atentie la pfa

Creat de ionut.api, August 19, 2010, 02:15:08 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

SRL-ul nu este acelasi lucru ca si PFA-ul!
SRL-ul plateste pentru angajatii sai, cu carte de munca!

SRL - persoana juridica
PFA - persoana fizica
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 04, 2011, 09:47:49 PM
SRL-ul nu este acelasi lucru ca si PFA-ul!
SRL-ul plateste pentru angajatii sai, cu carte de munca!

SRL - persoana juridica
PFA - persoana fizica

ahaaaaa
deci nu e de 20 de ori mai jmecher ca mine
......

m-am linistit   ^:)^ ^:)^
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

e cineva dea aici care si-a facut pfa pt 141 mai si a trebuit sa plateasca pe untimi 5 ani CAS-ul?   uitati ce se pling uni  http://www.conta.ro/forum/lofiversion/index.php/t40838.html  -   http://www.conta.ro/forum/lofiversion/index.php/t35312.html  - 

D006

  Fratele meu eu platesc CAS de 10 ani chiar daca lucrez in sistem . Mi se pare normal ca toate formele juridice sa plateasca. Omule platesti pe ultimii 5 ani doar daca ai cel putin un PFA infiintat de 5 ani . daca ai infiintat PFA-ul anul trecut ce sa platesti pe ultimii 5 ani????? calcului platii CSA se face dupa decizia de impunere de la fisc si cum la stupari apare in ea 0(zero) lei vei plati CSA din 0 lei.

CRISTI M

 Nu este asa Dragos , la CAS daca impunerea este pe 0 , platesti cota % din  salariul minim pe economie . Asa am platit eu . La fel se intampla si la pensii .

crombra

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 21, 2011, 09:34:46 AM
Nu este asa Dragos , la CAS daca impunerea este pe 0 , platesti cota % din  salariul minim pe economie . Asa am platit eu . La fel se intampla si la pensii .
CristiM stieeee. Asa platesc si eu la declaratia estimata anticipat. 5,5% din Sal min /economie.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Calin Bondaru

vreau sa va intreb si eu ceva!
cineva de la consultanta agricola imi recomanda PFI(sper sa nu gresesc)
diferenta fata de PFA e ca pot angaja 1-2 muncitori!
e posibil?

crombra

Citat din: Calin Bondaru din Ianuarie 21, 2011, 04:19:28 PM
vreau sa va intreb si eu ceva!
cineva de la consultanta agricola imi recomanda PFI(sper sa nu gresesc)
diferenta fata de PFA e ca pot angaja 1-2 muncitori!
e posibil?
Nu exista asa ceva. Poate Intreprindere Individuala. Citeste aici mai mult:

http://www.startups.ro/tutoriale/cum-infiintezi-o-intreprindere-individuala
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

soadi

Cei care au (o) IF, cod CAEN 4782 (4782 - Comert cu amanuntul al textilelor, imbracamintei si incaltamintei efectuat prin standuri, chioscuri si piete), daca ar dori sa acceseze 141 la ce ar trebui sa se astepte ?

CRISTI M

Sa mai trece o noua activitate in certificatul de inmatriculare al IF si totul este OK .Cat despre "dari " la stat ....tot o sa le dai . :hi:

stefanm

La pensii si somaj,nu se mai plateste in situatia cand cel care a infiintat PFA,II,sau alta forma de activitate independenta, are si un venit de tip salarial.Contributia la sanatate nu tine cont de acest lucru, platesti la cate firme ai dar nu stiam ca daca declari venit 0 esti obligat sa platesti la salariul min.pe economie.Intebarea mea ar fi: platesti contributia echivalenta unui singur salariu sau pentru 12 salarii obtinute intr-un an?Cine poate sa-mi spuna?  Ca in acest caz mai bine declari un venit de 2 lei si platesti procent la el!:thanks:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

CRISTI M

Se plateste la 12 salarii ..... cat despre venit declarat de 2 lei , nu stiu ce sa zic ... este greu sa dovedesti contabil ca ai doar atat .

stefanm

Pai nu e si mai greu sa demonstrezi ca ai venit 0?Zic si eu!
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

blue66

salutare domnilor
Indraznesc sa dau si eu unu doua sfaturi celor interesati de topic cu probleme cu care m-am confruntat .
1:pfi versus srl-incontestabil pfi cu argumente
-costuri de infintare si radiere mult mai mici,
-contabilitatea se conduce in partida simpla ,adica nu-i necesar contabil, ci cu o instruire minima poti tine evidenta singur,
-la desfintare nu-ti trebuie expertiza contabila ci doar un control de la finante si gata,
-nu se depun anual bilanturi ,atentie regimul de tva este identic ca la srl(declaratii si plafonul de intrare ca platitor),adica doar dupa ce ai atins un plafon de incasari esti obligat sa te declari.
-regimul de taxare a imobilelor si auto inscrise in pfi este ca la srl,
-taxe datorate in cazul pfi:asig da sanatate trimestrial 5,5% din totalitatea veniturilor profesionale (indiferent daca venitul este 0 se plateste pt sal minim, si numai daca activitatea este suspendata nu ai obligatie),casa de pensii unde asig pt sal minim este cam 200 ron (nu stiu ce regim au cei care au si serviciu),si impozitul pentru venituri (nu stiu daca veniturile din apicultura sunt exceptate) adica totalitatea veniturilor chiar daca sunt din mai multe surse 16%.daca activitatea de apicultura este neimpozitata?? atunci doar veniturile din apicultura sunt exceptate adica banii veniti prin mas 141 nu sunt venituri din apicultura.
-casa de marcat este obligatorie in cazul vanzarii cu amanuntul, si costurile de service aferente, iar pt vanzare en gros se elibereaza factura si chitanta,
-la eliberarea autorizatiei pfi va trebuie calificare in domeniul solicitat,
-referitor la cei 5 ani la casa de sanatate :asa te prind daca ai avut activitati profesionale la care erai obligat sa platesti si nu ai facut-o la timpul cuvenit mai platesti si penalitati ,dupa 5 ani se prescriu datoriile (

blue66

 si atentie srl-persoana juridica
                pfi-persoana fizica cu personalitate juridica, deci cam acelasi lucru
La srl se raspunde in limita capitalului social,dar administratorul raspunde cu tot ce are, iar la pfi cu tot ce ai in propietate
Daca nu ma insel pfi sau pfa este acelasi lucru,de fapt mai exact este pf-persoana fizica autorizata de ex pf voiculescu.
Celor care luati fonduri eurpoene sfatul meu este :LUATILE BANII si nu va opriti aici cu accesarea dar trebuie sa va informati cu privire la obligatii.Oricum mai devreme sau mai tarziu ne vor obliga sa ne facem firme ca sa mai poti vinde ceva.Vor impozita orice venit de orice natura,si fiscul va deveni cea mai temuta institutie din stat,mai tare si decat politia.Dar trebuie sa ne gandim de acum incolo si la ...plus valoare...,adica produsele noastre sa fie prelucrate ca sa le crestem valoarea.
Inca ceva pentru cei care se gandesc sa se autorizeze doar 3-5 ani cat sunt fondurile_la inchiderea activitatii se vor considera ca venituri toate mijloacele fixe din contabilitate, asa ca inainte de solicitarea de inchidere trebuie sa scapati de ele din inventar sub orice forma, de vanzare sau casare.
Sper ca am fost de ajutor si daca gresesc undeva corectati va rog