tratament antivaroa

Creat de happy, August 11, 2011, 11:31:41 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Mai repet inca odata un lucru care trebuie bine stiut de catre toti cei care au albine:  ATATA TIMP CAT IN FAMILIA DE ALBINE MAI EXISTA PUIET MAJORITATEA PARAZITILOR SE GASESC IN CELULELE CU PUIET SI NU MOR IN URMA TRATAMENTULUI.
Chiar daca acum nu cad deloc paraziti nu inseamna ca acestia nu exista.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bucovineanu din August 14, 2011, 01:03:09 PM
Mai repet inca odata un lucru care trebuie bine stiut de catre toti cei care au albine:  ATATA TIMP CAT IN FAMILIA DE ALBINE MAI EXISTA PUIET MAJORITATEA PARAZITILOR SE GASESC IN CELULELE CU PUIET SI NU MOR IN URMA TRATAMENTULUI.
Chiar daca acum nu cad deloc paraziti nu inseamna ca acestia nu exista.

:ok: PEREFECT KORECT si ADEAVRAT
ce am facut eu a fost o fumigatie de sfarsit de sezon apicol
mai e de facut fianala, cu repetare la pregatirea de iernat, cand nu mai sunt oua in celule
eu eram doar incantat de ce am gasit acum
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

happy

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din August 14, 2011, 12:31:46 PM
acum 2 zile am facut tratament
varojet + 4 picaturi / familie
rezultat... SUPER!!!  :yes: :yes:
familia cu cele mai multe cadavre de varroa a avut 6 bucati
e?
eu sunt multumit
Ai albine tare curate si sanatoase  :bravo: Seamana cu stapanul lor =D>

Citat din: marius_vfp din August 13, 2011, 03:40:22 PM
salut happy daca intentionei sati construiesti un varojet , poti pune inainte de tratament o coala a4 prin urdinis cat de mare incape pe toata lungimea urdinisului , bagi reductorul si faci tratamentul apoi vezi ce si cum e in interior ,
spor la treaba

eu ma gandeam la un feon portabil deci fara fir , sunt multe feoane care au motor pe perii au o simpla dioda care e legata printro rezistentza de una din rezistentele de nichelina , se scoate tot din el mai putin motorul si elicea si se foloseste cu succes .

Marius buna idee cu feonul,eu cum le tin in curte o sa adaptez feonul la treaba asta si cu un prelungitor ma duc cu el lejer! :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

Citat din: happy din August 14, 2011, 05:19:34 PM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din August 14, 2011, 12:31:46 PM
acum 2 zile am facut tratament
varojet + 4 picaturi / familie
rezultat... SUPER!!!  :yes: :yes:
familia cu cele mai multe cadavre de varroa a avut 6 bucati
e?
eu sunt multumit
Ai albine tare curate si sanatoase  :bravo: Seamana cu stapanul lor =D>


  Asta numai dupa ce albinele isi vor forma corpul gras.   :razz:  :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Citat din: stefan1 din August 15, 2011, 01:44:11 AM
  Asta numai dupa ce albinele isi vor forma corpul gras.   :razz:  :hi:

:rotfl: =)) :rotfl:  =)) :rotfl:  =)) :rotfl: =)) :rotfl: =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stefan1 din August 15, 2011, 01:44:11 AM
  Asta numai dupa ce albinele isi vor forma corpul gras.   :razz:  :hi:

??????  :uimit:

  :nono:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

  Am glumit.
  Sa ne traiesti si sa ne delectezi cu multe poze foarte frumoase si mesaje interesante.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Mai lasati-mi braileanul in pace ca avem multe de invatat de la el! :thanks: Si mai ales ca este si sotia mea din Rosiori cu atat mai mult.Dane,ai grija ca si tu esti predispus la anumite forme,ia usor asa digul de langa Slobozia si vezi cum se vede de pe el in pas alergator sau mars cum vrei tu :)
Ieri am reusit sa le fac primul tratament cu varachet forte.Foarte greu cu tablite bagate pe urdinis.Mi-am cumparat deja pistol de balonase,i-am dezafectat instalatia de sunet si lumini si acum o sa-i fac o adaptare cu o teava de aluminiu cu diametru de 40mm.
Tasse,din fanta pe care ai practicat-o pe teava se regleaza jetul de aer?Nu merge si fara ea,deci o teava turtita la cap pt. urdinis?


Binenteles ca am uitat ieri un urdinis inchis,l-am descoperit azi dimineata! :redcard: Vad ca albinele din el s-au comportat bine cat am stat si le-am urmarit ^:)^
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

tassevasi

  :) :) Vad ca ai adoptat solutia , nu se regleaza ,pe acolo introduc jumatatea de fitil ,si apoi trag mansonul (tot din tabla ) pe fanta ,ca sa nu mai scot mereu teava sa intoduc fitilul .
  Daca  gasesti de aluminiu e f f bine , ca ai sa simti cit de tare se incalzeste ,si-ti dai seama cind nu mai arde ,ca se raceste .
   Merge si fara fanta ,  trb sa-i pui o bucatica de sita unde este stangulata  teava .  Eu pierd timp mai mult cu pusul picatuilor ,aprins , smd .
  Daca ai si un ajutor sa  faca asta , in 15 minute faci 30 fara probleme iar fitilil arde tot fiind mai mic .
Totusi am observat ca mai scapa fum pe la vasul in care se pune lichidul pt balonase , eu l-am indepartat ,trb sa-i pun un capacel , in rest nu am traba .
  Numai bine si multa sanatate . :hi: :hi:

pharaonu75

Citat din: happy din August 17, 2011, 05:49:40 PM
...
Dane,ai grija ca si tu esti predispus la anumite forme,ia usor asa digul de langa Slobozia si vezi cum se vede de pe el in pas alergator sau mars cum vrei tu :)
...

Cunosc digul ala si in lung si in lat!
Stiu si peisajul de pe ambele maluri ale raului Ialomita! (in gimnaziu si liceu am facut cativa ani buni de atletism, iar pe acolo ne era traseul zilnic!)
Acum insa m-a ajuns lenea din urma! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jimm


Permiteti o mica adaugare de la un pinguin
N-am gasit un pinguin in lista cu emotion asa ca... :hippo:    :rotfl:
Problema nu o reprezinta acarianul in sine ci stresul si bolile aparute in urma intepetaurilor la albine, boli ce scurteaza viata acestora.
Perioada tratamentului trebuie aleasa cu grija astfel incat cea mai mare parte a albinelor intrate la iernat sa nu fie afectate de acarian(intepate), daca se fac TOATE tratamentele in lipsa totala de puiet raul este deja facut.
Este de banuit :) ca "talentul" de a rezolva aceasta problema a varoa se reflecta in productie

happy

Gata ,m-am pregatit de lupta,am terminat pistolul,munitie am asa ca varoa nu mai are nici-o sansa :lol:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

pharaonu75

Vazandu-ti arma, ma incearca un sentiment de mila pentru acarian!
Il asteapta extinctia si el nici nu stie! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  Bravooo happy,bravo , ai sa vezi cit i-ti usurezi munca cu jucaria asta .
  Sa ai spor in continuare .
  Numai bine  :hi: :hi:

happy

Astazi le-am facut tratament antivaroa,al doilea!
Fratilor,merge pistolul ca uns!Zici ca sunt John Waine cu palaria de paie contra soarelui.Toti varoa au murit numai la vederea armei :yes:
Usureaza munca enorm si timpul este foarte scurt,le-am pus si sirop la cei mai slabuti in acelasi timp! :ok:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!