preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Eu nu vand miere mai ieftin chiar daca la uni li se pare scump.

Closcutz

Citat din: milu56 din Septembrie 21, 2015, 10:19:08 PM


In borcanul de 800 gr. incape 1kg de miere. Eu cred ca 25 lei pt. 1 kg de miere e un pret rezonabil. La 30 - 35 de lei deja este cam mult. Si asa, cu 25 de lei te cam chinui sa vinzi. Eu mai degraba vindeam tigari de contrabanda sau ceva nesanatos, decat miere. Si stiti ce ma enerveaza cel mai tare? Prima intrebare pe care mi-o pun cumparatorii: are zahar in ea?
In borcan de 800 gr. de miere sunt 800 gr.de miere nu un kg.
[/quote]
Dle Milu nu aveti dreptate! In borcanul de 720 ml ia un pic mai multa miere de 1kg, deoarece intr-un volum de 1l intra cam 1,45 kg miere, deci 0,72 x 1,45=1,04 kg!

milu56

#152
Nu am vb.nicaieri de ml.sau l.doar de kg.si gr.
Vezi ca era citat din Claudiu.

milu56

Citat din: claudiu_tgv din Septembrie 21, 2015, 09:59:47 AM
Citat din: milu56 din Septembrie 21, 2015, 05:58:04 AM
Pt acei apicultori care au miere eu zic sa nu o vanda sub 20 lei/kg.poliflora si salcamul 25/kg.sa considere ca a fost un an fara productie de miere si sa lase mierea in stoc,sa uite ca au miere.Sa vanda cu borcanul la 25 lei/800gr.poliflora si 30 lei/800gr.salcam sau mana,daca se ambaleaza ia kg.sa fie 30 lei/kg.poliflora si 35 lei/kg.salcam,pt ca un apicultor trebuie sa se respecte,sa aiba tot timpul miere de cea mai buna calitate ca sa fie mandru de munca lui.Mai bine sa vanda din efectivul de stupi,sa considere ca au murit pe timpul iernii decat sa se pripeasca si sa se lase fara miere.

In borcanul de 800 gr. incape 1kg de miere. Eu cred ca 25 lei pt. 1 kg de miere e un pret rezonabil. La 30 - 35 de lei deja este cam mult. Si asa, cu 25 de lei te cam chinui sa vinzi. Eu mai degraba vindeam tigari de contrabanda sau ceva nesanatos, decat miere. Si stiti ce ma enerveaza cel mai tare? Prima intrebare pe care mi-o pun cumparatorii: are zahar in ea?

Closcutz

Citat din: milu56 din Septembrie 22, 2015, 06:27:12 AM
Nu am vb.nicaieri de ml.sau l.doar de kg.si gr.
Foarte adevarat ce sustineti acum, dar din ce ati scris anterior, ati sustinut ca borcanul de 800 ia 800grame de miere, ceea ce nu-i corect. Puteti sa faceti proba. Cantariti cu un cantar electronic borcanul gol, apoi borcanul plin cu miere. Din greutatea celui plin scadeti tara(borcanul gol) si va da cantitatea de miere din borcanul plin.

claudiu_tgv

eu am cantarit borcanul si are peste 1000 gr. Mierea este mai densa decat apa (daca puneti apa in borcan, da, catareste 800 gr).

Eugen B

Nu confundati ml cu g. Eu toata mierea care am vandut-o a fost analizata. Eu accept orice fel de analiza la miere. Cine vrea orice cantitate vine ia analize si se convinge singur. Eu stiu ce miere am altii treaba lor. Problema aici este ca pretul scade. Cine are multi stupi e cam obligat sa dea la engros ca nu poti vinde la kg atata. Si la egros pretul ar trebui sa fie real. Un 15 ron la poliflora poate ar fi spre pretul corect. Anu asta am pastrat destula , dar prevad ca o voi da la engros.

thomas

Intr-adevar, este o problema cu stuparii care vand ieftin. Presupun ca ori au miere proasta, ori nu stiu cat face mierea lor. N-am multi stupi, dar mierea care am avut-o la vanzare, deja am terminat-o. Am vandut si cu borcanul, si cate 10-20kg o data. Salcam de stationar, deal, cu 25 ron si analizele facute la DSV. Decat s-o dau la engross pe 19-20 ron, mai bine o donam sau o bagam inapoi la albine.
Referitor la ce se amintea mai sus, cu o unire intre stupari, sa tina la pret: NU se va intampla niciodata asa ceva. Sunt prea multi care nu stiu sa se respecte sau sa respecte si prea avari ca sa stie sa faca afaceri corecte.
In particular sper sa nu regret ca am vandut deja mierea, pentru ca la iarna pretul va creste. Iar 2-300kg se pot vinde lejer de acasa, cu borcanul fara prea mare efort.

Comfirm si eu ca borcanul de 800gr, are, atunci cand e umplut full, 1kg de miere sau 1.1, 1.2kg miere de salcam. Dar tineti cont ca diferite tipuri de miere au diferite densitati, implicit greutati. Asadar un borcan de 800gr miere de salcam are 1kg, dar acelasi borcan umplut cu miere poliflora (de faneata, nu amestec) are mai putin, poate chiar 8-900gr.

Closcutz

Citat din: thomas din Septembrie 22, 2015, 11:22:53 AM
Comfirm si eu ca borcanul de 800gr, are, atunci cand e umplut full, 1kg de miere sau 1.1, 1.2kg miere de salcam. Dar tineti cont ca diferite tipuri de miere au diferite densitati, implicit greutati. Asadar un borcan de 800gr miere de salcam are 1kg, dar acelasi borcan umplut cu miere poliflora (de faneata, nu amestec) are mai putin, poate chiar 8-900gr.
In niciun caz nu are borcanul de 720ml doar 800 gr, decat daca-l umpli doar 75%. 
  Intr-adevar problema aici este pretul. Eu nu pot intelege cum mierea de fls care s-a facut mult mai putina anul asta sa aiba pretul mai mic decat anul trecut! E bataie de joc. Solutia e sa incercam sa vindem la borcan iar cantitatile mai mari sa le tinem pt vremuri mai bune cu un pret mai aproape de adevar.

bucovineanu

Neintelegerile cu privire la borcane vin din faptul ca se confunda gramele cu mililitri. Exista borcane de 720ml ( cele cu filet) si borcane de 820 ml (cele mai vechi, fara filet). Intr-un borcan de 720ml intra aprox. 1kg de miere, iar in borcanele de 820ml intra aproape 1,2kg de miere.

milu56

Eu am cumparat borcane din sticla si capac cu filet care cantareste 800 gr.miere si cu borcan cu tot 1kg.cu livrare la domiciliu daca cumperi peste 600 buc.la pret de 0.96 lei/buc.ci capac cu tot.

Eugen B


tassevasi

Citat din: bucovineanu din Septembrie 22, 2015, 12:09:58 PM
Neintelegerile cu privire la borcane vin din faptul ca se confunda gramele cu mililitri. Exista borcane de 720ml ( cele cu filet) si borcane de 820 ml (cele mai vechi, fara filet). Intr-un borcan de 720ml intra aprox. 1kg de miere, iar in borcanele de 820ml intra aproape 1,2kg de miere.

Corect spus , omul cand vine si cumpara 1kg de miere eu ii dau borcan mare ce depaseste 1kg , vine  cam 1,25 , ori dau la bidon din plastic ,intr-un bidon de 2 l intra fix 3 kg miere , nu putem pacali  ca pe urma nu mai vine omul .

milu56

E normal ca fiecare cu ideile lui pe care le pune si in practica,de pacalit nici nu e vorba,gramajul e gramaj.
fiecare are dreptul sa aiba tipul lui de borcan,in Germania de preferinta sunt borcane de 500 gr.si eu am cumparat 3000 de borcane de 500 gr.care vor merge in Germania.

oroles

Am cumparat cu 0.60 RON borcan de 720 ml cu tot cu capac. Problema e ca atunci cand am cumparat  nu era febra asta de toamna cu pusul conservelor. Acum au ajuns la 0.80 RON. Am pus toata poliflora in borcane si partea urata  e ca nu se vinde nici cu 18 ron.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani