Stupina 2oi

Creat de RazvanTi, Mai 07, 2015, 09:08:51 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Ce sunt, plante de buna dispozitie?
Macul e cunoscut pentru faptul ca se extrage opiumul din el cu efectele binecunoscute. Partea interesanta e ca si ceaiul de gogosi de mac are efecte benefice, la fel ca tigarile tari pe care le trag elevii nostri. Problema e ca ei fumeaza, nu beau ceai.  :rotfl: =))

In poza a doua e sunatoarea. E bine sa o strangi. Face bine la stomac si la depresii.  Englezii ii zic "St. John's worth", adica buruiana Sf. Ioan si e o planta destul de controversata. Studiile au aratat ca ceaiul de sunatoare (o cana pe zi) are acelasi efect ca o pastila de Prozac  (administrata depresivilor). Alte studii au contrazis rezultatele. Cert este ca interactioneaza cu unele medicamente. Mai ales cu anticonceptionalele. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Sunatoarea nu o adunam, ci o inmultim... Matematicieni, nu? :D :D
Vrem sa obtinem o suprafata cat mai mare cu sunatoare, menta, galbenele... materia prima pentru protofil este asigurata! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Daca o tai cu foarfeca fara a-i smulge rădăcina, nu piere. Ba chiar odrasleste si mai bine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

mai oroles mai.... numai la fumat si buna dispozitie ti-e capul...  :razz: :razz: :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Kov iulian

Citat din: oroles din Iunie 06, 2016, 10:04:13 AM
Ce sunt, plante de buna dispozitie?
Macul e cunoscut pentru faptul ca se extrage opiumul din el cu efectele binecunoscute. Partea interesanta e ca si ceaiul de gogosi de mac are efecte benefice, la fel ca tigarile tari pe care le trag elevii nostri. Problema e ca ei fumeaza, nu beau ceai.  :rotfl: =))

In poza a doua e sunatoarea. E bine sa o strangi. Face bine la stomac si la depresii.  Englezii ii zic "St. John's worth", adica buruiana Sf. Ioan si e o planta destul de controversata. Studiile au aratat ca ceaiul de sunatoare (o cana pe zi) are acelasi efect ca o pastila de Prozac  (administrata depresivilor). Alte studii au contrazis rezultatele. Cert este ca interactioneaza cu unele medicamente. Mai ales cu anticonceptionalele. :D

Ai uitat sa incluzi in lista si Cannabis sativa . :) :) :)
"Țaranii " vor avea voie sa o cultive in limita a 1500 de mp.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Canepa+va+putea+fi+cultivata+in+gospodarii+Masura+promovata+prin

oroles

Cu canepa am mai povestit cum eram sa mor la Revolutie in 1989 cu sora, mama si fratele de la o "supradoza" de tetrahidrocanabinol... Si cand vad ca astia fumeaza de rup marijuana!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andrei_georgian

Citat din: oroles din Iunie 07, 2016, 04:03:41 PM
Si cand vad ca astia fumeaza de rup marijuana!

S-au adaptat   =))
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

roi_ag

#142
Citat din: oroles din Iunie 07, 2016, 04:03:41 PM
Cu canepa am mai povestit cum eram sa mor la Revolutie in 1989 cu sora, mama si fratele de la o "supradoza" de tetrahidrocanabinol... Si cand vad ca astia fumeaza de rup marijuana!
Citat din: pharaonu75 din Iunie 06, 2016, 10:49:42 PM
Sunatoarea nu o adunam, ci o inmultim... Matematicieni, nu? :D :D
Vrem sa obtinem o suprafata cat mai mare cu sunatoare, menta, galbenele... materia prima pentru protofil este asigurata! :wink2:
Uite că  o si adunăm si este si multa ! Chiar prea multă ! :wink2:

pharaonu75

Asta speram si noi, ca in 2-3 ani sa putem spune ca avem "prea multa"!  :wink2: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

prea multa ce?!?!?! buna dispozitie?!?!?!?  :uimit:  :rotfl: =)) :rotfl:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

MOTANUL

Poate va crede cineva si va treziti cu agentia antidrog pe la poarta  :D
O sa creada ca in cutiile voastre nu sunt albine - ci minilaboratoare clandestine  :hi:

Si ca trantorul care sta la soare vegheaza la bunul mers al activitatii.  :lol: Nu are cum sa fie larva ca a iesit de mult din fagure...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

RazvanTi

asa e cu trantorele!!!! CONFIRM!!!
partea ciudata e ca trantorele asta e si larva pe deasupra...
devoreaza frunze de corcodush si mai nou corcodusele in sine!!!
mai e putin sa se coaca dar nu mai are ce ca deja le-a halit cam pe toate :rotfl: =)) :rotfl:

LE: aci se daduse deja si la mar ca terminase cu corcodushu'. pe-aia din pacate nu o mai gasesc =))
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

calmusdaniel

Citat din: RazvanTi din Iunie 09, 2016, 09:34:13 AM
asa e cu trantorele!!!! CONFIRM!!!
partea ciudata e ca trantorele asta e si larva pe deasupra...
devoreaza frunze de corcodush si mai nou corcodusele in sine!!!
mai e putin sa se coaca dar nu mai are ce ca deja le-a halit cam pe toate :rotfl: =)) :rotfl:

LE: aci se daduse deja si la mar ca terminase cu corcodushu'. pe-aia din pacate nu o mai gasesc =))

Din cate vad trantorele e matur :rotfl: nu cred ca face parte din rasa carpatina,dupa cum savureaza corcodusele si merele cred ca e hibrid =))

MOTANUL

Am gasit si eu niste flori - nu spun unde - si nu stiu daca sunt melifere sau bune de ceai  :D
Si am zis sa intreb sa ma documentez. :hi:

Daca pregatesc si eu niste prafuri la pliculet (de ceai evident) ma primiti si pe mine in afacere? Ca oricum cu mierea merge prost anul asta  =))

Eu ma sacrific sa fac ce e mai greu (il ajut pe pharaonu75 sa vegheze lucrarile dintr-un scaun confortabil). Daca gasim o lucratoare prin curte care sa ne aduca si ceva la rece il ajut si la capitolul asta  :cu plăcere:
Prietenul la nevoie se cunoaște.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pharaonu75

Citat din: calmusdaniel din Iunie 09, 2016, 11:41:50 AM
...
Din cate vad trantorele e matur :rotfl: nu cred ca face parte din rasa carpatina,dupa cum savureaza corcodusele si merele cred ca e hibrid =))

Ba este Carpatin pur-sange... mai bine zis, este Sub-Carpatin... de la Valenii de Munte! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube