falt lazi

Creat de 12 BNR, Mai 24, 2013, 12:43:05 PM

« precedentul - următorul »

12 BNR

si eu m-am gandit la fel, dar astept niste poze cu o freza si apoi o sa ma hotarasc ce o sa fac.

12 BNR

cand fac panourile pt lazi sa tai scandurile exact la dimensiunea dorita si apoi sa le imbin sau le las un pic mai lungi si dupa ce sunt imbinate le tai la dimensiunea dorita?

Tamu

Normal panourile trebuie taiate exact la dimensiunea dorita. E bine de masurat umiditatea la scandura si de lucrat cu ea doar cand este suficient de uscata. Din faltul pentru suportul ramei e bine sa iei 11mm. in loc de 10mm. Asta pentru a nu fi probleme cu lucrul ramelor care ar intra prea la fix.
Aici gasesti informatii despre lucrul cu scandura folosita in apicultura.
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3760.75
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bogdanab

astea sunt frezele care le folosesc la masina mea , sunt adaptate dupa acelasi sistem dupa care este prinsa si panza de circular din fabricatie la masina
 
precizez ca NU sunt tamplar si ce fac acasa fac doar pt mine , dar am tot respectul pentru tamplari si le multumesc celor care postreaza aici ca avem ce invata de la ei ,

din mica mea experienta la inceput cand m-am apucat de facut lazi pentru albine cautam dimensiunile standard din carti fara sa iau in consideratie grosimea materialului si vedeam ca nu se potrivesc ramele, apoi dupa ce am inceput sa invat despre albine mi-am dat seama ca lada se invarte in jurul ramei pe care o folosesti , deci pleci de la rama sau nr de rame care le vrei in lada si respecti dimensinile interioare ale stupului si de faptul ca albina nu agreaza un spatiu mai mare de 8-10 mm(exceptie "pivnita") , apoi ce iasa la exterior dimensiunile sunt in funtie de materialu folosit , genu de podisor sau capac etc. , daca gresesc cu ceva sa ma corecteze cei experimentati

fiug1970

Bogdan,eu iti ofer cateva sfaturi din experienta proprie:am lucrat catva ani intr-un atelier de binale(usi, ferestre,etc)
1.Nu lucra niciodata cu improvizatii!!
2.Masinile de prelucrarea lemnului sa fie bine fixate in pardoseala si verificate cu atentie inainte de inceperea lucrului.
3.Partile in miscare sa fie bine stranse si daca se poate sa aiba sisteme de siguranta impotriva desurubarii accidentale.
4.Nu forta lemnul in masina
5.Sculele taietoare sa fie bine ascutite si fara lipsa de dinti
Iar pentru realizarea imbinarilor de orice folosind lemnul ca material:
1.Depinzand de tipul de imbinare dorit pentru realizarea de panouri din scandura:daca folosesti lamba si uluc din propria scandura trebuie sa adaugi pt.fiecare scandura o grosime de freza,daca folosesti lamba si uluc aplicata nu ai nevoie de aceasta adaugare de grosime de freza fiindca scandurile isi pastreaza latimea
Tot asa se procedeaza si la imbinarea panourilor la colturi pt.formarea cutiilor:
daca folosesti metoda cu falt o sa ai doua panouri mai mici(adica intriorul unui stup)si doua mai mari(adica interiorul plus doua grosimi,grosimea celor doua panouri mai mici) diametral opuse
daca folosesti metoda cu cepuri sau metoda artistica:coada de randunica,panourile sant egale si le poti imbina aleatoriu ca ordine fiindca toate laturile au aceiasi lipsa de material
La final cel mai important sfat:MASORI DE TREI ORI SI TAI ODATA!!
PS:sper ca am explicat destul de bine si-ti vor fi de folos(nu-s prea bun scriitor,ma pricep sa fac decat sa explic!! :))

bismark

    Cred ca nu vrei sa-ti faci o fabrica de stupi. Asa scule se preteaza la lucrul de serie unde toate sint fixate stas si se lucreaza non stop.Pentru noi care ne facem citeva cutii sint bune sculele pe care le avem, cu un consum mic si cu care putem face mai incet ce fac industriasii.Citeodata aventura sculelor profesionale costa enorm.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

maximotgv

de unde ati procurat frezele domnule Bogdan?

bogdanab

cele rosii le-am primit de la un tamplar iar cea neagra am luat de pe piata de la rusi cu 80 de lei, era singura care am gasit-o e de 10mm , dar am inteles ca ar fi si alte dimensiunii de unde aduc ei marfa
si sistemu de prindere al panzei mai jos , asa am luat masinaria nu am improvizat nimic si freza se monteaza dupa acelasi principiu in loc de panza , binenteles ca am facut bucse diferite in funtie de ce panze am gasit pe piata sau pentru freze

sandupop

In general rusii aduc marfa de la Suceava din talcioc..
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

stupAS

Citat din: ioanardelean55 din Mai 31, 2013, 10:32:31 PM


12 BNR cine lucreaza cu improvizatii in timplarie nu-si da seama la ce riscuri se expune ,mai bine pregatesti panourile le numerotezi si te duci la un meserias dotat care-ti rezolva problema .


Corect !
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz