• Welcome to Forum discuții Apiardeal. Please login or sign up.

Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 10:19:58 p.m.

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Octombrie 04, 2020, 08:33:44 p.m.Am folosit azi apa si merge excelent. Plus ca dau fara mila (cu tuica te teama o foloseam extrem de putin)...

Told you...

Eu am ținut anul trecut 3 roi pe 3 rame intr-un stup 3 în 1 și pentru rezerva de regine.
Dar faci cum consideri !
:)

dan sebastian

Unificarile le poti face incepand de acum incolo, de preferinta seara tarziu.
Cu o zi inainte de unificare omori una din matci ca sa fi sigur ca ramane cea care iti place mai mult.
De acum pana in martie nu mai exista riscul sa se omoare aiurea intre ele ca in restul sezonului.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Cred ca m-am exprimat eu gresit cu unificari. De fapt eu ma gandeam sa ierneze mai multi roi in aceeasi cutie fiecare cu urdinisul lui - sa se ajute cu temperatura unul pe altul.
In carte spune ca sunt 2 metode:
1. Diafragma etansa plina (intre roi sa stea separati)
2. Diafragma etansa cu plasa (nu pot trece albinele dintr-o parte in alta dar formeaza ghem comun). Beneficiaza si mai mult de caldura celui alaturat.

Problema mea e ca ii pun impreuna - sa zicem seara - dar cand vor iesi a doua zi vor avea tendinta sa mearga la locul lor si se vor depopula. Nu vreau sa-i mut in alta parte sa-i tin acolo si dupa 3 saptamani sa-i aduc la loc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

serban

Eu am trecut toate familiile câte doi, în orizontali, dar i-am grupat din timp. Poți pune acum familia cea mai bună în stupul ales și în noiembrie, după ce nu mai zboară, iei familia mai mică și o muți. Atenție, trebuie sa iei toate ramele cu tot ghemul dintr-o mișcare. Eu am făcut așa acum vrea doi ani și nu am avut probleme.

MOTANUL

Ideea ar fi ca trebuie sa pregatesc si diafragme etanse - la momentul asta am doar normale. Dar pana in Noiembrie mai am timp destul. Eventual si blocuri de urdinis speciale pentru cutiile care ierneaza cu mai multe familii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0