veninul de albine

Creat de dragos2006, August 10, 2009, 12:07:56 AM

« precedentul - următorul »

D006

pe cine intereseaza sa discutam despre venin ( recoltare, achizitionare, colaborare, ....etc.) ma puteti contacta pe forum sau la tel: 0742189865 sau pe E-mail

D006

Cred ca e o discutia interesanta. Eu fiind incepatoare si avand deocamdata 10 stupi , as avea ambitie sa fac stuparit de anvergura in ciuda multor barbati care se dau apicultori profesionisti si au doar cativa stupi. Tu cati ai?
Eu doresc sa fac la primavara o inmultire a stupilor si sa ajung in prima faza la 100 apoi sa cresc.Pa!

hunter

Da? 
Si cam in cat timp vreti sa ajungeti la 100 de stupi?
Si la cati doriti sa va opriti?

lucian avram

succes dar nu stiu cum o sa sa faceti din 10 familii , 100 doar prin inmultirea din primavara ,  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

D006

pote  vrea  sa  mai  cumpere  familii  din  10 la  100 nu  pre  aisanse :nebun:  :nebun:

PricopArthur

Colonia de albine se poate dezvolta si din f putin.
Oricum, fara probleme se poate dubla daca nu ai pretentii mari de productie.
2 rame cu puiet , toata albina de pe ele, o rama cu mancare si o botca buna la rapita isi va strange rezerva de miere pentru iarna, si va fi si ceva de ciugulit de la ea la floarea soarelui.
Miere multă şi inimă curată!

D006

La 300 vreau sa ma opresc,in primavara vreau sa fac din 10 familii puternice 100 de roi,10 roi de fiecare familie,eu sunt incepatoare,dar sa nu creada cineva ca nu studiez,teoria cu practica nu intotdeauna sunt la fel,deaceea fac si practica.

lucian avram

Citat din: gaby de apitLa 300 vreau sa ma opresc,in primavara vreau sa fac din 10 familii puternice 100 de roi,10 roi de fiecare familie,eu sunt incepatoare,dar sa nu creada cineva ca nu studiez,teoria cu practica nu intotdeauna sunt la fel,deaceea fac si practica.
:nebun:  :nebun:  :nebun:  :roll:  :roll:

gudas valentin

Citat din: gaby de apitLa 300 vreau sa ma opresc,in primavara vreau sa fac din 10 familii puternice 100 de roi,10 roi de fiecare familie,eu sunt incepatoare,dar sa nu creada cineva ca nu studiez,teoria cu practica nu intotdeauna sunt la fel,deaceea fac si practica.
Ce inseamna primavara ce inseamna pt dv 10 fam puternice,cate rame acoperite de albine comiderati ca veti avea in primavara ?  :roll:
100 din 10 totusi e cam mult,parerea mea  :cool:
                  valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

hunter

:uimit:  :uimit:  :uimit:  :uimit:
Grija mare la studiat.

D006

Desi aici era vorba de venin de albine,pot sa va spun ca din experirnta mea si studiile ce le-am facut alaturi de bunicul meu Dumnezeu sa-l ierte,(practica) : stup puternic: primavara timpuriu,adica la infloritul pomilor,stimulat dupa cartea lui Hristea, sa fie stupul de 12 rame ocupat cu albina.Stiu ca daca matca este buna cand infloresc pomii cu un supliment de hrana stimulatorie,prin intercalarea ramelor poti sa ajungi la 1o rame de puiet asta sigur,i-mi aduc aminte cum facea bunicul meu,la infloritul pomilor cu o rama de puiet ocupata de albina facea un nucleu,care ajungea pana toamna la 10 rame,stup in buna regula ce sa mai spun.FACETI VOI CALCULE.

D006

Citat din: hunter:uimit:  :uimit:  :uimit:  :uimit:
Grija mare la studiat.
Am eu grija,tu ia aminte la mine si la colegi nostri sa vezi ca stuparitul nu e o gluma,

balanescuadrian

metoda de inmultire prezentata de dv am citit-o si eu intr-o revista cum din 10 sa faci 100 nuclei, desigur anul apicol era compromis si trebuie stimulare . Daca la inceputul lui mai veti avea deja o matca imperechiata...e posibil sa fie bine (in conditii ideale) nu va contrazic;
ce-i drept eu am avut    format 2 roi pe o rama pe 20  mai, unul cu o matca batrana si unul cu o rama cu botci dintr-o familie intrata in frigurile roitului.   Roiul cu matca batrana am ajutat-o cui 3 rame de puiet si acum este pe 10 rame!! Roiul cu botca capacita si-a pierdut matca la imperechiere si ... abea la inceputul lunii iulie am avut matca imperechiata!! (se mai intampla si accidente!!)  acum are 3 rame de puiet + 2 de miere! Am stimulat puternic si il stimulez in continuare. L-am ajutat cu 2 rame de puiet de o zi sa aiba de unde sa isi traga botca si sa nu intre in declin! Pentru iernare o sa il pun in cutie cu o familie pe 10 rame cu perete despartitor..sper sa treaca iarna! La fel puteti face si dv sa ii puneti cate 2 in cutii de 12 rame!
O alta  problema pe care o veti intalni la inmultire (din 10 - 100) este ca albina batrana din toti roii se va intoarce in familiile de unde au plecat si in roii formati veti ramane cu  foarte putina albina iar in stupii initiali veti fi nevoita sa adaugati rame la cladit ...ajungand poate pe 5-6 rame!! (asta am patit eu asta primavara cand am format  roi pe 4 rame si pe o rama) !
Sfatul meu este sa formati roi pe o rama dar sa nu lasati urdinisul deschis .... formati roiul, inchideti urdinisul, podisor capac si imediat  il duceti in alta localitate pentru 2 saptamani (la cel putin 5 km distanta) si apoi il aduceti  inapoi, astfel albina ar ramane toata in cutia nou formata!!
O alta parere este sa bagati toate familiile in frigurile roitului, astfel botcile ar fi crescute de multe albine! Deci matcile ar fi valoroase! Formati cate un roi din fiecare cutie cu matcile batrane(dupa ce si-au construit botci de roire si sunt ouate)! si le duceti departe cum v-am sfatuit, dupa ce botcile sunt capacite procedati la  formarea celorlalti roi!
Un alt sfat ar fi sa faceti 50 nu 100 de familii(cate 2 rame ptr fiecare roi!) Se mai pierd matci o sa mai aveti nevoie de rame cu puiet de o zi...de unde sa le dati daca fiecare roi va avea abea  o rama poate 2 in cel mai bun caz!! Asigurati-va ca veti avea ceva rame cladite..albinele fiind putine vor creste greu rama!) Roii formati cu matcile batrane formatii pe 3 rame!
Parerea mea de incepator!! Sunt convins ca veti incerca si daca tot veti incerca am zis sa va prezint si parerea mea ..poate luati ceva folositor!!
Aveti servici? daca da ...veti fi destul de solicitata! Dar din cate am citit am vazut ca aveti deja experienta! Multa bafta!!
Colegi de forum: oricum va incerca ...datii sfaturi!! Cate stuparite aveti pe forum!! :hi:
Daca am gresit undeva ..va rog sa ma corectati!!

hunter

Eu am mare grija. Si deja stiu ca nu e o gluma :smile:
Multumesc pentru sfaturi.

D006

Citat din: balanescuadrianmetoda de inmultire prezentata de dv am citit-o si eu intr-o revista cum din 10 sa faci 100 nuclei, desigur anul apicol era compromis si trebuie stimulare . Daca la inceputul lui mai veti avea deja o matca imperechiata...e posibil sa fie bine (in conditii ideale) nu va contrazic;
ce-i drept eu am avut    format 2 roi pe o rama pe 20  mai, unul cu o matca batrana si unul cu o rama cu botci dintr-o familie intrata in frigurile roitului.   Roiul cu matca batrana am ajutat-o cui 3 rame de puiet si acum este pe 10 rame!! Roiul cu botca capacita si-a pierdut matca la imperechiere si ... abea la inceputul lunii iulie am avut matca imperechiata!! (se mai intampla si accidente!!)  acum are 3 rame de puiet + 2 de miere! Am stimulat puternic si il stimulez in continuare. L-am ajutat cu 2 rame de puiet de o zi sa aiba de unde sa isi traga botca si sa nu intre in declin! Pentru iernare o sa il pun in cutie cu o familie pe 10 rame cu perete despartitor..sper sa treaca iarna! La fel puteti face si dv sa ii puneti cate 2 in cutii de 12 rame!
O alta  problema pe care o veti intalni la inmultire (din 10 - 100) este ca albina batrana din toti roii se va intoarce in familiile de unde au plecat si in roii formati veti ramane cu  foarte putina albina iar in stupii initiali veti fi nevoita sa adaugati rame la cladit ...ajungand poate pe 5-6 rame!! (asta am patit eu asta primavara cand am format  roi pe 4 rame si pe o rama) !
Sfatul meu este sa formati roi pe o rama dar sa nu lasati urdinisul deschis ....
formati roiul, inchideti urdinisul, podisor capac si imediat  il duceti in alta localitate pentru 2 saptamani (la cel putin 5 km distanta) si apoi il aduceti  inapoi, astfel albina ar ramane toata in cutia nou formata!!
O alta parere este sa bagati toate familiile in frigurile roitului, astfel botcile ar fi crescute de multe albine! Deci matcile ar fi valoroase! Formati cate un roi din fiecare cutie cu matcile batrane(dupa ce si-au construit botci de roire si sunt ouate)! si leduceti departe cum v-am sfatuit, dupa ce botcile sunt capacite procedati la
formarea celorlalti roi!
Un alt sfat ar fi sa faceti 50 nu 100 de familii(cate 2 rame ptr fiecare roi!) Se mai pierd matci o sa mai aveti nevoie de rame cu puiet de o zi...de unde sa le dati daca fiecare roi va avea abea  o rama poate 2 in cel mai bun caz!! Asigurati-va ca veti avea ceva rame cladite..albinele fiind putine vor creste greu rama!) Roii formati cu matcile batrane formatii pe 3 rame!
Parerea mea de incepator!! Sunt convins ca veti incerca si daca tot veti incerca am zis sa va prezint si parerea mea ..poate luati ceva folositor!!
Aveti servici? daca da ...veti fi destul de solicitata! Dar din cate am citit am vazut ca aveti deja experienta! Multa bafta!!
Colegi de forum: oricum va incerca ...datii sfaturi!! Cate stuparite aveti pe forum!! :hi
Daca am gresit undeva ..va rog sa ma corectati!!
Nu am eu asa experienta dar tot experimentez,multumesc de unele sfaturi,asta cu distanta o stiam ia 4 km.