Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Ia uitati cum iese apa din stup . Experiment  cu rezultate  f bune pina in prezent
Am fund  fara sita ,sus  acoperit tot cu folie anti condens , altii au  pus sac de rafie si tot bine este .
  Ps  pozele sunt  de la zilele cu -20 g fara zapada , dec.

marian sima

Uitativa pe balotul de vata si acolo este un prospect de utilizare ,daca va uitati bine aveti sa observati ca va trebuie masca pe botic :),in plus se poate ca in celula  sa ajunga praf din aceasta vata .
O fi vata minerala sterilizata  dar este nociva si nu poate fi manipulata in siguranta asa cum se manipuleaza polistirenul.

marius_vfp

anul trecut am captusit podul casei cu vata minerala de la ursa , sa vezi ce nanau miam facut ca nu am pus mascaaaaaaaaa, ce frate te mananca si in c.......r dapai in nari , nu sfatuiesc pe nimeni sa foloseasca vata in stupi ,


tasevasii , sa stii ca nici prin cap nu mia trecut sa folosesc folie anticondens din cea care se foloseste la acoperisurile caselor se pune pe sub tabla . cu specificatia ca trebuie topite capetele sa nu se destrame .


spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Nea Costica din Buzau

Eu mi-am spus parerea referitor la faptul cum izolam casa [stupul ] la exterior, si cum o tratam in interior pana  la tavan [pdisor], iar intre tavan si acoperis [podisor si capac] trebuie sa existe un spatiu numai  cu aer.

Eu acuma vroiam sa va spun o intamplare reala;
Un manipulator de la mine de la depozit [pana in 89 nu-i eram sef], un pic cam ,,dus'', ca sa se razbune pe sotie [care-i pusese coarne aproape pe fata], de martisor i-a cumparat o pereche de chiloti [cadou]. A frecat putina vata minerala [sticlata] in ei, i-a bagat din nou in ambalaj, si gata cadoul   :nebun:
Urmarea o intuiti, adica dupa imbracare, sotia a ajuns la spital  :zzz:
Sanatate la toti  :surprised: :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

bio

..da sa tragi hirtia igienica pe vata de sticla..?.. :rotfl:

..s-a intimplat odata la IPO Tulcea..dar era vorba de vata aia de sticla dinainte de "89./.


Mihai Sergiu

Glume glume si iar glume  :P abia astept ca domnul Dragos sa ne mai prezinte filmulete din stupina de pe terasa :) poate un mic zbor de curatire  :thanks:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

D006

Am ratat filmul de la ultimul zbor de curatire dar mai vine vremea buna.

pistol28

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 20, 2013, 03:26:23 PM
am inteles tot !   :nebun:

Metoda de eliminare condens:
-Cresterea temperaturii.
-eliminarea apei din aer (folosid un dezumificator sau material absorbant).

PS: acum in autoturism cum faceti sa nu se mai abureasca geamurile?
este aceeasi situatie.
folosirea materialelor care izoleaza termic dar care permit si o aerisire usoara pentru a elimina umezeala
(daca va imbracati cu o camasa de bumbac nu transpirati aproape deloc, iar daca in aceleasi conditii va imbracati cu o camasa de "plastic- nailon, poliester ,,,,,," veti fi ud tot.)
si exemplele sunt multe.

Concluzia:
Caldura si  aerisire.
Metoda clopot este foarte buna cand deasupra izolarea termica este  buna.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

  Va rog sa priviti filmul de mai jos si poate imi spuneti care este smecheria cu aerisirile de la respectivul hranitor :

apicultura - sfarsit de ianuarie 2013

elvis

peste el vine capacul stupului fantele alea nu au treaba cu furtisagul sunt doar pt albine.....eu cred ca daca atunci cand dam sirop la o familie dam cate putin si la celelalte familii(chiar daca nu au nevoie)eliminam furtisagul.asa mi se pare logic...nu sunt prea experimentat posibil sa ma insel
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

apiion

pt pitgoii care deranjeaza familia de albine ,poti pune o sarma  sau un  alt ceva  la inaltimea urdidisului o ungi cu lipici pt. soareci si acolo raman

D006

1) capacul nu inchide etans asa ca mirosul pleca unde vrea el
2) Eu sirop dau la toate familiile mele dar nu pot da si la stupinile vecinilor ! :)
3) Pitigoii sunt prea frumosi pentru a omori macar unul

elisavtizoh

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 28, 2013, 07:55:00 PM
1) capacul nu inchide etans asa ca mirosul pleca unde vrea el
2) Eu sirop dau la toate familiile mele dar nu pot da si la stupinile vecinilor ! :)
3) Pitigoii sunt prea frumosi pentru a omori macar unul
Buna seara Dl Dragos! Va urmaresc demult si sper sa ne intalnim la Rm Sarat in februarie!. Am o intrebare pt dvs la care nu am primit inca un raspuns pe forum: am dat astazi apifonda, prima turta si am gasit un stup, cel mai bun, plin de cacao si miros greu! ce-mi recomandati? ma gandesc la o transvazare, intr-o camera incalzita, nu stiu daca mai am regina, mancare mai aveau, stupul e pe 5 rame  din 10 pe pavilion, cum ma invatati sa fac transvazarea? Daca verific iramele afara, e prea frig, daca le verific in cameras-ar putea sa nu mai recuperez toata albina, daca nu mai este regina inseamna ca e un stup compromis? Va multumesc pentru amabilitate!

PACO

trebuie incadrat la pierderile normale si desfiintat, fie ca nu are matca fie ca e bonlav.

Obombo

#5969
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 28, 2013, 05:14:24 PM
  Va rog sa priviti filmul de mai jos si poate imi spuneti care este smecheria cu aerisirile de la respectivul hranitor :
Probabil ca a fost conceput pentru podisorul inalalt, care se pune rasturnat peste hranitor si inchide totul etans: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3559.0

In alta ordine de idei, observ cu placere ca in sfarsit cineva a remarcat impactul produs d materialul biologic alohton importat fara nici un criteriu.