tratament cu scabatox

Creat de mape 48-petru manea, Februarie 08, 2016, 06:58:59 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Schimbă gazul lampant cumpără altă marcă.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Jimmy2011

Citat din: neapops din Februarie 11, 2016, 10:21:58 AM
Am folosit scabatox de 2 ori cu furetto, dar de fiecare data a depus ceva ca vaselina in borcanasul aparatului. Amestecul a fost facut cu gaz lampan. A mai patit cineva?

Nu inteleg de ce faci tratamentul cu gaz lampant in furetto cand ar trebui sa folosesti .....ulei de parafina ??? Si spui ca ai observat depuneri ?...... :nebun:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

neapops

Am folosit ulei de parafina dar dupa câteva folosiri infunda serpentina de inox si trebuie inlocuita. Cu gazul lampant nu se intampla asa.

Jimmy2011

Folosesc furetto italian cu ulei de parafina de cinci ani.  Nu am avut niciodata nici cea mai mica problema cu aparatul. Cred ca uleiul de parafina nu lasa reziduri in serpentina.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

neapops

Tot italian am si eu dar cu ulei de parafina s- a înfundat. Am sunat la ei si recomanda gazul in locul uleiului

Jimmy2011

In fine, foloseste ce ti-au recomandat, important este sa faci tratamentele si sa fie eficiente.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

dinupaltinis

Citat din: oroles din Februarie 08, 2016, 08:52:54 PM
A facut cineva calcul cate picaturi de  Scabatox trebuie sa pui pe fitil in loc de VF? Mai arde fitilul? :D Am auzit de stupari care se laudau ca fac asa tratamentul.
Pun si eu aceeasi intrebare .Nu fiti asa secretosi daca ati folosit in acest mod.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

oroles

Am facut eu calculele, intre timp. Sa o luam logic: VF are o concentratie de 150 mg/ml de amitraz si 60 mg/l de taufluvalinat. Din Scabatox lipseste taufluvalinatul. Asa ca l-am scos din calcule. Dupa aceasta metoda de lucru, si folosind recomandarile de pe prospectul VF rezulta urmatoarele date (rotunjite).

3 picaturi pentru corp de multietajat
4 picaturi pentru corp Dadant
6-7 picaturi pentru un corp de orizontal

La primele doua cifre, facand strict matematic calculele, s-ar pune 2.4 picaturi pentru multietajat, 3.6 pentru Dadant si 6 pentru orizontal. Cum nu putem doza cu fractii picaturile si din Scabatox lipseste taufluvalinatul, am considerat ca acel surplus de 0.6 sau 0.4 e ok. Stim totusi ca si la VF sunt stupari care pun cate o picatura in plus fata de ce se spune in prospect.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dinupaltinis

Mersi colega.Nu-i mult,arde fitilul liniştit.
De 3 zile am pus şnururi de mop îmbibate cu scabatox şi ulei ca în clipul postat la începutul topicului,şi după prima zi am găsit pe hîrtia băgată sub rame la un stup doar un singur păduche căzut.Acuma ori a murit de scabatox ori a murit de rîs cînd a văzut şnururile. :)
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

bismark

   E, OK ce spui si eu pun intodeauna o picatura in plus, ca nu mai este VF corect  toti fura la  concentratie dar principiul este ca tratamentul sa-l faci in momentul cind nu mai ai pic de puiet in stupi adica oct-nov, si nu ai nevoie sa faci alte tratamente.Eu asa procedez si multumesc,nu am mai avut probleme,atit timp cit controlez cu rama oarba(adica o rama fara foita numai cu celule de trintor)si nu  spun ca aceasta rama este fabrica de lapte a stupine pe care il savurez cu placere  cu sifon si fructe ca zmeura,coacaze sau mure ca au inceput sa se coaca sau alte fructe.Dulce acrisor sanatos si cu un pahar de vinisor duce in extaz.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dinupaltinis

Astăzi am făcut a doua (duminica trecută a fost prima) fumigaţie cu Scabatox pus pe fitile de hîrtie şi dat cu varojetul.
Pot să spun că e super bine,păduchii iasă afară pe urdiniş în agonie şi cad după scîndura de zbor jos,albinele care au pe ele păduchi iasă pe scîndură şi îi scutură după ele,deci se vede că are efect  :yes: :yes:.Aşa că adio VF .
După socoţile mele mi-a reieşit un dozaj de 6 picături de Scabatox pentru un corp de 12 rame Dadant, şi la care mai am magaziile pe ei (magazii 1/2)le-am dat 9 picături.Picăturile le-am pus cu pipeta de la VF pe fitile tot de la VF.
Merge garantat.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

MirceaCalin

Citat din: dinupaltinis din Iulie 31, 2016, 06:47:29 PM
...Aşa că adio VF .
...Picăturile le-am pus cu pipeta de la VF pe fitile tot de la VF...

Deci totuşi mai e bun la ceva şi Varachetul !
:P

oroles

La targuri am vazut fitile pentru VF separat. Nu erau deloc scumpe. Eu din lene si graba folosesc doar jumatate de fitil cand fac tratamentul asa ca am fitile ramase pe cativa ani.

Si Scabatox am vazut in sticlute la vanzare, pe care scriau Amitraz. Era 8 ron o sticluta de 5 ml. in conditiile in care un Scabatox de 100 de ml e 13 ron, faceti si voi un calcul de rentabilitate. Tineti cont ca Scabatoxul poate fi folosit pana la 6 luni de la deschidere, comparativ cu Taktic care are o valabilitate mai mica si e si mai scump. Mie cu Klartanul mi-a fost frica sa pun benzi in stup.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am facut tratamentul facut cu fitil si Varojet cu Scabatox in dozajul pus mai sus si au cazut cativa paduchi (nu mulți). A doua zi am verificat cu inca un tratament cu VF la acelasi stup si au cazut mult mai putini decat la tratamentul cu Scabatox, ceea ce arată ca acest produs isi face treaba la fel de bine ca si VF. Testul l-am facut pe singurul stup cu fund AV pe care il am. Poate folosește cuiva aceste condtatari.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Astfel de testari facute pe acelasi stup nu au nici o relevanta.
Daca tratamentul cu scabatox era foarte eficient, a doua zi, dupa tratamentul cu varachet, nu mai trebuia sa cada nici un parazit.