• Welcome to Forum discuții Apiardeal. Please login or sign up.

stupina mea

Creat de serban, Octombrie 14, 2016, 11:48:19 a.m.

« precedentul - următorul »

stefan1

Foarte interesant! Am spus ca si eu am avut odata asa o matca, la unirea a doi roi primari, dar au ramas ambele regine, insa cea fra aripi se pare ca ocupa partea centrala (cel putin la cele cateva controale facute).
  Eu cred ca totusi cea tanara a avut un defect, ca de obicei tanara ramane. Dar vad ca si asta oua frumos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

serban

Cu toate că am pus colectoarele din primăvară, albinele mele refuză să-mi dea polenul. După 2-3 ore sunt nevoit să ridic plăcile active pentru că se fac barbă. O familie chiar a propolizat placa activă în poziția deschis. Mi se pare uimitor.

MirceaCalin

MOTANUL

Iunie 30, 2020, 09:12:27 p.m. #228 Last Edit: Iunie 30, 2020, 09:20:25 p.m. by MOTANUL
Unii se plang ca au prea mult polen. Cand mi-o fi mai rau sa-mi aduca si mie polen ca in imagine.  :rotfl:
Sa ma vait si eu.

Eu dau turta proteica in iunie pentru prima data de cand am albine (am mai dat toamna sau primavara - la nevoie). Cu nectarul o mai scalda (ba in plus-ba in minus) dar au. Cu polenul e nasoala situatia rau de tot la mine.

Am dat doar la roi (ca vreau sa se dezvolte peste medie). Dar deja a scazut ponta de la lipsa de cules si caldura de 33 de grade si la cei mari.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0