ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

imi plac forte mult tatuajele de pe picioarele jupinului. l-as suna sa imi spuna unde le-a facut , sa imi fac si eu ,dar nu raspunde la telefon. =)) =)) =)) =))

PARINTELE

De pe vapor!
A fost plata in urma  :nudie:serviciilor aduse marinarilor :D :D

sandupop

Tatal meu masura scandura de 4 m si grosime 2,5 cm, in felul urmator: a masurat doar latimea si cand a ajuns la 10m latime, era deja un metru cub. :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

joohny

Citat din: sandupop din Februarie 03, 2014, 08:03:25 PM
Tatal meu masura scandura de 4 m si grosime 2,5 cm, in felul urmator: a masurat doar latimea si cand a ajuns la 10m latime, era deja un metru cub. :hi:

Va salut.Calculul este corect ,conditia e ca distanta dintre scinduri sa fie 0 mm.Acest lucru practic e cam imposibil,oarecum ar mai trebui adaugat o scindura.Sanatate.

sandupop

Citat din: joohny din Februarie 03, 2014, 08:36:38 PM
Citat din: sandupop din Februarie 03, 2014, 08:03:25 PM
Tatal meu masura scandura de 4 m si grosime 2,5 cm, in felul urmator: a masurat doar latimea si cand a ajuns la 10m latime, era deja un metru cub. :hi:

Va salut.Calculul este corect ,conditia e ca distanta dintre scinduri sa fie 0 mm.Acest lucru practic e cam imposibil,oarecum ar mai trebui adaugat o scindura.Sanatate.
Eu am omis sa spun ca se masura fiecare scandura in parte, si se marca cu creta cea masurata.....aici se faceau diferitele "ciupeli", doar romani suntem.... de obicei vanzatorul masura scandura cu ruleta si cumparatorul  scria latimile pe un caiet, vanzatorul dadea o dimensiune mai mare cu 0,5 - 1 cm, si cumparatorul omitea sa scrie cate o bucata....pana la urma se masura de 2 ori si nici atunci nu erau ambele masuratori identice...deh
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

cristian bh

Citat din: sandupop din Februarie 03, 2014, 08:44:39 PM
Citat din: joohny din Februarie 03, 2014, 08:36:38 PM
Citat din: sandupop din Februarie 03, 2014, 08:03:25 PM
Tatal meu masura scandura de 4 m si grosime 2,5 cm, in felul urmator: a masurat doar latimea si cand a ajuns la 10m latime, era deja un metru cub. :hi:

Va salut.Calculul este corect ,conditia e ca distanta dintre scinduri sa fie 0 mm.Acest lucru practic e cam imposibil,oarecum ar mai trebui adaugat o scindura.Sanatate.
Eu am omis sa spun ca se masura fiecare scandura in parte, si se marca cu creta cea masurata.....aici se faceau diferitele "ciupeli", doar romani suntem.... de obicei vanzatorul masura scandura cu ruleta si cumparatorul  scria latimile pe un caiet, vanzatorul dadea o dimensiune mai mare cu 0,5 - 1 cm, si cumparatorul omitea sa scrie cate o bucata....pana la urma se masura de 2 ori si nici atunci nu erau ambele masuratori identice...deh
Daca ii la 4m si groasa de 2,5 aduni cm de la fiecare scandura,si apoi impartesti la 2.5 si iti da tolii .
daca ii mai mica ex la 3 m atunci inmultesti cu 0.75 :hi:

Marius-ursulakhe

Aici am mai adaugat 2 kg miere ca nu am facut bine reteta lui calmus daniel si la sfaturile lui asa a ajuns pana la urma

Marius-ursulakhe

ieri am terminat scandura de debitat jiluit slefuit si debitat la dimensiuni
Aseara nu m-am putut abtine sa nu inbinat 3 corpuri sa vad cu iese

Marius-ursulakhe

In poza cu panourile debitate se mai vede si doua butoaie din metal emailate in interior pe care le-am achizitionat cu 20 lei bucata :yes: (si se mai vede si o pisicuta)

Marius-ursulakhe

in prima poza am spetezele laterale prelucrate pt 150 rame am si partea de sus si partea de jos gata dar nu le-am mai facut poza
in poza 2 am pozat niste foraibare care le-am achizitionat da la un magazin la 50 bani bucata

Marius-ursulakhe

si ceva poze cu albinutele mele azi 9 feb

G. Iulian

Citat din: ursulakhe din Februarie 09, 2014, 01:53:53 PM
In poza cu panourile debitate se mai vede si doua butoaie din metal emailate in interior pe care le-am achizitionat cu 20 lei bucata :yes: (si se mai vede si o pisicuta)
Ofertă bună la butoaie, să le umpli de câteva ori anul acesta. Se poate spune sursa butoaielor?  :hi:

Marius-ursulakhe

Da iulian cam asa se poate spune sursa butoaielor
Doresc  sa ii multumesc cumnatului meu pt iele ca foarte greu a facut rost de ele sper sa mai faca rost de inca 3
am mai gasit in jur de 10 kg legitina lichida care se foloseste in industria alimentara

Aurelian A.

Citat din: ursulakhe din Februarie 09, 2014, 02:11:14 PM
si ceva poze cu albinutele mele azi 9 feb
S-au apucat de turta? s-au inca nu te-ai uitat?  :hi: :bzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Marius-ursulakhe

Turtele de miere critalizata sunt gata la toti,zilele astea le mai administrez un rand la toti (eu dau in cantitati mici max 200-300 g numai la care ii am eu notati pe caiet ca sant cu lipsa mai mare de hrana 3-4 stupi le dau in jur de 400 grame si ii am sub observatie)
Pasta proteica administrata sambata nu toti au traso alti mai au in proportie de 20% din ia ---adevarul este ca si eu poate "am sarit calul"si am administrat prea mult din prima in jur de 100 g /fam