Mica mea stupina.

Creat de Claudiu95, Septembrie 05, 2014, 10:41:17 AM

« precedentul - următorul »

Claudiu95

Salut , ma numesc Claudiu si am 19 ani , si as vrea sa va prezint micuta mea stupina daca se poate spune asa.Momentan este alcatuita din 5 familii( intre 10-8 rame) si inca o familie care sa depopulat masiv acum fiind pe 5 rame  dupa restrangere , si inca doi roisori ,unu pe 2 si altul pe 3 rame.
Rezerve am, coronitele sunt formate in functie de fiecare familie.
Mare mea temere este iernatul, iarna antecedenta am iernat un roi pe 4 rame si a iesit din iarna destul de binisor, dar sa  recunoastem ca a fost o iarna destul de blanda.
Am uitat sa precizez ca in primavara am mai cumparat 2 familii si asa am facut roi , matcile sunt toate de anul acesta, nu sunt foarte calitative ,dar la anult as dori sa le schimb.


O filmare scurta de la inceputul primaverii: https://www.youtube.com/watch?v=u9IkQXO3tNM
O filmare mai recenta cu o mica nelamurire mai spre sfarsit: https://www.youtube.com/watch?v=iyUiRjvwWyY

G. Iulian

Bine ai venit! Iata cum as proceda eu: Roiurile sunt prea mici la data asta, ori le mai ajuti si le iernezi cate doua in lada, ori le unifici. Cei care folosesc fanta la podisor au stupii cu fund plin, tu am vazut ca ai stupii cu fund AV - pune deasupra folie pe toata suprafata si subarul de tabla il scoti. Rezerve sa fie suficiente si va fi ok. Spor in toate.  :hi:

Cipi

cand ai facut roii? sunt foarte foarte slabi in perioada asta.
am sa-ti arat cum arata un roi facut din doua rame de puiet la inceputul lui iulie in care matca a inceput sa ponteze abia la jumatatea lunii iulie.

Claudiu95

Roii sunt facuti in luna august.O sa ii iernezi pe amandoi intr-un orizontal.Sper sa reusesc ceva..sau in cel mai rau caz ii unific.

Cipi

ghemul o sa fie mic, mai degraba ii unifici.

Claudiu95

Asa am sa fac , multumesc pentru sfat.

Cris

poate cineva sa ne spuna cum se ierneaza matcile de rezerva sau roi mai slabi la interior? trebuiesc scosi afara pt zborul de curatire?
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Claudiu95


oroles

Salut Claudiu si bine ai venit printre noi. Apreciez tot ce faci, dar sa stii ca mi-ai luat numele thread-ului meu care se numeste tot "Mica mea stupina". Cu toate astea, nu cred ca iti voi cere drepturi de autor pentru ca stupina mea nu mai e chiar asa de mica... :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Claudiu95


dodo79

 :welcome:
Majoritatea stupinilor sunt mici raportate la giganții apiculturii.
Am văzut din greșeală o stupide de 5000 de stupi pe hârtie.imi pare rău ca nu am reținut numele proprietarului.din cât am înțeles ,acea persoana n-are habar de Apicultura.