atentie la pfa

Creat de ionut.api, August 19, 2010, 02:15:08 AM

« precedentul - următorul »

stefanm

Citat din: blue66 din Ianuarie 22, 2011, 01:08:36 PM
si atentie srl-persoana juridica
                pfi-persoana fizica cu personalitate juridica, deci cam acelasi lucru
La srl se raspunde in limita capitalului social,dar administratorul raspunde cu tot ce are, iar la pfi cu tot ce ai in propietate
Daca nu ma insel pfi sau pfa este acelasi lucru,de fapt mai exact este pf-persoana fizica autorizata de ex pf voiculescu.
Celor care luati fonduri eurpoene sfatul meu este :LUATILE BANII si nu va opriti aici cu accesarea dar trebuie sa va informati cu privire la obligatii.Oricum mai devreme sau mai tarziu ne vor obliga sa ne facem firme ca sa mai poti vinde ceva.Vor impozita orice venit de orice natura,si fiscul va deveni cea mai temuta institutie din stat,mai tare si decat politia.Dar trebuie sa ne gandim de acum incolo si la ...plus valoare...,adica produsele noastre sa fie prelucrate ca sa le crestem valoarea.
Inca ceva pentru cei care se gandesc sa se autorizeze doar 3-5 ani cat sunt fondurile_la inchiderea activitatii se vor considera ca venituri toate mijloacele fixe din contabilitate, asa ca inainte de solicitarea de inchidere trebuie sa scapati de ele din inventar sub orice forma, de vanzare sau casare.
Sper ca am fost de ajutor si daca gresesc undeva corectati va rog
Pai de ce sa scap de ele ? Poate vreau sa-mi desfasor activitatea intr-o forma mai restransa !
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

blue66

      In momentul cand se face ultimul control, agentul fiscal va include la venitul rezultat si valoarea mijloacelor fixe din registru (se considera ca-ti raman in propietate) ,marind astfel cuantumul venitului si deci si impozitul aferent.Cand spun sa scapati de ele ma refeream la a le scoate din contabilitate sub forma de vanzare catre o terta persoana sau casare .Vanzarea se poate face catre cine vrei tu, si sa ramai in posesia lor fizic, altfel ei le vor" aprecia" dupa bunul lor plac valoarea.












stefanm

Citat din: blue66 din Ianuarie 22, 2011, 04:09:53 PM
      In momentul cand se face ultimul control, agentul fiscal va include la venitul rezultat si valoarea mijloacelor fixe din registru (se considera ca-ti raman in propietate) ,marind astfel cuantumul venitului si deci si impozitul aferent.Cand spun sa scapati de ele ma refeream la a le scoate din contabilitate sub forma de vanzare catre o terta persoana sau casare .Vanzarea se poate face catre cine vrei tu, si sa ramai in posesia lor fizic, altfel ei le vor" aprecia" dupa bunul lor plac valoarea.
Dar codul fiscal zice ca veniturile obtinute din apicultura sunt ne impozabile,atunci de ce sa mai tii reg.de incasari si plati,doar sa te dai mare cu profitu"? :)
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

blue66

atentie :sunt alte impozite ca de ex casa de sanatate care trebuie sa stie ce venit net ai pt calcularea impozitului.in registru de incasari si plati se trec pe o coloana incasarile evidentiate prin bonuri casa de marcat si chitante, iar in rubrica de plati achizitiile de la terti de materii prime si materiale sau chiar produse finite.Si mai mult daca se trec si alte activitati la obiect de activitate ,de ex vanzare de produse alimentatre si nealimentare, atunci din registrul respectiv se diferentiaza la ce se plateste impozit pe venit si la ce nu.

jimm

 :hi: Am o mica dilema, daca ma puteti ajuta
Trebuie sa infiintez un PFA cu mai multe domenii de activitate, vreau sa includ si partea de apicultura care sunt codurile CAEN? In cazul in care PFA-ul are si alte activitati "partea" de apicultura este scutita de impozit? se evidentieaza cumva asta? Este obligatoriu sa se treaca obiect principal "apicultura" pentru a beneficia de "masuri"?

sas angelica


raspunsul pe care ti-l dau este strict juridic. va trebui, totusi, sa faci un drum la oficiul registrului comertului de pe langa tribunalul in a carui raza teritoriala locuiesti. acolo vei primi toate informatiile si ei sunt abilitati sa-ti si deschida pfa-ul. pot doar sa-ti spun ca ai nevoie de copie dupa contractul de pe spatiul in care vei avea sediul, copie dupa diploma de apicultor, copie dupa actul de identitate si sa ai aproximativ 300 lei pentru diverse taxe. suma nu este exacta. cred ca 230 costa infiintarea pfa, dar nu sunt sigura. deci, este indicat sa ai mai mult la tine. daca mergi cu toate aceste acte iti face firma.
pentru a obtine fonduri structurale este logic ca obiectul principal de activitate sa fie cel pentru care ceri fonduri europene.
cduri CAEN pe care le poti folosi:obiet principal    - 0149   Creşterea altor animale
                  obiecte secundare 
- 4729   Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate 
- 4789   Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse                 
- 4799   Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor standurilor, chioşcurilor şi pieţelor           
               
:hi:
                 
Carpe diem!

crombra

Citat din: jimm din Ianuarie 28, 2011, 10:58:07 AM
:hi: Am o mica dilema, daca ma puteti ajuta
Trebuie sa infiintez un PFA cu mai multe domenii de activitate, vreau sa includ si partea de apicultura care sunt codurile CAEN? In cazul in care PFA-ul are si alte activitati "partea" de apicultura este scutita de impozit? se evidentieaza cumva asta? Este obligatoriu sa se treaca obiect principal "apicultura" pentru a beneficia de "masuri"?
Eu am un PFA cu doua activitati:
1. consultanta tehnica si activitati de inginerie.
2. cresterea altor animale(apicultura).
Pentru accesarea masurii 141 a trebuit sa fac modificare ca punctul 2 sa devina activitate principala.
Se tine contabilitate in partida simpla separat pentru fiecare activitate.
La intocmirea Declaratiei anuale de venit 200 se completeaza capitolele de venituri separat pentru fiecare tip de activitate cu specificarea ca la veniturile din cresterea altor animale(apicultura) se trec veniturie la rubrica 1c (VENIT SCUTIT LA PLATA IMPOZITULUI PE VENIT).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sas angelica

Citat din: maximus din Octombrie 07, 2010, 01:47:59 PM

revin cu intrebarea: pt masura 141, daca am firma (srl), trebuie sa mai fac pfa?

trebuie sa aveti CAEN- urile aferente apiculturii la obiecte secundare (cel putin) si sa mergeti la ORC sa le activati
daca nu le aveti, cu hotarare de adunare generala de asociati se pot introduce la obiecte secundare si apoi cereti activarea
:hi:
Carpe diem!

gore

Nu trebuie Hotarare adunare generala asociati la PFA, daca este PFA ce adunare, ce asociati. Pur si simplu o cerere a persoanei care reprezinta PFA-ul privind autorizarea acelui obiect de activitate.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

orbanstefan64

un sfat daca se poate :lasa SRL in treaba ei fa ti separat un PFA pt albine  :hi: :hi: :hi:

sas angelica

Citat din: gore din Februarie 10, 2011, 09:22:02 PM
Nu trebuie Hotarare adunare generala asociati la PFA, daca este PFA ce adunare, ce asociati. Pur si simplu o cerere a persoanei care reprezinta PFA-ul privind autorizarea acelui obiect de activitate.
aveti dreptate. la pfa nu trebuie hotarare. dar, intrebarea lui maximus era daca trebuie sa-si faca pfa daca are srl. i-am raspuns strict juridic ce trebuie sa aiba la srl ca sa nu-si mai faca pfa.
si eu ii recomand sa-si faca pentru apicultura firma separata, deci, o pfa. :hi:
Carpe diem!

milu56

I-mi e mila de colegi din Romania.......

puteti vedea migdalii infloriti:
http://www.youtube.com/user/apitab

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 10, 2011, 09:38:09 PM
un sfat daca se poate :lasa SRL in treaba ei fa ti separat un PFA pt albine :hi: :hi: :hi:
Citat din: filip din Iulie 07, 2015, 01:43:24 PM
http://www.agri-news.ro/lovitura-pentru-fermierii-cu-pfa-uri/
Cireasa de pe tort ori bomboana de pe coliva?!?

Urmaresc ce se intampla si ce se discuta si pe alte ocupatii (it) si se pare ca cei ce au SRL-uri vor fi avantajati de noile schimbari.
In schimb va fi jale mare pe PFA-uri . :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:


pad3

e belea si pe srl cu un nou tip de forfetar, insa va fi de preferat pfa-urilor
somnul ratiunii naste monstri