Cuiburi blocate cu polen si nectar!

Creat de oroles, Martie 22, 2014, 09:40:49 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: petru.atudorei din Martie 23, 2014, 12:06:14 PM
Oroles.... simcer.. din filmuletele lu nea Marin, care da gauri in rame pentru comunicarea albinelor dintre intervale
Era o gluma Petru! Sper ca nu te-ai suparat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Martie 23, 2014, 06:40:21 AM
Citat din: stefan1 din Martie 23, 2014, 01:18:27 AM
  Ma indoiesc ca 'belsugul' se trage de la Mierea ursului. Eu cred ca ai ceva salcii in zona!
Am hectare intregi de salcie, salcie capreasca, rachita. Stupina e foarte aproape de lunca unui rau. (cca. 300 de m). Corni, aluni sunt foarte multi. Cu toate astea nu prea cred ca ar fi bagat atata nectar de la corni. Alunul, din ce stiu da mai mult polen.

  Cornii dau productie buna de nectar. Cat despre Mierea ursului am scris ca albinele nu prea ajung la nectarul care este in fundul caliciului florilor. Dar salcia la voi nu a inflorit? La mine este inflorita de peste zece zile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

La noi în est salcia acum e la stadiul de frunze urmează în câteva zile să se deschidă și mîțișorii.

nicu84

interesant subiectul cu blocatul cuibului cu polen si nectar. o intrebare as avea: cand se poate lua o rama cu polen si nectar ca sa o pastram pt roi? trebuie sa fie toate celulele pline ochi?

filip

Cand ai puiet pe 6-7 rame si albina care acopera 10 rame,se gormeaza magazii.Ramul cu polen si miere se ridica in magazie.Jos in cuib asiguri ram gol pentru ponta.Astfel ca stupul cel mai puternic ii asiguri spatiu in cuib prin atasarea magaziei.Intre cuib si magazie se pune folie cu un spatiu liber de trecere a albinei intr-un colt al lazii.Astfel ca surplusul de ramele cu polen din 6-7 stupi se pun in magazia formata.Asa asiguri spatiu pentru ouat si o dezvoltare buna.Eu am stupii in Vestul tarii si am stupi care au acum acoperite cu albine 10 rame.
Asta se face cand nu mai ai spatiu in cuib.....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: filip din Martie 24, 2014, 08:59:00 AM
Cand ai puiet pe 6-7 rame si albina care acopera 10 rame,se gormeaza magazii.Ramul cu polen si miere se ridica in magazie.Jos in cuib asiguri ram gol pentru ponta.Astfel ca stupul cel mai puternic ii asiguri spatiu in cuib prin atasarea magaziei.Intre cuib si magazie se pune folie cu un spatiu liber de trecere a albinei intr-un colt al lazii.Astfel ca surplusul de ramele cu polen din 6-7 stupi se pun in magazia formata.Asa asiguri spatiu pentru ouat si o dezvoltare buna.Eu am stupii in Vestul tarii si am stupi care au acum acoperite cu albine 10 rame.
Asta se face cand nu mai ai spatiu in cuib.....
Multumim pentru raspunsuri... Am si eu un stup iesit foarte bine din iarna. E si el pe 10. In rest majoritatea sunt pe 6-7. Intentionez de la asta pe 10 sa imi cresc regine. La noi  a fost mai frig pana acum. In vestul tarii am vazut ca e verde peste tot. Din pacate urmeaza zile ceva mai reci pentru cei de acolo!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

scorpyon73

la braila a inflorit salcia de 6 7 zile si in maxim 10-15 zile infloresc si caisii ,duminica am tuns pomii care-i am si sigur vor inflori.la polen stam bine nectar e dar putin in rame,dar  mai e putin,dupa ploicica care se anunta sigur infloresc caisii.spor in toate tuturor.
mereu tanar

nicu84


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

#24
Aseara a fost cam frig (undeva la 2-3 grade). Am fost in dimineata asta prin stupina, iar la 3 stupi, pe placa de zbor am vazut ca erau cate o larva moarta. Sa inteleg ca fiind albina putina si puiet mult, nu au reusit sa il incalzeasca, si asa s-a ajuns la puietul racit?! Banuiesc ca la acesti stupi largirea nu s-a facut corect.  :sad:
E mult 2-3 larve scoase afara?
Ce riscuri exista?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Citat din: oroles din Aprilie 05, 2014, 11:03:03 AM
Aseara a fost cam frig (undeva la 2-3 grade). Am fost in dimineata asta prin stupina, iar la 3 stupi, pe placa de zbor am vazut ca erau cate o larva moarta. Sa inteleg ca fiind albina putina si puiet mult, nu au reusit sa il incalzeasca, si asa s-a ajuns la puietul racit?! Banuiesc ca la acesti stupi largirea nu s-a facut corect.  :sad:
E mult 2-3 larve scoase afara?
Ce riscuri exista?
Urmareste acesti stupi pina se schimba matca .
Am avut asa ceva anu trecut stup foarte bun si dupa 3 tratamente de varoa nu a mai scos larve afara.

oroles

Si stupii de care vorbesc eu sunt foarte buni. Tratamente cu Varachet am facut doua, pana acum. Eu am doua presupozitii:
1. Puiet racit. Cuiburile fiind blocate si matca depusese haotic (inclusiv in coltul unei rame), din cauza frigului, ghemul s-a format in partea centrala si colturile au ramas neacoperite. Larvele au murit si au trebuit scoase afara. Aseara, pentru o perioada scurta de timp a si lapovit.

2. Imi mai ramasesera niste turte de Apifonda, si le-am folosit ca stimulent la 2-3 stupi. Punga de la turte a fost roasa si au incercat sa o evaacueze. In timpul cat au tras-o printre rame, punga a acoperit ceva puiet. Doicile nu au mai ajuns la ei, puietul murind prin infometare.

Cred ca prima e cea mai plauzibila. Stau linistit pentru ca nu erau multe. Am vazut ca si domnul @Bbucovineanu a patit ceva similar prin 2010.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Asa cred si eu Oroles,ca nu te înşeli cind spui ca prima variantă care ai scriso,e mai aproape de adevar.
Ai lărgit cam tare cuiburile,parerea  mea este ca,chiar dacă ai pus rama la construit intre ultima ramă cu puiet,tot spargerea cuibului se numeste.
Era bine dacă le spuneai la acest timp,cum ti-a zis dacă nu ma însel si Stefan 1,de o parte si de alta,după ultima ramă cu puiet.
Da nu e problemă ca asa cum spuneai si tu,asa se obtine experientă,prin practică,iar dacă te frige bine sa te doară,se tine minte si mai bine greselile,afirm acest lucru tot din experientă.
Toate bune Oroles,sa ne auzim de bine,spor la miere si ...... :bzz: :bzz:

oroles

Citat din: NYK74 din Aprilie 06, 2014, 08:49:41 AM
Asa cred si eu Oroles,ca nu te înşeli cind spui ca prima variantă care ai scriso,e mai aproape de adevar.
Ai lărgit cam tare cuiburile,parerea  mea este ca,chiar dacă ai pus rama la construit intre ultima ramă cu puiet,tot spargerea cuibului se numeste.
Era bine dacă le spuneai la acest timp,cum ti-a zis dacă nu ma însel si Stefan 1,de o parte si de alta,după ultima ramă cu puiet.
Da nu e problemă ca asa cum spuneai si tu,asa se obtine experientă,prin practică,iar dacă te frige bine sa te doară,se tine minte si mai bine greselile,afirm acest lucru tot din experientă.
Toate bune Oroles,sa ne auzim de bine,spor la miere si ...... :bzz: :bzz:

E posibil sa fie si asta. Nu exclud. Cand va fi timp bun ma voi uita sa vad care e treaba.  Ma gandesc ca daca ar fi fost din aceasta cauza as fi vazut mai multe larve moarte si la toti stupii. Sa zicem ca mi-a scapat ceva... Voi vedea cat de bine sunt acoperite ramele cu puiet cand ii voi deschide, sper eu saptamana asta. Din pacate se anunta frig si ploaie saptamana asta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

so-ri-pan

Atentie mare! Nu numai saptamana asta este timp prost pt. noi. Vremea pe 25 de zile indica doar 6 zile insorite(cel putin in Ph), iar temp. nocturna este intre 2 si 9 grade!  Cred ca o punem de mamaliga la rapita!!