preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 25, 2016, 02:39:37 PM
Intra pe site la Dobre sau Mates, care e mai aproape de tine.
Iata un raspuns dat recent:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=788063704656978&id=277156029081084
"De asemenea, noi ca firma achizitoare, vom fi obligati sa raportam lunar achizitiile de miere, atat de la cei care detin PFA-uri, II-uri dar si de la persoane fizice - producatori individuali, ce valorifica mierea folosind certificate de comercializare"

Oare de ce? :nebun:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Ianuarie 25, 2016, 03:11:22 PM
... Oare de ce?
Ca să nu produci 500 de kilograme și să raportezi 5 tone  :razz:
... sau invers!   :wink2:

filip

Sa fie o problema pentru apicultorii virtuali care au accesat Fonduri Ue dar nu au produsul "miere de albine"?
:rotfl:
Daca procesatorii nu cumpara miere de albine doar in conditiile impuse de ei,cum isi respecta cei care au accesat Fonduri UE clauzele contractuale?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Dan Pașca

Mates la Blaj, achizitioneaza numai poliflora de camp 11 ron, chiar azi am sunat,cei de la Fileomera nu iau deloc,in schimb au promis ca in februarie o sa faca toate platile pe anul trecut :))) ,  sunt curios daca asa va fi, eu le -am zis sa imi dea Apifonda si Sirop de toti banii si sa nu imi mai faca plata,(sau sa imi plateasca ca asa ii legal)  si eu le returnez banii cand ii primesc, dar nici asa nu se poate. :)   .Am inteles ca sunt niste baieti prin Timis,sunt pe Bursamierii.ro care ar face plata pe loc
11 lei poliflora,  13 tei si 17 salcam

filip

Citat din: Dan Pașca din Ianuarie 25, 2016, 08:02:43 PM
Mates la Blaj, achizitioneaza numai poliflora de camp 11 ron, chiar azi am sunat,cei de la Fileomera nu iau deloc,in schimb au promis ca in februarie o sa faca toate platile pe anul trecut :))) ,  sunt curios daca asa va fi, eu le -am zis sa imi dea Apifonda si Sirop de toti banii si sa nu imi mai faca plata,(sau sa imi plateasca ca asa ii legal)  si eu le returnez banii cand ii primesc, dar nici asa nu se poate. :)   .Am inteles ca sunt niste baieti prin Timis,sunt pe Bursamierii.ro care ar face plata pe loc
11 lei poliflora,  13 tei si 17 salcam
http://www.fileomera.ro/plati/
Au un grafic  aici........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristi75

Citat din: filip din Ianuarie 25, 2016, 03:31:09 PM
Sa fie o problema pentru apicultorii virtuali care au accesat Fonduri Ue dar nu au produsul "miere de albine"?
:rotfl:
Daca procesatorii nu cumpara miere de albine doar in conditiile impuse de ei,cum isi respecta cei care au accesat Fonduri UE clauzele contractuale?

mierea se poate vinde si la persoane fizice, cu factura si chitanta

Eugen B

EU vad ca si acuma fileomera achizitioanea, dar nu cred ca toate filialele. La blaj am dat mail azi, dar maine poate sun.
O sa vad si cu baietii aia.

filip

Citat din: Eugen B din Ianuarie 25, 2016, 08:29:10 PM
EU vad ca si acuma fileomera achizitioanea, dar nu cred ca toate filialele. La blaj am dat mail azi, dar maine poate sun.
O sa vad si cu baietii aia.
Si care e persoana fizica care cumpara cantitati mari cu factura si chitanta?
Vezi cum e cu vanzarea mierii a persoanelor fizice catre terti!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Adica? Vrei sa cumperi hai aici si iti dau factura. La oricine vinzi trebe factura , pentru ca cel ce transporta sa justifice marfa. Sau ce insinuezi?

Dan Pașca

Da ,mersii colegu tot urmaresc si eu de prin Noiembrie graficul respectiv in speranta ca oi aparea si eu,  chiar sus pe pagina respectiva e un grafic si cu programarile  pt plata si sunt undeva pe la 1350  ,da nu imi fau seama cum platesc, cred ca unii colegi care au avut de primit sume mari,au primit o parte si acum termina cu ei si pe urma continua si cu restul programarilor...

Eugen B

Ia in ordine. Si eu am fost pe lista

filip

Citat din: Eugen B din Ianuarie 25, 2016, 08:53:17 PM
Adica? Vrei sa cumperi hai aici si iti dau factura. La oricine vinzi trebe factura , pentru ca cel ce transporta sa justifice marfa. Sau ce insinuezi?
Eu zic doar ce zice legea:
O persoana fizica nu poate cumpara miere de albine cu factura si sa o vanda mai departe pe persoana fizica in baza carnetului de comercializare............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Ianuarie 26, 2016, 08:41:18 AM
Citat din: Eugen B din Ianuarie 25, 2016, 08:53:17 PM
Adica? Vrei sa cumperi hai aici si iti dau factura. La oricine vinzi trebe factura , pentru ca cel ce transporta sa justifice marfa. Sau ce insinuezi?
Eu zic doar ce zice legea:
O persoana fizica nu poate cumpara miere de albine cu factura si sa o vanda mai departe pe persoana fizica in baza carnetului de comercializare............
De ce nu? Carnetul de comercializare se emite daca exista 2 contitii simultan: albine in proprietate sau folosinta + miere existenta!!!!!!!!!!!

filip

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_38950/De-azi-producatorii-agricoli-sunt-obligati-sa-detina-un-atestat-de-producator-Cei-care-nu-vor-avea-actul-ar-putea-primi-amenda-de-maximum-22500-lei.html
"Atentie! Vanzarea produselor cumparate de la terte persoane in baza carnetului de comercializare este interzisa. Carnetul de comercializare se utilizeaza exclusiv pentru produse vegetale, produse zootehnice, precum si pentru produse apicole."

Doar persoanele juridice pot vinde mierea cumparata de la persoane fizice  pe baza filei din carnetul de comercializare!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Ianuarie 26, 2016, 08:56:40 AM
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_38950/De-azi-producatorii-agricoli-sunt-obligati-sa-detina-un-atestat-de-producator-Cei-care-nu-vor-avea-actul-ar-putea-primi-amenda-de-maximum-22500-lei.html
"Atentie! Vanzarea produselor cumparate de la terte persoane in baza carnetului de comercializare este interzisa. Carnetul de comercializare se utilizeaza exclusiv pentru produse vegetale, produse zootehnice, precum si pentru produse apicole."

Doar persoanele juridice pot vinde mierea cumparata de la persoane fizice  pe baza filei din carnetul de comercializare!
In practica nimic ce nu poate fi verificat nu poate fi INTERZIS!