Pavilion sau nu ?

Creat de frantescu, Noiembrie 06, 2007, 08:46:35 PM

« precedentul - următorul »

D006

sunt proaspat posesor al unui pavilion pe 60 fam, lada orizontala, 16 rame(la care se poate adauga un cat cu rama de jumatate)....deocamdata sunt incintat de idee, anul acesta va fi primul pentru mine , cu pavilion, sper sa-mi placa....am scapat de betivani cu care incarcam, si sper sa plec cu el in mai multe locuri.............niste intrebari pentru cei cu experienta....cum pozitionez pavilionul fata de sursa de cules, iarna, albina este mai nervoasa, matcile tinere.......???????????????????????????

PricopArthur

Ovidiu, bine ai venit pe forum. Eu am numai stupi "varsati". Nu te pot ajuta, decat reluand postarile altora nu din experienta mea si nu vad de ce nu le-ai cauta singur.
Poate raspunde altcineva? Bio la cat are de lucru sigur nu-l mai prindem pe forum pana la toamna.
Miere multă şi inimă curată!

catel

[quote author=E-mail]sunt proaspat posesor al unui pavilion pe 60 fam, lada orizontala, 16 rame(la care se poate adauga un cat cu rama de jumatate)....deocamdata sunt incintat de idee, anul acesta va fi primul pentru mine , cu pavilion, sper sa-mi placa....am scapat de betivani cu care incarcam, si sper sa plec cu el in mai multe locuri.............niste intrebari pentru cei cu experienta....cum pozitionez pavilionul fata de sursa de cules, iarna, albina este mai nervoasa, matcile tinere.......???????????????????????????[/quote]
sal. nu ai balans mare la pavilon ? cam ceva de genul ala am si io numa ii mai naspa. cat ai dat pe el? cu cate familii? bafta!
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

bee_lover

primul meu an cu pavilion...avantaje: in jumatate de ora am plecat, dupa ce am incarcat cei 19 stupi de jos cu un singur om, am tot bagajul inauntru, scule, lazi, haine, masa, pat, ....in timpul culesului am observat ca albina era mai linistita in pavilion.....dezavantaje: la extras, ramele mai grele nu le pot scutura bine de albina, probleme cu matcile.......dar ma gindesc la adaugarea unui cat si sa incerc ideea cu podisorul izgonitor, daca merge e perfect.........balans mare nu prea am observat, dar este greu de manevrat, este lung, greu,........am avut probleme cind am ajuns la tei, a plouat, ca sa-l scot de la salcim mi-a trebuit un tractor pentru ca pe drumul pe care trebuia sa ies nu era piatra si ar bi impins camionul la vale, cu tractorul a luato prin sat pe un drum de piatra unde trebuia sa faca o curba strimta la 90 grade.....la tei s-a impotmolit pe iarba intr-o panta...a iesit pina la urma dar dupa mult patinaj............
e mesajul domnului ovidiu_p (a dat reclamati din greseala)

D006

FOTO CU PAVILIONUL TAU.
cat mai urgent sa vedem si noi, date tehnice, etc................ :hi:

D006

Citat din: florinpngFOTO CU PAVILIONUL TAU.
cat mai urgent sa vedem si noi, date tehnice, etc................ :hi:
e mesajul domnului ovidiu_p (a dat reclamati din greseala)
acum am vazut...................am crezut ca ai construit un pavilion apicol, bee lover.