ciobanii la parlament

Creat de Eugen B, Decembrie 15, 2015, 02:21:46 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Citat din: bio din Decembrie 17, 2015, 09:37:23 AM
  Oi la pascut am vazut, ... si vad zi de zi  .... dar, in zona mea nu exista ursi... iar lupi, sunt ceva  informatii ca ar exista o familie de lupi  dar, nu au atacat niciodata vreo turma de mioare din zona .

Eu vorbesc si motivez de ce vad la mine in zona... am mai spus : nu stiu cum este in alte zone ale tarii .

Bio..
Ciresi ai in zona? Ai vazut vreun elefant ascuns in cires? :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bio

Sorine..!!..fugi cu elefantul de aici... =))

Aurel

    Domnilor,ce se discuta referitor la caini e o problema care difera de la zona la zona.Ea a fost bagata in fata pe buna dreptate, de ciobanii din zonele de munte.Problema avea reglementare in vechea lege si nu mai erau necesare acele articole aberante  care dupa mine fac discriminare.Ceea ce doare cel mai tare este problema pasunatului.S-au restrans enorm ariile de pasunat si dupa cum se vede, in ultimii ani nici natura nu ne ajuta.Nu se poate (ba se poate dar nu e bine) sa tii in stabulatie oaia, stiut faptul ca in conditii normale, mai ales turcana, parcurge kilometri pe zi.Nu stiti cate conflicte se petrec si intre ciobeni pe problema pasunilor.Asta e adevarata problema. Celelalte greutati ,care nu sant putine si le duc singuri in carca fara sa se planga, iar impozite si taxe platesc la orce pas ca tot romanul care munceste.Daca si-ar face dosare pentru social poate ar fi mai linistiti.

Alutus

#63
Categoric si ciobanii isi fac de cap acolo unde le merge. De vina nu sunt ei, ci cei care le permit. De taxa di gloaba mai stie cineva? Pe de alta parte, dam cu totii in Schweighofer, ca acolo am fost asmutiti. Zice ca astia au distrus habitatul ursului. Minciuna pontista. Astia sunt ca ciobanii , de le dai, taie tot. Ia nu da, sa vezi cum ai! S-a laudat Ponta si bezmetica de la paduri ca termina cu taiatul padurilor. A fost scandal s-a votat marea lege de protectie a padurilor, si tot se plang ca la Schweighofer se aduce lemn furat.Poate, dar Schw nu taie!!! El cumpara si prelucreaza.  Pai Schw are trei fabrici mari si late in Romania. Este mare lucru sa angajezi 3x3 caralii langa poarta astora, instruiti sa faca un cubaj rapid. Masura trebuie luata acolo unde este padurea, acolo unde ROMSILVA- pepiniera communist mafiota, cu umflatii lor de padurari  brigadieri si sefi de ocoale, sunt stat in stat si regi pe padurile Romaniei. De acolo a plecat si porcaria asta de lege a vanatorii care la protejeaza interesele. Intre toti parazitii de acolo, sefii sectoarelor de vanatoare constituie elita , aristocratia silvicultorilor, gazda mafiotilor care se intanesc in codru ca sa puna la cale furturile si codoselile, atunci cand cimitirele sunt nesigure. Traiesc in cea mai perfecta simbioza. Casele lor sunt ca pesterile lui Ali- Baba . Ia incercati sa va angajati cu acte in regula la Romsilva. Mai degraba te poti angaja sef de cabinet la Obama, decat padurar la Romsilva.  Valabil si pentru apa-canal, gaze, electrice si hidroelectrice si alte plosnite nationale.
Problema real pentru romani este protecta excesiva a vanatului mare: ursi, mistreti si caprioare.  Poate imi explica si mie cineva, de ce daca  habitatul ursului in masivul Postavarul, cuprins in perimetrul Predeal, valea Timisului, Brasov, Rasnov, Predeal, , este intact- exact acolo unde s-a prabusit acel nefericit planorist- ursii coboara pana in centrul orasului?! Sa nu ziceti ca sunt melomani si vor sa o asculte pe Loredana Groza. De  ce fac acelasi lucru la Sinaia.  De ce drq coborî el la vale pana la Golumbelu, tomna la Craiova. Realitatea este ca Romania este suprapopulata cu ursi si mistreti. Avem cca 7000 de ursi, adica cca 3-4 ursi pe kilometrul de munte. Nu mai au loc in arealele montane si o luara la vale sa bea borhotul de prune din putina crestinilor. De la Sapanta pana la Dunare, de la Lipova pana la Vaslui, unde este o padurice, dai si de un urs. Asta este problema, nu cânele ciobanului.
Sa nu uiti Darie!


bio

Citat din: Eugen B din Decembrie 15, 2015, 02:21:46 PM
Azi a fost protestul. Au intrat cu forta in parlament . Nimeni nu le face nimic. Aici se vede unitate. Vedem ce va fi. Oricum la ei toti traiesc din asa ceva, la stupi majoritatea sunt de hobBy. Niciodata stuparii nu vor face asa ceva

....http://www.evz.ro/un-ofiter-de-securitate-a-venit-deghizat-in-cioban-la-negocierile-cu-tariceanu.html

.