intrebare pentru profesionisti(seniori in apicultura)

Creat de scorpyon73, Aprilie 06, 2014, 03:39:08 PM

« precedentul - următorul »

nicu84

familia de baza nu o sa se depopuleze prea tare, ducandu-se albinele in roiul format?
fam de baza in care a ramas matca nu o sa mai roiasca? eu as lasa matca cu cele trei rame in roiul format.

nicu84

pt ca sa-mi fac eu 10-20 lazi/an si rame (200) este bun un ax pt freza verticala, nou, pe lagare?

Kiwi Bee

Citat din: nicu84 din Mai 07, 2014, 10:14:52 AM
familia de baza nu o sa se depopuleze prea tare, ducandu-se albinele in roiul format?

Pai chiar asta este tzelul. Familia de baza are regina care depune oua in continuare fara problerme. Iar albinle care se intorc la locul original in nucleu vor umfla nucleul care defapt are nevoie de albine pt a creste o regina buna.

Citat din: nicu84 din Mai 07, 2014, 10:14:52 AM
fam de baza in care a ramas matca nu o sa mai roiasca? eu as lasa matca cu cele trei rame in roiul format.

Nu am experimentat niciodata ca familia de baza sa mai roiasca deoarece e slabita. In mare parte are albine doici caci culegatoarele(nu toate dar majoritatea) sau intors la locul lor original..... in nucleu. Familia asta nu mai are "echipa de roit".

Eu fac nucleul pe 3-4 rame si familia de baza restul ramelor. Dupa citeva zile(vreo 3 zile) cind albinele care au dorit sa se intoarca la locul lor orignal sau intors deja cei 2 stupi vor fi cam egali doar unul din ei mai are nevoie sasi faca regina timp in care i se va imbatrini populatzia.
Cca. dupa o luna si jumatate cei 2 stupi vor fi la acelasi nivel.

nicu84

o alta intrebare: am facut cate un roi artificial ( 3 rame cu botci capacite) din fiecare fam (aproape), dupa 4 zile am gasit iar in fam botci capacite, ce sa fac, sa las sa roiasca, sa mai fac roi artificial si sa iau matca cu 3-4 rame? speram sa le treaca roitul daca le iau 3 rame pline de albina.

NYK74

Alege botca cea mai frumoasa ,in rest scutură rama cu rama ,si taie toate celelalte botci ,eu asa a-s proceda,spor :hi:

nicu84


Kiwi Bee

Fati o serie de matci si schimbi reginele la toate familiile. Te apuci acum in luna Mai si ai timp suficient sa corectezi greutatzile caretzi vin in cale pinan August. Pina cind nu ai matci noi rupe botcile.

nicu84

cand am umblat la o fam, la care trebuia sa iasa matca, atunci au iesit mai multe matci, am recuperat vreo 5 matci direct din botci, ce pot face cu ele? daca vreau sa fac niste nuclee pt cand o sa am nevoie de matci cum sa procedez?

Kiwi Bee

Punele imediat in micronuclee de imperechere. O rama cu albina.
Arunci matca inntrun amestec de miere cu apa(sirop) si o ajuti sa iasa la tine pe deget. Apoi o lasi sa intre in micronucleu.

nicu84

am fam in lazi pe 20 rame, dar nu sunt pline de rame lazile, vreau sas mut fam in laziverticale 10 rame, iar restul ce ramane sa fie roi, cum sa procedez? mentionez ca o sa le mut roiul sau fam la 10-15 m de locul actual. in locul actual ce sa las matca cu lada vert si roiul sa-l mut, sau invers?

Kiwi Bee

Doresti sa mergi cu lada veticala in pastoral?
Daca DA atunci o lasi pe locul original al orizontalului ca sa ai populatzie buna la pastoral(poate pleci de curind).

Daca nu iti este important cu mierea atunci sa lasi roiul pe locul original si multe albine vor reveni care iti vor "ingrasa" roiul. Eu asa procedez caci nu fac pastoral.

nicu84

nu merg la pastoral, vreau doar sa am pe la anul familii bune.

crisian-nicolae

Pe data de 17-05-2014 am  facut un roi pe trei rame cu matca batrina dintrun stup pe 12 rame in cuib si 10 rame de 1/2 in magazie,iar pe data de 27-05  am impartit restul in 2 parti egale ,fiecare avind cite 7 rame .
Astazi facind un control la cei 2 roi am constatat ca roiul ce a ramas pe locul familiei avea foarte multa albina ,iar celalalt lipsa 3 rame de albina,mentoinez ca ambi roi au matci neimperecheate.Se poate sa se fi intors albina inapoi in stupul fostei familii?

bucovineanu

Atunci cand se fac roiuri pe aceeasi vatra toata culegatoarea se intoarce in familia de baza.

nicu84

prin ce metoda sa-i dau la o fam ramasa fara matca, o matca de la un roi? (nu am cutie din aia galbena). daca bag o rama cu matca pe ea si o stropesc bine cu otet, si dau si pe ramele din cutie, rezolv ceva?