VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Vedem si cat va tine, cred ca de pe sf de ianuarie vremea se va incalzi.

bio


MirceaCalin


bio

#378
In Ialomita iarna si-a intrat in drepturi... zapada...viscol se anunta ca vor venii citeva zile geroase . Bina ca de azi scade viteza vintului .

....trebuie sa avem si iarna cu zapada si ger sa ne bucuram in plin apoi de primavara .

Ma uit la tv ...vad cum toti cei intervievati se pling ca in plin viscol  nimeni nu le dezapezeste drumurile. Dar nimeni nu-si pune problema daca exista mijloace tehnice sa poti dezapezii un drum cind afara  este viscol .
Trebuie doar rabdare si intelegere , sa se linisteasca viscolul apoi se vor putea dezapezii toate drumurile.

Vyktor

Toata lumea se scandalizeaza ca nu sunt deszapezite drumurile in toiul viscolului. Tehnic nici nu cred ca s-ar putea ,sau daca da cred ca ar fi costuri destul de mari. Aici mai este vorba si de goana dupa senzational a televiziunilor. Pana acum nu am vazut niciun roman scandalizat pe la tv , ca dupa ce au dat in folosinta '2m' de autostrada ,la o saptamana au aparut gropile :qp:

scuze pentru off topic

stefan1

  Este o nebunie ce se pretinde la noi! Nicaieri in lume, pe vreme de viscol puternic nu se poate circula. Chiar daca s-ar indeparta zapada, aceasta ar fi depusa de vant in scurta vreme. Deci munca si cheltuiala degeaba. Parazapezi si perdele de protectie cel putin in zonele cele mai expuse, ar fi o soltie. Dar asta presupune sa nu mai fie hoti care sa fure parazapezile si nici care sa fure copacii din acele perdele de protectie. Baraganul si zonele de ses sunt foarte expuse si de cand lumea se cunosc aceste fenomene de iarna care au si facut multe victime. Poate ati citit nuvelele lui Vasile Voiculescu. In vreo doua sunt descrise astfel de fenomene in fata carora omul e neputincios. Cum a spus si Vyktor, goana dupa senzational si scandal a televiziunilor face sa se prezinte mereu astfel de situatii si sa induca in constiinta prostimii ca numai administratia si guvernantii sunt de vina in asemenea situatii. Iohannis a mai spus anul trecut ca nu se poate ca municipalitatea sa faca 'luna' in orice conditii. A spus ca a vizitat si in strainatate, ca primar al Sibiului mai multe orase din strainatate, dar nici o administratie nu-si permite sa faca circulabile decat principalele artere, restul se face eventual de cetateni cu mijloace proprii. Am vazut si acum la TV un cetatean cat un munte, indignat ca cei 10 cm de zapada i-a inlaturat administratia de pe strada, dat trotuarul din fata casei lui nu l-au curatit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Ce este culmea cei ce fac scandal sunt aceia care nu dau o lopata de zapada din fata curtii sau blocului.

mape 48-petru manea


Jimmy2011

Zapada si gerul sunt semne de bogatie... :) Poate va fi un an bun pt agricultura si implicit pt apicultura   :nod:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

cipik

Avem legea 289/2002 republicata in 2014, care prevede infiintarea perdeleor forestiere pt.......... scrie in  lege. Dar cine s-o puna in aplicare. :qp:
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Vyktor


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Paradoxal, la mine e mai cald ca la multi dintre voi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor


Eugen B

Nici eu nu fac plaja  vreo -10 -12 grade
Eu ma bucur ca la mine a fost o toamna si o iarna mult mai normale ca ultimele. Astept din februarie usor usor sa se faca vreme buna