PM...Am terminat sistemul de irigatii - doar trebuie sa deschid un robinet si cei 250 mp cu flori si randul de paulownia sunt udati.

Bravo omule !  :applause:

stefan1

Asa este, frunzele au perisori si marginea putin zimtata. De fapt perisorii de pe marginea frunzelor sunt glandulari si ei dau mirosul frunzelor, de lamaie. Acum vad ca am gresit denumirea: este busuiocul cerbilor nu busuiocul ursului. Daca locul este irigat, aproape sigur este aceasta planta. Ii place solurile fertile si ii place si soarele cu conditia sa aiba apa. De fapt arealul ei este si in zone mai calde cum ar fi nordul Africii sau Siria si Israel. De asemenea uita-te daca are tulpina patrata. Vezi ca este cam invaziva. Tulpinile care se tarasc fac radacini la noduri si creaza noi plante. De asemenea are asa-zisele radacini de fuga care se indeparteaza de planta-mama si da alti lastari, incat poate coplesi vagetatia din jur. Culoarea florilor e de obicei roz-liliachie, dar poate fi si alburoasa. Da mai mult nectar decat polen (de culoare descchisa).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)