stupi din poliuretan

Creat de bee_lover, Mai 03, 2007, 12:24:47 AM

« precedentul - următorul »

crombra

Florine,ce pot sa-ti spun deocamdata sunt urmatoarele:
corp 1/1+magazin 1/1 +capac+soclu=12Kg
corp 1/1+magazin 3/4 +capac+soclu=9Kg
Am sa incerc sa obtin valori mai exacte prin cantarire individuala pe componente.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Ma intereseaza : soclu+fund antivarooa+cuib1/1+2 mag 1/2 + podisor hranitor,  cred ca se situiaza la 10-12 kg, iar toate astea din lemn au greutatea de 19 kg.

apicultorul

ATENTIE 
       STUPI DE POLIURETAN LA PRET DE STUPI DE LEMN
IN PERIOADA 01.06.2008-31.082. SE VA FACE O REDUCERE A PRTURILOR DE POLIURETAN CU 15%2008
                                                     DETALII
                                                IOAN  ARDELEAN    
                                      telefon 0723/684953/0743123431
                                          E-mail

D006

D. Ardelean, postati oferta va rugam frumos !

apicultorul

ARDELEAN IOAN   
telfon 0723/684953/0743123431
E-mail
    TABEL CU PRETURI PE VARIANTE DE CONFIGURARE
    PENTRU STUPI  DE POLIURETAN TIP FAROGER   
                       
    SOCLU FARA SCINDURA DE ZBOR       
COMPO-    PRET PE                   VARIANTE DE CONFIGURARE    
NENTE    PROD    V.1+1    V1+3/4    V1+1/2    V.1+2(1/2)    V.3*3/4
CAPAC    48.00    48.00    48.00    48.00    48.00    48.00
CORP1/1    97.00    97.00    97.00    97.00    97.00    84.00
CORP3/4    84.00    97.00    84.00         65.00    84.00
CORP1/2    65.00              65.00    65.00    84.00
SOCLU I    65.00    65.00    65.00    65.00    65.00    65.00
TOTAL    359.00    307.00    294.00    275.00    340.00    365.00
pretnou    305.15    260.95    249.9    233.75    289    310.25
                       
    SOCLU CU SCINDURA DE ZBOR       
COMPO-    PRET PE                   VARIANTE DE CONFIGURARE    
NENTE    PRODUS    V.1+1    V1+3/4    V1+1/2    V.1+2(1/2)    V.3*3/4
CAPAC    48.00    48.00    48.00    48.00    48.00    48.00
CORP1/1    97.00    97.00    97.00    97.00    97.00    84.00
CORP3/4    84.00    97.00    84.00         65.00    84.00
CORP1/2    65.00              65.00    65.00    84.00
SOCLU II    75.00    75.00    75.00    65.00    65.00    75.00
TOTAL    369.00    317.00    304.00    275.00    340.00    375.00
Pret nou    313.65    269.45    258.4    233.75    289    318.75

apicultorul

am postat si variantele de pret reduse cu 15%

crombra

Preturile sunt fara TVA.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Preturile sunt foarte mari pentru buzunarul meu la ora actuala.Nu cunosc cat de mare sau mic este pretul fata de un pret real care sa asigure un profit omenesc pentru producator asa ca nu comentez preturile afisate.
Avantajele stupului de poliuretan comparativ cu stupul clasic din lemn nu sunt exagerate,sunt exacerbate.
Pot duce o discutie pe aceasta tema
La noi se speculeaza nestiinta in domeniu si se compara albul cu negru
P.S.
Nu am nimic cu fabricantul,nu am nimic cu cei care folosesc stupi de poliuretan.
Dar oare nu au nici-un dezavantaj ?  :uimit:

crombra

Pentru gica,
Cu totul intamplator fac parte din categoria celor care folosesc acest tip de stup.
Acum doi ani eram exact pe pozitia ta din punct de vedere al neancrederii in acest tip de stup. m-am documentat pe net si am vazut ca in tari ca Germania, Danemarca, Suedia, se foloseste acest tip de stup precum si cel din polstiren. Eu avand stupina in Baragan(Braila), mi-am zis : daca functioneaza bine la temperaturi mai scazute  inseamna ca merge si vara unde la noi e urgie de cativa ani buni incoace. Asa am achizitionat primii doi stupi. I-am testat si am tras concluziilecare au fost postate pe forum.
Sa fie clar, stupii sunt mai scumpi decat cei din lemn in Romania, ieftini fata de preturile din UE.
Dar pe termen lung isi justifica pretul. Opinia mea.
Sunt dispus si pot sustine orice discutie vis a vis de acest tip de stupi si nu din literatura ci din observatiile proprii.
In afara de pret, spune-mi un dezavantaj si discutam.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Exemplificati va rog cum recoltati dumneavoastra propolisul de pe marginile cutiei sau cum curatati cutia de  depuneri de ceara.
dezinfectia cum o realizati? :hi:

crombra

Avand in vedere ca, componentele stupului din poliretan au un strat dur la suprafata(obtinut prin procesul de turnare in matrita) nu este nici un impediment ca sa le cureti de ceara sau sau propolis. Problema este alta, ca nu prea propolizeaza decat intre rame sau intre capatul leatului de sus al ramei si perete. Personal am strans foarte putin propolis de la stupii din poliuretan.
Acum mi-am cumparat sita de tantari(din cea flexibila, fire tesute acoperite cu polietilena care rezista la frigul din congelator) pentru a strange propolis.
Pentru ceara de pe pereti folosesc un spaclu de zugrav la care i-am polizat usor colturile(r=1mm). iar pentru propolis dalta normala.
Avand doar doi stupi care au trecut doua ierni, 6 care au trecut o iarna si 6 de anul acesta si neavand probleme cu Nosemoza sau alte boli am facut decat o spalare cu AS(hopoclorit) si apoi o clatire. Domnul Ardelean ( user 'apicultorul' ) ii dezinfecteaza cu DOMESTOS care fiind mai vascos adera si se intinde ca o pelicula fina. Se lasa asa acoperiti cu DOMESTOS 30 minute, dupa care o clatire abundenta este suficienta. Va rog sa retineti ca poliuretanul nu absoarbe apa si nu fixeaza mucegaiurile iar sansa ca bacilul locii americane sa se fixeze in peretii stupului este minima. Dupa cate am vazut si 'cristi x' recomanda folosirea hipocloritului ca dezinfectant.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Dar Domstos nu lasa un miros impregnat ati vazut si dumneavoastra reclama (banuiesc) ca formeaza un strat protectoranti calcar. Vedeti sa nu faca un strat anti-albina

D006

Domnule cromba,
Ati scris:
  'Sa fie clar, stupii sunt mai scumpi decat cei din lemn in Romania, ieftini fata de preturile din UE.
Dar pe termen lung isi justifica pretul.'
'Opinia mea.Eu avand stupina in Baragan(Braila), mi-am zis : daca functioneaza bine la temperaturi mai scazute  inseamna ca merge si vara unde la noi e urgie de cativa ani buni incoace. Asa am achizitionat primii doi stupi.'
'In afara de pret, spune-mi un dezavantaj si discutam.'
  'Dar pe termen lung isi justifica pretul. Opinia mea.'
  Raspund:
In afara faptului ca este putin mai bun decat stupul de lemn vara in Baragan (sunt perfect de acord dar atentie totusi ca inertia termica buna e data de rame si miere) mai spuneti un avantaj.Unul singur va rog
Dezavantaje:
1 pretul
2 durata mica de viata -dupa un timp destul de scurt crapa  (agraveaza si mai mult punctul 1)
3 pot fi deteriorati usor de om,pasari si animale
  mai sunt destule  ... mai veniti cu un avantaj

crombra

Domnule gica,
Ati scris:
'Dezavantaje:
1 pretul
2 durata mica de viata -dupa un timp destul de scurt crapa  (agraveaza si mai mult punctul 1)
3 pot fi deteriorati usor de om,pasari si animale'
Pai sa le luam pe rand:
1. iese din discutie dupa cum am specificat mai sus,( pentru mine personal nu constituie un dezavantaj, pentru altii da). Nu comentez.
2. Se pare ca nu ati vazut un astfel de stup,de aici si afirmatiile vis-a-vis de durata de viata. Aveti ceva cunostinte tehnice despre poliuretan? Se pare ca nu ,altfel nu faceati aceasta afirmatie. Nu mai dezbat acest subiect cu proprietatile poliuretanului pentru ca deja am scris-o de suficiente ori ca sa afle cine este interesat. Dupa ce va mai documentati sunt dispus sa discutam.
Faceti o vizita si la cineva care are astfel de stup , observati-l si apoi comentam.
3. In ce sens, pot fi deteriorati de om,pasari si animale. Ne oprim la om: vareferiti la supar sau asa in general ,ca daca e in general si stupii din lemn pot fi distrusi de om. Pasarile: Nu am vazut inca ciocanitori care sa bata cu ciocul in poliuretan, in lemn ,DA. Animale: Daca ai in stupina si alte animale domestice care circula liber (porci, oi, vaci,) poti sa ai stupiisi din metal ca tot ii darama.
Mai spuneti cateva din dezavantajele alea care 'mai sunt destule' si nu mai aruncati vorbe, asa la general ca sa dea bine la conversatie.
In ceea ce priveste alte avantaje(si nu doar unul) am postat destule si nu vreau sa marepet.
Cititi toate postarile mele referitor la acest subiect.
Inca o data si pentru ultima oara repet ca nu incerc sa 'bag pe gat' nimanui acest tip de stup. Viata va dovedi cine are de castigat,cel putin eu m-am convins.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

pentru octav 88,
Nu ai citit bine postul meu.
Pelicula este favorabila doar in faza de dezinfectare, apoi se clateste cu apa.
Acum referitor la reclame , nu prea ma uit la ele. De obicei trag concluziile dupa ce fac testul in practica. Nu stiu despre ce fel de DOMESTOS vorbesti,anticalcar sau nu stiu ce... Eu ma refeream la Domestos-ul normal.
Nu ai incredere in Domestos? Spala cu hipoclorit ca ala sigur nu face 'strat anti-albina'
Aceeasi recomandare: citeste posturile mele referitor la stupul din poliuretan si da un search pe Google sau pe ce ai tu si vezi ce si cum sta treaba cu poliuretanul.
Eu asa am inceput.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/