STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

IOAN I DASCALU

Va rog din suflet, sunt un incepator, as vrea si eu schtele pe adreasa mea. E-mail

PricopArthur

Dle Ioan, bine ati venit pe forum. Schitele le gasiti tot aici.
Am urmarit cu atentie discutiile privind intretinerea a 2 fam cu un cat comun.
Am incercat si eu intr-o lada de orizontal de 22 de rame. Despartita printr-o diafragma etansa, cu 2 urdinisuri pe peretele frontal.
Cand cele 2 compartimente au fost pline cu albina, undeva la sfarsitul rapitei, am pus un cat de 1/2 peste stupul orizontal, despartind acest cat de cuiburi prin 2 gratii. Ramelor le-am pus numai in partea de sus cate o fasie de fagure artificial, si le-am dat la cladit in prealabil altor stupi.
Albinele din cele 2 fam au urcat in cat si au depus mierea in el.
La una din interventii, o matca din cuib a scapat in cat, deoarece am gasit ouat in celulele de aici. Ulterior a disparut, si in compartimentul fara matca nu am mai reusit sa cresc o regina.
Greutate mare a stupului acesta il face f greu de transportat, deaceea am renuntat la el.
Miere multă şi inimă curată!

ionsut

Citat din: teinegru64Bine spus,,sa nu treaca matca de la unu la altu".Ce spui tu ....cu doua regine+gratie +etc. e frumos prin carti,eventual balcoane.In practica insa e..... putzin imposibil.Prietenii stiu de ce....am dreptate.
Teinegru, ma surprinde ca nu ai citit,nu ai stiut sau nu ai vazut pana acum stup cu 2 matci si cat comun! Ideea e veche... si se foloseste!
Vino la Tulcea si mergem la nea Gavrila ( apicultor in varsta de 87ani ) si o sa vezi 72 familii in pavilion in acest sistem. Lada 9+9rame 1/1 in cuib, gratie, pat rece si cat comun 18 rame 1/1.
O sa vezi pe viu ca e posibl...si o sa fii surprins de ce pot face asemenea familii la un cules normal.
Te astept...   
Sutila Ion 0744127032

stefan1

Si eu am incercat un asemenea stup: lada de 18 rame cu diafragma etansa si doua urdinisuri, in care sunt doua familii (din lipsa de spatiu, in stationar). Foloseam unul sau doua caturi suprapuse, de 12 rame, deci care nu acopereau toate ramele cuibului. Acolo etansam cu scandurele. Fara a avea in zona culesuri mari, deci fara a sti cum se comporta la acele culesuri, eu nu am sesizat mari diferente de productie fata de doua familii separate. Este adevarat ca daca unul din stupii-siamezi vrea sa-si schimbe matca sau sa roiasca, stupii trebuie separati ca in nici un caz nu va reusi o noua matca, dar nici nu se va intampla ca stupul fara matca sa se bezmeticeasca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56




milu56

Citat din: maximusinainte sa va faceti lazi,ganditi-va bine:orice stup care are peste 8 rame e impotriva dezvoltarii naturale a familiei.am zis
dar pe 6 rame?

ioanardelean55

in acest fel am gindut si eu de accea am si intrebat , e posibil ca,, scuturind albinele din magazii impartirea sa nu fie egala si atunci vom avea un nucleu supra populat si unul mai putin ,oricum parerea mea e ca in asemenea situatie nu se poate face pastoral la distante mari si pe timp de noapte cu tmperturi uneori destul de ridicate ..,,penru mine ramine mai mult o teorie destul de greu de pus in practica .

AndreiRN

Citat din: maximusinainte sa va faceti lazi,ganditi-va bine:orice stup care are peste 8 rame e impotriva dezvoltarii naturale a familiei.am zis
De aceea au aparut cutiile ME pe 8 rame in nord.
Ofera un cuib natural cu putina munca umana.

Ahile

Citat din: milu56
Citat din: AhileDle Milu, am observat in schitele dvs ca dimensiunea coprului este de 308 mm. In acest caz ce dimensiune are rama de cuib?
Cat are coprul la interior cu tot cu cantul de rama si ce distanta ramane intre rama si podisor
Mai multe detalii.
Stima :hi:
Rama are 300 si corpul are 308,ce e neclar,8 mm.distanta intre rame
Daca coprul are 308 si rama 300, ce distanta are rama fata de fund, ca banuiesc ca cei 8 mm îi folosesc la podisor?
Nu vreau sa va retin timpul cu intrebari de ,,incepatori,, dar cred ca puteti da cateva detalii sa ne luminati si pe noi astia.
Stima.

milu56


milu56

Atat corpul de baza cat si corpul de magazie sunt cu 8 mm.mai jos decat ramele,pt.ca atunci cand se pun unul peste altul sa abe loc de circulat albina,cred ca se vede clar in desen. O sa fac si poze si schiote mai detaliat dar acum am foarte mult lucru la stupi.

milu56

Citat din: AndreiRN
Citat din: maximusinainte sa va faceti lazi,ganditi-va bine:orice stup care are peste 8 rame e impotriva dezvoltarii naturale a familiei.am zis
De aceea au aparut cutiile ME pe 8 rame in nord.
Ofera un cuib natural cu putina munca umana.
Multietejat e bun ca ai un singur tip de rama,dar mie i-mi place sa am mierea separat de puiet.

ciptheman

daca corpul are 308 iar cei8mm sunt sub rama de unde scoatem faltull de sus pe care se sprijina rama?Trebuie si acolo cativa mm nu?