Albine salbatice

Creat de codrin br, Octombrie 11, 2012, 11:25:58 AM

« precedentul - următorul »

codrin br

Sunt interesat daca cineva a luat vreo familie de albine salbatice din scorbura de copac din padure si a introdus-o intr-un stup . Cum a procedat???
Intreb, deoarece am un trunchi de arbore cu o familie in ea, am adus-o in curte, vreau sa scot familia din scorbura fara sa tai trunchiul de arbore, sa o iernez in stup si sa vad in primavara cum se dezvolta.
Ce imi sugerati, sa tin stupul de albine salbatice (in cazul in care reusesc sa scot familia de albine salbatice din scorbura cu 2 rame cu miere si una de puiet capacit) langa celelalte familii de albine sau sa il duc in alta parte la vreo 100 m distanta de familiile de albine sau in alta locatie?
Mentionez ca sunt foarte rele in comparatie cu familiile de albine care le detin.
Va multumesc, si astept sfaturi!
Sa auzim de bine, toate cele bune!!

codrin br

Nu are nimeni, nici un sfat de dat?

sorinma

Dupa logica mea,fara sa  am experienta eu nu le-as strica "casa" acum in prag de iarna,dar siigur o sa vina si niste sfaturi mai avizate
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

stefeug

Nu stiu exact ce dimensiuni are trunchiul respectiv, dar ai putea sa-l tai la marginea superioara a scorburii ... la 2cm peste marginea superioara ... eventual dai o gaura cu un burghiu lung ca sa vezi cam cat e scorbura, apoi faci taietura finala si dai o gaura mai mare in centru de cel putin3-5cm diametru peste care asezi un corp de stup cu faguri in el. eventual poti pune si niste puiet necapacit care sa atraga albinele. bineinteles ca sigilezi foarte bine jonctiunile trunchi - corp). As face asta prin a doua parte a lui aprilie, cu ideea ca albina si mai ales matca vor urca singure in corpul de sus iar apoi intre trunchi si corpul ocupat mai intercalezi un al doilea corp, dar de asa natura ca albinele sa poata sa intre printr-un urdinis separat si nu prin scorbura. dupa cel putin 3 saptamani,de la urcarea matcii as indeparta trunchiul si l-as taia ca sa recuperez fagurii si ceara de acolo. taierea as face-o cu o beschie / fierastrau si nu cu drujba! eventual dacaai constatat ca a urcat matca, poti sa pui o gratie separatoare peste gaura superioara.
alta varianta cu sacrificarea puietului ar fi ca prin martie sa dai gaura respectiva si sa asezi corpul cu un fagure de puiet necapacit, iar la intrarea in scorbura sa incepi sa afumi. albina va parasi scorbura prin gaura superioara si se va duce in corpul de deasupra. prin aceasta metoda se sacrifica puietul, de aceea este bine sa fie efectuata in martie, cand este mai putin, dar este riscanta pentru ca se poate pierde matca, iar majoritatea albinei este batrana.
pana la primavara il lasi asa si sa speram ca va trece iarna!

bucovineanu

Indiferent daca sunt sau nu scoase din scorbura, acele albine au nevoie de tratamente antivaroa. Daca au mai mult de un an de cand sunt in scorbura, daca nu vor fi tratate, nu vor trece iarna.Nu se stie daca acolo unde sunt acum au rezerve suficiente pentru ajunge in primavara.
Pot fi scoase acum daca ai rame cu miere pe care sa le pui.

codrin br

Va multumesc foarte frumos pentru sfaturi! Voi incerca sa le pun in practica. Nu stiu daca voi si reusi, fiind prima oara cand ma intalnesc cu asa ceva.

stefeug

Citat din: stefeug din Octombrie 12, 2012, 10:44:21 PM
sa dai gaura respectiva si sa asezi corpul cu un fagure de puiet necapacit, iar la intrarea in scorbura sa incepi sa afumi. albina va parasi scorbura prin gaura superioara si se va duce in corpul de deasupra.

Domnul Bucovineanu are perfecta dreptate! Poti aplica metoda de mai sus acum si cu tratamente anti-varoa, cu asigurarea hranei pentru iarna. NU este neaparata nevoie de a pune si fagurele cu puiet, ca e posibil sa fie greu de gasit ...doar gaura de 5cm si fum mult prin gaura inferioara, eventual deasupra corpului pui o folie si fagurii nu direct pe gaura respectiva, in asa fel incat albina sa vada lumina prin gaura respectiva, din scorbura si sa urce repede!

Anul trecut am urmarit un roi natural intr-o scorbura cu deschiderea / urdinisul undeva la un metru si ceva deasupra solului. Iarna trecuta i-a fost fatala. nu stiu daca din cauza varoa, a rezervelor sau pur si simplu s-a sufocat deoarece zapada a fost peste doi metri si a acoperit peste doua saptamani intrarea in scorbura. Am auzit de stupine intregi care s-au prapadit din aceasta cauza, la stupi fara fund AV si care nu au fost deszapeziti!

Obombo

Citat din: sorinma din Octombrie 12, 2012, 09:41:12 PM
Dupa logica mea,fara sa  am experienta eu nu le-as strica "casa" acum in prag de iarna,dar siigur o sa vina si niste sfaturi mai avizate
Sunt de acord, nu este asta momentul potrivit sa le deranjezi. Daca o sa treaca iarna poti sa incerci sa la recuperezi la primavara. Tai trunchiul in partea inferioara, il asezi peste un panou de lemn (sau ce o fi) cu o gaura cat mai mare, pe care il asezi peste un corp cu faguri construiti sau artificiali. Cuibul o sa se deplaseze incet in jos iar sus vor depozita mierea.
Cat despre tratamente, parerea mea este sa nu faci nici unul. Exista posibilitatea ca familia asta sa fie intr-adevar salbatica (in sensul ca a trait si s-a inmultit de capul ei in natura, pentru ca nu exista albine salbatice si domestice), caz in care poate fi rezistenta la varroa, lucru pe care nu poti sa-l descoperi daca o tratezi. Exista si posibilitatea sa fie vreun roi pierdut de vreun apicultor, care fara tratamente nu o sa reziste, dar in cazul acesta nu pierzi mare lucru.

codrin br

Inca o data va multumesc la toti pentru sfaturi !

livulik

Citat din: Obombo din Octombrie 13, 2012, 02:45:22 PM
...caz in care poate fi rezistenta la varroa, lucru pe care nu poti sa-l descoperi daca o tratezi.
imi cer scuze de offtopic dar am surprins o chestiune interesanta: exista cu adevarat familii rezistente la varroa sau doar familii care sunt la inceputul infestarii?
am citit ca unele "linii" au un caracter mai igienic si se curata mai mult dar aveam convingerea ca fara tratament este doar o chestiune de timp pana infestarea va fi fatala!

Obombo