Turta Dulcofruct Hrana glucidica pentru albine

Creat de fitoconsult, Decembrie 15, 2013, 10:24:24 PM

« precedentul - următorul »

gore

Prof. Ursu a folosit tot anul acesta Apiluk, vedeti filmele sale. Este o turta proteica, destul de buna, am vazut-o prima data la targul de la galati, din poza se vede pe masa niste turte mai maronii. Nu stiu ce firma era, dar se poate afla pe net.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

albinasebes

maro sunt si turtele cu feedbee, 11 lei la blaj.
multumesc de lamurire d-le bucovineanu,
are vreun efect thymolul in turta? adica merita incercat?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

stefan1

  Timolul e o substanta gasita in uleiurile eterice, un fenol cu miros puternic si gust piscator. Se gaseste sub forma de cristale incolore solubile in alcool sau in uleiuri dar putin solubil in apa. S-a extras initial din cimbrisor (Thymus vulgaris), dar se gaseste in mai multe plante, de ex in Oregano. Se poate obtine si sintetic. Ca multe substante aromatice are efecte antiseptice, antifungice si antibacteriene. Daca nu ma insel se folosea inainte contra paduchelui Braula si acum se foloseste contra la Varroa cum s-a mai aratat pe forum. Si Thymovarul este pe baza de timol.
Dau aici de la croati un mod de tratament cu cristale de timol, 1 gram pe familie, dar filmul nu e complet. Cristalele se freaca de latul superior si se lichefiaza. Altfel zic ca albinele incep si le scot din stup inainte de a se avapora.
   Beekeeping: thymol crystals for varroa treatment
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

In Tg.Jiu nu am gasit turta sub 7.5 lei per kg (apifonda).Pt ca la Kaufland am gasit zahar la 3,45 lei/ kg, am luat 40 kg si am incercat sa o fac singur. La prima transa, de 10 kg, mi-au iesit mai mult bomboane decat turta, dar nu ma las. O sa imi reuseasca dupa mai multe incercari.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Avem pe sit reteta de turte, la 'utile', testata ani la rand cu rezultate excelente.

dan sebastian

Reteta a fost buna. Mai putin punerea in practica a ei. O sa caut si celalat tip de reteta. Am folosit 2 kg apa, 10 zahar, 10 ml otet. Nu cred ca m/am sincronizat cu fiertul ...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

La reteta noastra, patru parti zahar pudra si o parte miere - putin incalzita - daca turta e prea moale, mai pui zahar, iar daca e prea tare mai pui miere, pana iese ca un aluat care nu se lipeste.

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Decembrie 28, 2013, 08:31:23 AM
Reteta a fost buna. Mai putin punerea in practica a ei. O sa caut si celalat tip de reteta. Am folosit 2 kg apa, 10 zahar, 10 ml otet. Nu cred ca m/am sincronizat cu fiertul ...

in loc de 2 l apa pune 1.7 l si urmareste pe pagina lui nea marin si uitate la reteta care o pune el in ractica si vezi ca iese din prima.

bafta.
Sanatate tuturor apicultorilor

cipik

Din cate povestesti ai vrut sa invertesti acel zahar si a caramelizat, nu din cauza fierberi nu ti-a iesit ci din cauza cantitati de apa, care este mica mai trebuia inca 200 de ml si iesea la final de consistenta mierii. La alegere puteai adauga ceai din plante in loc de apa. De aici foarte usor cu ajutorul zaharului pudra faceai o turta a 1-ia. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

APIPETRO

Buna seara. Am facut acum 2-3 luni turte din zahar pudra, sirop invertit dupa reteta Gica,si protofil de casa,turte pe care nu le- am mai folosit.Mai pot fi folosite la primavara?

dan sebastian

Zaharul l-am invertit, am discutat sicu Nea Marin online pe skype, dar am avut focul prea tare. Am avut o oala de 50 l, de diametru 45 cm si am folosit pe aragaz 2 ochiuri aprinse. Nu m/am sincronizat bine cu fiertul zaharului. Am pus si 2,2 kg miere. Mi s-a parut prea elastica si mi se pare ca curge. Culoarea mi-a iesit chihlimbar de la mierea de mur si zmeura. Oricum, am pus-o in pungute subtiri si azi pe 28 dec am dat la peste 60 de familii. O sa pun si filmuletul mai tarziu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cipik

In momentul cand se inverteste zaharul, acesta are consistenta mieri foarte fluide dar dupa racire se mai intareste. Acelasi principiu se utilizeaza la placile de zahar candi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan sebastian

Am mestecat pana am facut febra, si s-a intarit dar nu e la fel de tare ca apifonda. Am pus in apa rece, baie marin pe invers.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Citat din: relutu din Decembrie 18, 2013, 06:57:05 PM
D-nu Dragos,acum o saptamana am fost eu ei si pretul era 4 ron cu tot cu T.V.A.Altfel nu vorbeam.

  A aruncat petarda iar acum se face ca ploua. Are turte la 4 lei cum ai sustinut mai sus ??????????????????

petru.atudorei

Ce contin aceste turte? De sunt asa ieftine. Azi am facut niste turte din miere cu zahar si consider ca e mult mai bua decat turtele ce se vand la 4-6lei kg.

Dar totusi, intrebarea e ce contine acea turta?