mini.... stupina sau nici atat

Creat de dragos2006, Aprilie 08, 2008, 12:55:59 AM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

tu stii...daca are puiet e buna cv umezeala deasupra..dar nu exagerata..varumeu a pus si el polistiren deasupara din toamna si acum mai are un pumn de albine intr-o lada

D006

11 martie... sunt 1 - 2  palme de puiet capacit. Miere suficienta... o parte cristalizata... mai au cate o portie de turta... dc vremea permite o sa continui cu siropul... aproximativ saptamanal. Speram ca matca sa accelereze ouatul... dar si vremea sa fie favorabila.

D006

Andrei Salaj, spunea-i ceva de micsorat pozele, am incercat atunci si mergea, cum era faza?

D006

Pozele tale pe care vrei sa le pui sint mari de aceia iti da eroare . Daca vrei tripitele la mine ,eu le reduc si ti le transmit inapoi sa le pun direct cum vrei tu. Adresa mea este E-mail Aici vei reusi sa atasezi orice poza mare . Te salut cu prietenie "batrinul" :hi:  :hi: trimitele  luibatrinul

D006

Astazi 22 martie, primul cules de polen .

D006

alta

D006

Si sursa

andrei_salaj

mishule trebuie sa le modifici sa fie mai mici de 2 mb :hi:
in Paint e cel mai simplu...intri in program...dai la File-Open-si cauti poza de modificat...ok dupe ce ai deschis-o..intri iar la file...dai page setup si acolo modifici la SCALLING..de ex de la 100% modifici la 50%..dai ok..salvezi poza in alt director si gata :hi:

andrei_salaj

si la mn au cules ieri
din 10 7 aduceau polen la o evaluare sumara...nu am deschis nici un cuib..am ridicat un podisor acum o sapt si aveau miere capacita de 4 degete de la leatul superior...stau bn...nu am unde posta pozele ca pe forum nu exista PAGINI PERSONALE  ca dincolo...
intrebare ..de ce roii pe 3 rame iernati 2 intr-o lada aduceau polen mai cv decat fam iernata pe 6 rame singura in lada?
presupunerea mea....au puiet deoarece regimul termic e favorbail stand de o parte si de alta a diafragmei...pe cand cea intr-o lada nu are avantajul asta..plus ca se cam pierde pe sus caldura ca nu am lada etansa...o sa incerc folia dupa ce se stabilizeaza vremea...deci?

D006

Multumesc Andrei!... Am reusit sa le modific, a fost un pic mai greu dar a mers... de noi umanistii nu ne pricepem asa bine ca informaticienii.
La noi a fost frig, azi e prima zi de polen. Hrana mai au. acu 2 sapt era puie capacit. Stimulez saptamanal cu sirop (150 / 200 ml), avantaj hranitorele postate anterior.
cred ca presupunerea ta cu referire la caldura, puiet, polen si lada dubla e adevarata, cei mai priceputi sa spuna punctul lor de vedere. Eu sunt cred la fel de incepator ca si tine, numai ca am familii mai putine.