SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

kiloz

Florin Dascalu T

"Ce s-a întâmplat la Agrostar tv....Este dovada ca unii fac lucrurile de capul lor, ca se doresc lideri deși nu au toate calitățile necesare! Ce s-a întâmplat la Agrostar tv este o dovada ca mulți dintre noi se trezesc vorbind doar despre ei când de fapt în public e vorba despre NOI! Ce s-a întâmplat la AGRO TV....ARATA cât de incapabili suntem în acest moment și ca unii dintre noi ar trebui sa se retraga!"
Sa fii drept si scrie adevarul.

Paraschivescu Teodor

Citat din: kiloz din Ianuarie 21, 2018, 07:32:11 AM
Florin Dascalu T

"Ce s-a întâmplat la Agrostar tv....Este dovada ca unii fac lucrurile de capul lor, ca se doresc lideri deși nu au toate calitățile necesare! Ce s-a întâmplat la Agrostar tv este o dovada ca mulți dintre noi se trezesc vorbind doar despre ei când de fapt în public e vorba despre NOI! Ce s-a întâmplat la AGRO TV....ARATA cât de incapabili suntem în acest moment și ca unii dintre noi ar trebui sa se retraga!"
Asa cum spui Sa fi drept si scrie adevaru pt uni poate e mult prea greu sau cine stie .

mmacreanu

Citat din: Paraschivescu Teodor din Ianuarie 21, 2018, 07:25:35 PM
Citat din: kiloz din Ianuarie 21, 2018, 07:32:11 AM
Florin Dascalu T

"Ce s-a întâmplat la Agrostar tv....Este dovada ca unii fac lucrurile de capul lor, ca se doresc lideri deși nu au toate calitățile necesare! Ce s-a întâmplat la Agrostar tv este o dovada ca mulți dintre noi se trezesc vorbind doar despre ei când de fapt în public e vorba despre NOI! Ce s-a întâmplat la AGRO TV....ARATA cât de incapabili suntem în acest moment și ca unii dintre noi ar trebui sa se retraga!"
Asa cum spui Sa fi drept si scrie adevaru pt uni poate e mult prea greu sau cine stie .

si acum tradu'!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Paraschivescu Teodor


APIS PARASCHIV

Dănuț Puișoru


Anunt important.
Dragi colegi apicultori,
Va anunț că domnul apicultor Traian Dobre, procesator , ocupă funcția de vicepreședinte al consiliului director al Sindicatului Apicultorilor din Romania si are ca atributiuni promovarea produselor apicole de primă clasă inclusiv premium în piața internă cât si cea internațională. Totodată dnul vicepreședinte Traian Dobre, administratorul firmei S.C. Tremot și Fiii, împreună cu conducerea S.A.R va fi prezent în perioada 14-17 februarie la târgul ,,BIOFACHTG NŰRNBERG" Germania , de produse tradiționale bio.
În încheiere conducerea S.A.R. vă comunica că dnul vicepreședinte Traian Dobre este de profesie apicultor si inginer în industria alimentară precum și moderator și lider de opinie.

APIS PARASCHIV

Dănuț Puișoru


ANUNT FOARTE IMPORTANT

Sindicatul Apicultorilor din Romania , conform Legii 62/2011 actualizata 2017- Legea dialogului social cu instituțiile statului , a fost invitat de către M.A.D.R. la dezbaterea finală privind Codul de bune practici dintre apicultori- agricultori (sector vegetal). La această dezbatere finală vor fi prezenți următorii:
Sectorul apicol:
1Blocul National Sindical prin Secretarul General Raicu Horatiu
2 Sindicatul Apicultorilor din Romania
3 Asociația Crescatorilor de Albine din Romania
4 Federația ROMAPIS
Sectorul vegetal:
1 Preeședintele L.A.P.A.R Laurențiu Baciu
2 Președintele L.A.P.A.R Filiala Vrancea Constantin Bazon
3 Președintele Producătorilor de porumb din Romania

Dragi colegi apicultori din Romania vă pun la dispozitie invitația de participare la definitivarea ,,codului de bune practici in relatia dintre agricultori si apicultori " iar mâine 30.01.2018 vă voi prezenta draftul codului de bune practici trimis de M.A.D.R , de aceea va rog dragi apicultori din Romania, ca pentru apărarea drepturilor și intereselor dumneavoastra din sectorul apicol , sa faceti adnotările necesare la completarea codului de bune practici, iar Sindicatul Apicultorilor din Romania le va prezenta în fața conducerii M.A.D.R. din România
În încheiere nu uitati deviza S.A.R. ,,TRAITI, GANDITI, MUNCITI, UNITI CA O FAMILIE DE ALBINE" , împreună suntem mai puternici.
Vă mulțumește pentru colaborare președintele Sindicatului Apicultorilor din Romania Dănuț Puisoru

kostas

Eu nu cred ca  domnul Puisoru nu  avea  replica  pentru  domnul Baciu, pentru  ca  este  in  bransa  de  mult  si  este  rodat  in  discutii  de  genul  acesta.Eu  o  pun  ori  pe  seama  tracului dat  de  camerele  tv ori  de  faptul  ca  vrea  sa  fie  bine  cu  toata  lumea...daca  situatia  este  cea  din  urma   nu  e  de  bine... .
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

kiloz

S-o vazut azi la intilnirea de la madr. cat de hotarit! Bravo dm. Puisoru felicitari!
Sa fii drept si scrie adevarul.

bucovineanu

Cum a decurs intalnirea de la minister intre apicultori si agricultori? Au obtinut ceva apicultorii?

APIS PARASCHIV

Dragi apicultori,
La întâlnirea din data de 31.01.2018 de la MADR unde s-a dezbătut ,, codul de bune practici în relația cu agricultori și apicultori" Sindicatul Apicultorilor din Romania (S.A.R.) a știut să-și apere drepturile și în urma discuțiilor purtate s-a legat un parteneriat între S.A.R. prin Președintele Dănuț Puișoru și Liga asociațiilor producătorilor agricoli din Romania (L.A.P.A.R.) prin Președintele Laurențiu Baciu am făcut front comun pentru a scoate un cod de bune practici în avantajul tuturor.
Noi nu am venit la aceasta întâlnire să ne contrăm , atât apicultorii cât și agricultorii știu ce au de făcut legat de efectuarea tratamentelor cu pesticide și insecticide, astfel încât S.A.R. împreună cu L.A.P.A.R. am ajuns la concluzia că vina aparține agricultorilor cu suprafețe mici și foarte mici care nu respectă normele de aplicare a tratamentelor fitosanitare la culturile agricole drept pentru care va urma o noua întâlnire la M.A.D.R. pentru finalizarea Codului de bune practici în relația cu agricultori și apicultori unde se vor regăsi drepturile și obligațiile celor două entități.
Totodată pe data de 31.01.2018 președintele S.A.R. dl. Dănuț Puișoru s-a deplasat la Iași unde a avut discuții cu Biroul Executiv S.A.R. Filiala Iași, iar în cursul zilei de 01.02.2018 dl. Președinte s-a deplasat la Botoșani unde a avut discuții cu Biroul Executiv S.A.R asupra impozitului pe norma de venit pe familia de albine al jud. Botoșani.
Totodată președintele S.A.R. a avut discuții cu apicultori din Iași și Botoșani pentru preluarea mierii la prețuri decente și anume 10lei/ kg monoflora (floarea-soarelui)

kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.

bucovineanu

Gata fratilor, toate problemele apicultorilor sunt deja rezolvate. Baciu si Puisoru au facut echipa. Sunt in aceeasi barca. Probabil Baciu se simtea singur in apararea folosirii neonicotinoidelor si a celorlalte pesticide si l-a luat pe Puisoru de partea sa. Cica au facut front comun. Dar cu cine va luptati? Nu cumva cu marea masa de apicultori? Pe apicultori cine ii apara? Ei cu cine sa faca front comun?

kiloz

Cine o fii mancat puisorul fript din cuptor?  Nea baciu sau motanoiul? Baba degeaba mai cauta ca nu-l gaseste nici oasele!
Sa fii drept si scrie adevarul.

kostas

Eu  personal  nu  am  vazut   ca  agricultorii  cu  suprafete  mici  sa  stropeasca.Aici ma  refer   strict  la   rapita  si  FS.Am vazut  si  lista  cu  agricultorii  care  aveau  derogare  la neocotinoide, nici  acolo nu  erau  agricultori cu suprafete mici. :)
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

viorel55

Citat din: bucovineanu din Februarie 01, 2018, 11:12:02 PM
Gata fratilor, toate problemele apicultorilor sunt deja rezolvate. Baciu si Puisoru au facut echipa. Sunt in aceeasi barca. Probabil Baciu se simtea singur in apararea folosirii neonicotinoidelor si a celorlalte pesticide si l-a luat pe Puisoru de partea sa. Cica au facut front comun. Dar cu cine va luptati? Nu cumva cu marea masa de apicultori? Pe apicultori cine ii apara? Ei cu cine sa faca front comun?

Inteleg ironia....
Uite cu cine s-a aliat sindicatul,cu cel care este impotriva apicultorilor:

http://agrointel.ro/92334/razboi-pe-fata-in-lapar-nu-mai-este-cale-de-impacare-intre-baciu-si-sitaru/