Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: nicu84 din Mai 05, 2014, 10:02:07 PM
daca fac un roi artificial pe 3 rame dintr-o fam pe 10, acea fam mai culege ceva acuma de la salcam? (salcamul e in floare 50%)
Daca se pregatesc de roit (ceea ce este foarte posibil in aceasta perioada) poti face roiul fara niciun resentiment. De cules,....va avea cine culege la salcam si nu numai. Stima si respect!!!

daniel.arad

Cum stati cu cantarul ? Daca nu e secret....

Miere Sorin

Sal


La valea lui Mihai de sambata pana azi 1 Kg nasol luni noapte parte din salcam a inghetat special la marginea padurii.


Sorin

yulian

La Alios inca e varza dupa inghetul de luni. Doua zile cu minus 600 si minus 500. Ieri a fost prima zi cand am facut un plus timid de 200gr. Sa vedem de azi ca se anunta un weekend cu vreme buna.

aristyk77

la vrata slab de tot,zboară dar degeaba nu se cunoaşte nmk.mai aşteptăm şi vedem dar nu se întrevăd speranţe ,noaptea e rece dimineaţa nu prea miroase florea decât spre seara

nicu84

eu as avea o intrebare, poate nu-i este locul aici. am fam pe 14-18 rame in lazi pe 20, bag rama la cladit in mijlocul cuibului, intre doua rame cu puiet, si in acea rama baga direct miere, eu am nevoie de rame pt ouat. din ce cauza baga miere acolo in mijlocul cuibului si nu lasa matca sa oua? cum sa procedez? lucrul asta mi se intampla la mai multe familii.

xvader

vremea asta ciudata a dat toate calculele peste cap. eu am optat pentru inmultire anul asta...sper sa nu gresesc

paradisuri inflorite

Baga miere in rama noua ca nu le mai inteteseaza sa creasca puiet de albina prea mult . Ia baga o rama insirmata fara foita si vei vedea ca o cladeste numai trintori si matca o sa-ti bage ou in ea chiar din prima zi . Se pregatesc de roit !

silvius

La mine in Salaj cred ca mai am o saptamana si infloreste salcamul sper sa fie vreme buna
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Mihai Sergiu

In zona mea este inflorit insa productie aproape 0 din pacate nu stiu ce se intampla :yahoo_cry:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Dan Pașca

La fel si in Alba.a inceput sa infloreasca de vreo 4,5 zile.ramele sunt uscate.nectar 0 polen 0.Dupa 6 zile de cad am plecat in pastoral la salcan -3,4 kg la cantar.aseara am dat 1 kg sirop si maine seara mai pun cred cate 1 kg.cu salcamul partial inflorit.riscam sa moara de foame cu salcamii infloriti.Nu stiu cum e prin alte zone .aici situatia e grava.Floare nici un sfert din cat a fost anul trecut.

Aurelian A.

In judetul BN inca nu au inflorit, in 4 5 zile cred ca infloreste,treaba e proasta rau,familiile nu mai au miere deloc ))/,is uscate,populatie ar fi pentru cules la salcam dar se pare ca urmeaza o saptamana de ploi si vreme rece...si daca infloreste salcamul,daca nu e cat de cat cald nu facem nimic :(
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Marius-ursulakhe

Si eu am fost ieri la stupi si la fel ca si la toata lumea salcamul in zona belfir bihor nu prea da nectar
Au cladit familiile o rama iar nectar foarte putin iar salcamul a inceput sa infloreasca cam in jurul datei de 01.05
Sa speram ca mai tine in jur de o saptamana floarea si sa speram ca au ele ce sa manance ca daca vin ploile cum se anunta la meteo ca de extras ceva miere pt noi cred ca nu sunt sanse   ))/

bio

.. in zona mea am o liziera de salcim .
Mai are citeva zile pina cind infloreste.

Am observat, de fapt ca peste tot din ce spun colegii din alte zone, ca este foarte putina floare de salcim in acest an. Pot spune ca este de aproape 10 ori mai putina floare  fata de un an normal-- sunt doar citiva muguri de floare de salcim  :sad:

costi82

La mine e inflorit salcamul cam de 4 zile, m-am uitat azi in stupi, pare ok, au adunat ceva miere de salcam, sper sa fac ceva miere!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!