CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Azi am dat una si chiar doua rame cu foita la care a meritat---am purtat masca si fara manusi toata ziua am primit o singura intepatura in deget spre seara cand m-am si oprit din lucru  :yes:

relutu

Am largit si eu in seara asta si m-au facut ciur pe la picioare.Agresive rau si la mine.

Dan Pașca

La fel au fost si la mine la fructiferi,minunea sa întâmplat de cand le-am mutat la Rapita ,se poate lucra si in tricou,chiar sunt surprins fata de anul trecut cand ma urmăreau si cand plecam cu masina,chiar sunt OK, 

romikele

Daca te urmareau anul trecut, stiu deja unde te duci, nu mai sunt curioase  :rotfl:

Marius-ursulakhe

Azi ma fost  sa pun caturile pe 18 fam care saptamana trecuta nu era nevoie dar nu au fost de fel agresive vreau sa mai precizez ca sun la rapita

dany 1

La  mine  nu  sunt  deloc  agresive,  chiar  ma  mir cand  vad  ca  sunt  probleme  cu  agesivitatea  albinelor. Vreau  sa  mentionez  ca  sunt  pe  stationar iar  rapita exista  la  3-4 km  de  mine. Am  sa  ma  interesez  si la  alti  apicultori  din  zona  daca  au  probleme  de  genul  asta  si  revin  cu amanunte.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

MirceaCalin

Eu sunt la prima schimbare liniştită !
Aştept cu strângere de inimă să văd ce şi cum se va finaliza.
Mi-e cam groază ca vremea capricioasă care urmează să nu fie un impediment...

stefan1

  Prima regina de anul asta, o regina de salvare, a inceput sa oua in 2 aprilie (nu in 1 aprilie, deci nu e pacaleala   :razz: ). Surpriza a fost foarte mare, ca doar in 30 si 31 martie au fost zile de zbor, dupa doua saptamani cand maximele nu au urcat peste 10-11 oC. In 30 martie maxima a fost 15,2o iar in 31 a fost 16,1oC. Din 1 aprilie temperaturile au fost mult mai mari , dar matca trebuie ca s-a imperecheat in 30 sau 31 martie, ca neaparat ii trebuie macar 2 zile de cand s-a imperecheat pana incepe sa oua. Deci si ea si trantorii au iesit la zbor la temperaturi de max 16o (la soare fiind totusi cateva grade in plus).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bogdan moldovean

vreau si eu o parere sunt din zona moldovei am fost la stupi azi si am largit cuiburile cu 1-2 rame unde a fost nevoie Ce parere aveti de unele familii care la ora actuala sunt pe 5 rame din care 4,5rame cu puiet capacit?au ouat pana in diafragma au fost lasate strans din lipsa de timp cum vi se par aceste familii ?ajung la salcam sa culeaga?

oroles

Aceeasi situatie si la mine. 4-5 rame de puiet (la unii nu toate capacit). Azi am fost la ei si am stimulat a treia oara. Ceva albina au, insa nu suficienta pentru a culege bine la salcam. Salcamul anul acesta va inflori mult mai devreme iar stupii nu au apucat sa isi produca albina necesara.  Asa e situatia la mine. Sa speram ca va fi bine. Baga ceva nectar de la pomi insa nu asa cum ar fi trebuit. Daca aveam cald ultimele 3 saptamani aveam si eu mai multa albina in stupi. La mine merii inca nu au inflorit. Mai au foarte putin. Din cauza vremii ploiase (a plouat cu spume ieri) nectar este putin, fiind spalat si diluat. Asa ca astazi cand am dat stimularea (am dat-o pe seara) cu sirop de zahar cu miere si ceva Apifonda, s-a facut un pic de furtisag. De crescut rame cresc foarte timid...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

costelgeorgel

Ieri am pus cite o foita la toti stupii. Sambata am pus la citiva si deja au crescut bine. Se poate datora atit infloririi masive a pomilor fructiferi in zona mea  cit mai ales rapitei care se afla in apropiere - max 1km- si care a inceput sa infloreasca .

NYK74

Am restrâns spațiul si căptușit cu polistiren, la toți roii făcuți, de vineri se anunță ploi reci mergând până la lapoviță in cursul zilei de luni, cu temperaturi de 0 grade noaptea.
Așa salcâmul va înflori peste 3 săptămâni in loc de 2. :mosul:

dacianu11

A doua transa de roi, tranzvazat inca o serie de larve, facut colectie de botci :yahoo_cry:. Mai cateva zile si se pune de un extras serios

trantore

Înflorește salcâmul!!!!!!!!

MirceaCalin

Am profitat de o zi cu soare şi 17 grade după două zile cu ploi şi frig atât ziua cât mai ales noaptea şi am băgat a 10-a ramă în cuiburi.
Vreau să mă mândresc cu două poze; regina e urmaşă de "bucovinence" de la dl. Vasile !