am un stup de albine in balcon

Creat de [email protected], Mai 30, 2018, 07:09:44 PM

« precedentul - următorul »

[email protected]

Am un stup de albine in balcon. cine ma ajuta sa le identific, ajut, cazez.

Nu ma pricep deloc.


Closcutz

De unde esti? Sper ca stai in Romania! :)

Michaelz

I would like to know about the content that you have a source of knowledge that can guide me?

[email protected]

din BV

Au inceput sa moara. Am gasit 3 pe jos.

Ce sa le fac?
Am facut o cutie din lemn, dar mi-e frica sa umblu le ele. Mai exact mi-e mila de ele sa nu le stric cuibul, puii...

stefan1

  Daca il ai de o luna, sigur are si puiet si a inceput sa iasa o noua generatie de albine. De ce nu pui o poza sa vedem cat este de mare si cati fagurei a crescut? Ar trebui neaparat sa gasesti un stupar sa il transfere intr-o lada, ca acolo nu poate traversa asa iarna si cu cat intarzai cu atat mai grea este mutarea. Cum au fost multe zile cu vreme rea, se poate sa fi ramas fara hrana. In asemenea caz isi sacrifica puii, ca sa reduca consumul de hrana.
  Poti sa prepari nuste sirop din zahar si apa in cantitati egale, sa il lasi sa se raceasca la temperatura corpului sau a camerei si sa li-l dai intr-o farfurie sau cutie de margarina, dar in care sa pui paie sau betisoare ca sa nu se inece albinele. Il amplasezi in apropierea cuibului, pe balcon si le faci o bucurie.

  P.S.
  Pune poze!
E imposibil ca intre cunostinte nimeni sa nu cunoasca un stupar care sa vina si sa iti rezolve treaba.

P.S.2
Esti sigur ca sunt albine, sau sunt bondari sau viespi?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)