intrebare pentru profesionisti(seniori in apicultura)

Creat de scorpyon73, Aprilie 06, 2014, 03:39:08 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Dar de ce ai aranjat ramele pentru iernare...in august??  :uimit:

filip

Anul asta e atipic.
Deja mierea e coborata in cuiburi,pregatita pentru iernare.In acelasi timp se gasesc inca trantori in stupi.Cules bunicel de intretinere +polen din abudenta.
Am facut un tratament cu VF.
Magaziile le voi da jos dupa 15 sept.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Mihai Sergiu

Citat din: yulian din Septembrie 02, 2014, 09:04:15 AM
Dar de ce ai aranjat ramele pentru iernare...in august??  :uimit:
am scos ramele mai albe spre exterior iar cele mai negre le-am introdus in centru
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

yulian

Aha...acum am inteles...un fel de aranjare a stupului pentru continuarea ouatului. Data viitoare...mai cu calm si atentie  :wink:

Mihai Sergiu

Cum pot transporta in jur de  50 km cateva matci cu masina? Credeti ca vor rezista doar in bigudiuri sau le trebuie si albina?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

ra.doi


yulian

Apoi mie mi-au venit matcile, prin curier din MH. Tinand cont ca-s approx 300km, aduse cu firma de curierat...plecate ieri dimineata, ajunse maine la amiaza si toata lumea e la posturi..ce zici, rezista ale tale 50km??  :D. Baga albina insotitoare si niste serbet de zahar pt linistea ta. In plus, in momentul in care vor fi eliberate matcile e bine sa aibe niste bodyguarzi in zona...just in case  :cool:

ciucur

Intrebare :

Ce fac albinele cand intr-o celula sunt ouate mai multe oua?
Nu ma refer la familii bezmetice.
Am avut caz cand dupa administrare de Startovit sau in cutia Nikot, regina a ouat mai multe oua in aceeasi celula inainte sa fie eliberata.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Citat din: ciucur din Noiembrie 19, 2014, 02:54:11 PM
Intrebare :

Ce fac albinele cand intr-o celula sunt ouate mai multe oua?
Nu ma refer la familii bezmetice.
Am avut caz cand dupa administrare de Startovit sau in cutia Nikot, regina a ouat mai multe oua in aceeasi celula inainte sa fie eliberata.
Matcile tinere, pana isi regleaza tirul oua si doua in aceeasi celula. Nu stiu daca startovitul are vreo legatura cu ouatul a doua oua in celula. Voi incerca si eu. Iarasi, cand ai mai putina musca si nu acopera bine puietul, matca isi continua ouatul si oua cate doua in aceeasi celula pentru a putea fi bine acoperite. De regula se intampla primavara.  :D

Am avut si doua larve de trantori in aceeasi celula la bezmetici. La lucratoare am vazut ca albinele scot un ou si lasa cate unul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Cum ai vazut tu ca au scos albinele un ou si au pastrat unul ?
Urmaresti stupii asa des ?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

D006

Albinele sunt mai practice , nu il scot , pur si simplu il mananca . Canibalismul la albine este foarte bine pus la punct.

oroles

Citat din: ciucur din Noiembrie 19, 2014, 07:41:49 PM
Cum ai vazut tu ca au scos albinele un ou si au pastrat unul ?
Urmaresti stupii asa des ?
Nu, la 2 saptamani ma uit in toti vara. Primavara si toamna mai rar.
Cand gasesc cu cate 2 oua in celula il suspectez ca ar fi bezmetic. Din scurta mea experienta am vazut ca albinele ouatoare (matcile false) oua si mai mult de 2 oua intr-o celula. Ai mai jos o poza dintr-un bezmetic. Un apicultor cu experienta mi-a zis ca nu a vazut in viata lui asa de multe oua intr-o celula.





Cel din pozele de mai jos, desi colegii de aici mi-au zis ca ar fi bezmetic s-a dovedit a fi o matca tanara, abia imperecheata care nu isi reglase tirul si se mai scapa pe ea. :D. Dupa inca o saptamana s-a schimbat situatia. Erau larvele singure in celule si frumos crescute.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cubby

Eu am gasit in vara asta un stup bezmetic care avea ouate 8 rame din 8 cu pana la 8-10 oua in celula, de nu se mai vedea fundul celulei.

apivasmob

Citat din: ciucur din Noiembrie 19, 2014, 02:54:11 PM
Intrebare :

Ce fac albinele cand intr-o celula sunt ouate mai multe oua?
Nu ma refer la familii bezmetice.
Am avut caz cand dupa administrare de Startovit sau in cutia Nikot, regina a ouat mai multe oua in aceeasi celula inainte sa fie eliberata.

Se apuca sa remedie situatia eliminand ouale care sunt in plus prin ingestie(canibalism).
Sanatate tuturor apicultorilor

ursulescu

Mutarea se poate face fie toamna tarziu - luna noiembrie-decembrie, cu asigurarea ca albina nu a zburat cel putin 3 saptamani. Se pot pierde cateva zeci de albine in cazul distantelor mici (cativa metri la zeci de metrii). In tot sezonul cald, in prezenta protoxidului de azot. Pentru acest procedeu trebuie apelat la un apicultor experimentat. Sau scrieti un e-mail la [email protected] cu cateva zile inainte pentru nr. telefon, pentru a pregati procedura si a o ghida direct.