Turta Dulcofruct Hrana glucidica pentru albine

Creat de fitoconsult, Decembrie 15, 2013, 10:24:24 PM

« precedentul - următorul »

D006


petru.atudorei


D006

zahar tos sau pudra ?
miere sterilizata sau bruta ?

dan sebastian

Citat din: apivasmob din Decembrie 28, 2013, 03:52:30 PM
Citat din: dan sebastian din Decembrie 28, 2013, 08:31:23 AM
Reteta a fost buna. Mai putin punerea in practica a ei. O sa caut si celalat tip de reteta. Am folosit 2 kg apa, 10 zahar, 10 ml otet. Nu cred ca m/am sincronizat cu fiertul ...

in loc de 2 l apa pune 1.7 l si urmareste pe pagina lui nea marin si uitate la reteta care o pune el in ractica si vezi ca iese din prima.

bafta.
ai facut aceasta turta si ti-a iesit din prima ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: cipik din Decembrie 28, 2013, 04:57:25 PM
Din cate povestesti ai vrut sa invertesti acel zahar si a caramelizat, nu din cauza fierberi nu ti-a iesit ci din cauza cantitati de apa, care este mica mai trebuia inca 200 de ml si iesea la final de consistenta mierii. La alegere puteai adauga ceai din plante in loc de apa. De aici foarte usor cu ajutorul zaharului pudra faceai o turta a 1-ia. Sanatate
Nu stiu daca in loc de zahar pudra as putea sa folosesc inlocuitori de polen, gen lapte, drojdie de bere, faina de soia. Temperatura e prea mare, iar cand se raceste nu poti s-o mai mesteci.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

petru.atudorei

Zahar coronita, care lam macinat eu sa il fac pudra si miere bruta, asa cum a iesit din rame, am framantat-o bine si am pus-o in pungi cate 300 400 grame.

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Decembrie 29, 2013, 08:01:07 PM
Citat din: apivasmob din Decembrie 28, 2013, 03:52:30 PM
Citat din: dan sebastian din Decembrie 28, 2013, 08:31:23 AM
Reteta a fost buna. Mai putin punerea in practica a ei. O sa caut si celalat tip de reteta. Am folosit 2 kg apa, 10 zahar, 10 ml otet. Nu cred ca m/am sincronizat cu fiertul ...

in loc de 2 l apa pune 1.7 l si urmareste pe pagina lui nea marin si uitate la reteta care o pune el in ractica si vezi ca iese din prima.

bafta.
ai facut aceasta turta si ti-a iesit din prima ?

DA
Sanatate tuturor apicultorilor

Fidi

Eu am pus turta la cei 10 stupi pe care ii am si cei care au avut nevoie sunt sus pe rame si ling de zor.
Experimental la unul din ei am dat toata folia jos(cum scrie in prospect)si nu a curs deloc,e beton!!

kamy

Nu as vrea sa va decapotez socotelile ,da daca incape un sfat de la mos kamy e bine,daca nu ,nu mai luati hartie igienica!
Dupa cercetarile nemtilor nu e indicata mierea la ,,confectii,, de turte,in miere exista tendinte pacatoase spre nosemoza!si nu sant analize facute de un bade gheorghe ,,pe genunchi,,astia nu se joaca,vorbesc direct din usa laboratorului!
Asa ca daca nu folositi fumagilin ca santeti de idee bio,faceti turtele cu apizeama de malai in loc de miere!

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

petru.atudorei

si ce contine... ca un kg de zahar e 4 lei.. si nu cred ca contine zahar... pune si tu continutul.

D006

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 03, 2014, 05:08:48 PM
si ce contine... ca un kg de zahar e 4 lei.. si nu cred ca contine zahar... pune si tu continutul.

  Un kg. de zahar cost undeva la 3,2 lei ca doar nu crezi ca ei cumpara zaharul ca tine de la magazinul din colt.
Un kg. de turta contine 840 gr. substanta uscata si 160 gr. apa .
  Acum calculeaza din nou !  sa te mai pun sa calculezi si TVA- ul ?

petru.atudorei

ok ok.. dar eu am cerut ingredientele. ca daca ma pun eu sa fac turta din 840 grame zahar si 160 gr apa..crezi ca imi iese?

D006

  Tu nu ai studii de chimie alimentara ca sa-ti reuseasca . Tu crez ca cei de la Coca - Cola iti spun reteta sucului ?

petru.atudorei

da..dar pe cutia de coca cola scrie ce contine.. nu ma intereseaza modul de preparerea...doar ce contine