• Welcome to Forum discuții Apiardeal. Please login or sign up.
 

Declaratii fiscale 2015

Creat de Alutus, Ianuarie 14, 2015, 01:47:20 p.m.

« precedentul - următorul »

Iulia

Daca era o gluma, nu puneai semnul intrebari. Daca vrei sa para asa, foloseste alte semne.

stefanm

cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

romikele

Mai cu milă, că strici zidul!  =))

valderama

Se pare ca, chair daca ai peste 75, si esti PFA , si ai mai multe chelutuieli decat incasari, nu trebuie sa depui......cel putin asa mi s a  spus mie la anaf buzau

romikele

Citat din: Alutus din Ianuarie 14, 2015, 01:47:20 p.m.
Ce declaratii mai depunem anul acesta?


pe propria raspundere... ca vom fi cuminti si nu vom cere bani de la stat, ca vom munci pana vom damblagi, ca vom face miere si fara flori si fara zahar sau siropuri s.a.m.d.

Intre timp poate fiscul se hotaraste ce sa ne ceara  :wink2:

Iulia

Daca am Pfa-ul neimpozabil, CASS-ul si CAS-ul trebuie platite?

bucovineanu

Asigurarea de sanatate se plateste obligatoriu, cel mai putin la valoarea salariului minim. Asigurarea sociala se plateste in urma incheierii unui contract cu casa de pensii.

Kov iulian

Mai 15, 2015, 01:14:37 a.m. #52 Last Edit: Mai 15, 2015, 01:22:25 a.m. by Kov iulian
Citat din: Iulia din Mai 14, 2015, 11:29:06 p.m.
Daca am Pfa-ul neimpozabil, CASS-ul si CAS-ul trebuie platite?


Inainte PFA-ul platea pentru CAS (pensie) daca incasa anual mai mult de 8000 de lei. ( cei de la fisc mi-au spus asta)
Acum nu mai stiu ce mai spune legea si daca sa schimbat ceva.

Poate va ajuta si asta: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2015.htm#a71e1


CitatART. 72 Venituri neimpozabile
(1) Nu sunt venituri impozabile veniturile realizate de persoanele fizice/membrii asocierilor fără personalitate juridică din valorificarea în stare naturală a următoarelor:

....
(2) Veniturile definite la art. 71 alin. (1) sunt venituri neimpozabile în limitele stabilite potrivit tabelului următor:

Albine  până la 75 de familii


Citat(6) Contribuabilii care obţin venituri determinate pe baza normei anuale de venit nu au obligaţii de completare a Registrului de evidenţă fiscală şi de conducere a evidenţei contabile.